Mesto 2020. 06. 28.

Do malebnej obce Iža za históriou, oddychom a športom

Ak patríte medzi milovníkov histórie, tak Iža je jednoznačne miestom pre Vás. Malá dedinka v blízkosti 7 kilometrov od Komárna ponúka, okrem svojich netradičných krojov aj pohľad na historické miesto: rímsky vojenský tábor. Leányvár alebo Dievčí hrad sa nachádza pri pobreží Dunaja oproti táboru Brigetio v Maďarsku.

Po stopách Rimanov

Tábor v Kelemantia patril do rozsiahleho hraničného pevnostného systému limes Romanus, ktorý budovali Rimania na ochranu provincií proti útokom Germánov zo severu. Prvé vykopávky tu viedol rodák z Iže Dr. János Tóth-Kurucz začiatkom 20. storočia a Slovenská akadémia vied tu dodnes vedie výskum. Dodnes sa zachovali iba zvyšky základových múrov, ktorých značná časť padla za obeť ťažbe stavebného kameňa.

iza9 Do malebnej obce Iža za históriou, oddychom a športom

História miestneho tábora siaha až do vlády cisára Marka Aurélia v 2. storočí v období tzv. markomanských vojen, kedy tu vznikol drevozemný tábor. Kastel nebol budovaný ako dočasná východisková základňa pre vojnové výpravy do krajiny Kvádov, ale ako trvalý hraničný kastel. Tábor zanikol v krátkom čase po germánskom útoku v roku 179.

Hneď po skončení markomanských vojen, v ktorých bola značná časť severopanónskych limitných pevností silno poškodená alebo úplne zničená, začali Rimania s ich obnovou. V rámci rozsiahleho stavebného programu za vlády cisára Commoda väčšinu dovtedy drevozemných opevnení prestavali do kameňa. Bola to mohutne opevnená pevnosť, ktorá zaberala plochu vyše troch hektárov. Tábor zanikol v 4. storočí, počas vpádu barbarských národov.

Vyberte sa do ľudových obydlí

Ak vás zaujala história Rimanov, nemôže ostať bez povšimnutia ani Rímske a národopisné múzeum Kelemantia, kde okrem artefaktov z rímskych vykopávok, návštevníci môžu spoznať aj miestnu kultúru. V múzeu pri hlavnej ceste sa tak nachádzajú dve stále expozície: rímska a národopisná, vďaka čomu je možné nahliadnuť aj do izieb typického ľudového domu v Iži a tiež si odmerať krátkosť ižanského kroja.

8HHmXEfnSF67ATjx7rfpjQ V stava sedliackeho ivota v R mskom a n rodopisnom m zeu Kelemantia Do malebnej obce Iža za históriou, oddychom a športom

Spoznajte miestnu kuchyňu

Ak sa povie Iža, tak jednoznačne každému, kto dedinu pozná, napadne tradičná ťahaná ižanská štrúdľa. Bol by hriech si ju nevychutnať práve na mieste, kde ju návštevníkom prinesú ešte teplú od miestnej babičky. Takto môžete urobiť napríklad v miestnej Čárde pri Artézskej studni. Okrem toho si tu môžete vychutnať aj klasiku južného  Slovenska, a to fazuľovú polievku Jókai alebo aj zabíjačkové špeciality alebo aj napríklad netradičné žabacie stehienka.

iza Do malebnej obce Iža za históriou, oddychom a športom

Objavte cyklotrasy

Ak ste si už obhliadli rímsky vojenský tábor, tak sa vám naskytla možnosť pohľadu na blízku hrádzu, ktorá je zároveň cyklotrasou. Vybrať sa tak môžete napríklad do blízkeho Komárna alebo až do Gabčíkova a na opačný smer to môže byť napríklad Štúrovo.

Oddýchnite si v blízkych Patinciach

Po aktívnom víkende si veru nejeden návštevník Iže zaslúži oddych. Ten si môžete dopriať v blízkych Patinciach. V miestnom wellnesse si môžete užiť teplo termálnej vody, ktorá očarila v tom čase aj Rimanom. Dopriať si tak môžete vodu z termálneho prameňa Hévíz s teplotou 27°C, ktorý vyviera z hĺbky 200 m. Termálna voda v Patinciach sa vyznačuje vysokým obsahom hydrouhličitanov, vápnika, horčíka i síranov a vďaka tomu veľmi priaznivo pôsobí na pohybové ústrojenstvo a proti jeho chorobám. V rámci bazénového sveta sa napríklad môžete rozhodnúť aj pre rímsky bahenný kúpeľ, ktorý sa nachádza priamo v termálnom jazierku alebo môžete objaviť aj blahodarné účinky saunového sveta alebo rôznych wellness procedúr.

patince Do malebnej obce Iža za históriou, oddychom a športom