Ľudia 2021. 07. 20.

Čo čaká olympijskú K4 v Tokiu? Prezradil nám ich tréner!

Tohtoročné olympijské hry v Tokiu oficiálne začínajú 23. júla. Členovia K4 v zložení Erik Vlček, Adam Botek, Samuel Baláž a Denis Myšák vycestovali na udalosť v nedeľu 18. júna. Predtým sa nám však podarilo spojiť s ich trénerom Petrom Likérom, ktorý nám prezradil ako sa kajakári pripravovali na túto jedinečnú udalosť a čo ich tam čaká.

Ako tréner ste sa podpísali už aj pod olympijské striebro z Ria v roku 2016. Aký to bol pocit?

My sme predtým vyhrali už aj majstrovstvá sveta, dokonca trikrát za sebou. Medzi nimi aj Erik Vlček a Juraj Tarr v K2, takže po takýchto úspechoch sa od nás očakávali aj olympijské medaile. Táto medaila bola veľkým zadosťučinením, keďže v Londýne nám to nevyšlo. Bol to veľmi dobrý pocit, že naša práca priniesla svoje ovocie v podobe tej medaily.

Čo môžeme očakávať od terajšej zostavy K4?

Myslím si, že v tomto štvorkajaku má každý zaslúžené miesto. Nehovorím, že by sme nechceli ďalšiu olympijskú medailu, ale žiadny olympijský športovec ju zadarmo nezíska. Myslím si, že patríme medzi top favoritov a v konečnom dôsledku aj očakávame medailu, môžem to tak povedať.

liker1 Čo čaká olympijskú K4 v Tokiu? Prezradil nám ich tréner!
Odchovanci Kajak & klubu Komárno s trénerom Petrom Likérom pred odchodom na OH

Na tohtoročnej olympiáde sa predstaví popri K4 aj K2 v zostave Adam Botek a Samuel Baláž. Ako vznikla táto dvojica?

Táto dvojica jazdí spolu už tri roky. V roku 2018 vyhrali kvalifikačné preteky na K2 500m ale vtedy sme nemali priestory pre štart na veľkých podujatiach tým, že nám išlo o to, aby sme získali kvótu na K4. V 2020 sa neuskutočnili žiadne preteky, takže toto bol jediný rok, kedy mohli dokázať, že sú dobrí. To ukázali na svetovom pohári, kde boli tretí a na majstrovstvách Európy už boli druhí, takže si jednoznačne získali našu dôveru. Je to elitná K2 a napriek tomu, že netrénujeme túto disciplínu, tak sú dobrí.

Ako vyzerali tréningy kajakárov tesne pred odchodom?

Boli sme na sústredení v maďarskom Szolnoku a klasicky je potrebné dávať pozor na stravu, spánok, pitný režim a podobne. Postupne sme tiež každú noc chodili skorej spať, aby v Tokiu neboli úplne zmätení z toho časového posunu. Rovnako sme tréningy prispôsobili podmienkam, ktoré nás tam čakajú. Chalani napríklad trénovali na rotopedoch vo fólii, aby si zvykli na vlhký vzduch.  

Sťažia vám opatrenia ohľadom koronavírusu podmienky?

Jednoznačne áno. Už len to, že budeme musieť absolvovať mnoho testov aj na priek tomu, že sme zaočkovaní, bude náročné. Musíme vypĺňať množstvo striktných dokumentov a aplikácii, ktoré od nás Japonsko vyžaduje. Musíme byť zároveň veľmi opatrní, aby sme sa nenakazili. Pre mňa toto bude už tretia olympiáda, ale sú medzi nami chlapci, pre ktorých to bude ich prvá a nezažijú ju v plnej kráse. Nebude tam tá ozajstná uvoľnená atmosféra.

Zdroj titulnej foto: Športové centrum polície