Dejiny Nové Zámky 2024. 09. 25.

Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch bola otvorená v roku 1982, výstavba bola dokončená neskôr než sa plánovalo (2.časť)

V rokoch 1952- 1960 prišlo k územnej reorganizácii zdravotníckych zariadení. Na území mesta boli vybudované Okresný ústav národného zdravia, prvým riaditeľom sa stal MUDr. Július Muránsky, ktorý na poste riaditeľa pôsobil v rokoch 1960- 1981. V tom období mala nemocnica už 412 postelí a pozostávala z chirurgického, interného, tuberkolózneho, infekčného, gynekologicko- pôrodníckeho a detsko- dojčenského, nervového, krčného a kožného oddelenia. Mestá Štúrovo a Šurany, ktoré v tom období pribudli do novozámockého okresu, nemali žiadne samostatné lôžkové oddelenia. Lôžková kapacita pre novovzniknutý okres bola nedostatočná. Preto sa v šestdesiatych a sedemdesiatych rokoch pristúpilo k rozsiahlym renováciam, prístavbám a generálnym opravám v areáli nemocnice a polikliník. Pre potreby zdravotníctva sa adaptovali aj budovy mimo nemocničného areálu. Nedostatok postelí, roztrúsenosť oddelení a poliklinických pracovísk na viacerých miestach v meste viedli k tomu, že do popredia vystúpila otázka výstavby novej nemocnice.

Plán výstavby nemocnice vznikol už v roku 1960

Sieť zdravotníckych zariadení v okrese ani svojím rozsahom ani priestorovým vybavením nevyhovovala potrebám už začiatkom šesťdesiatych rokov. Zdravotnícki pracovníci ani pri maximálnom zaťažení nemohli poskytovať služby na úrovni doby a medicínskej vedy.

Preto sa v ešte roku 1960 pristúpilo k spresneniu koncepcie výstavby novej nemocnice, upresňoval sa lokálny program výstavby. Definitívne schválená celá akcia bola až programovým vyhlásením prvej vlády Slovenskej republiky dňa 24. januára 1969, v ktorom sa uvádza, že v roku 1969 sa začne s výstavbou nemocnice v Nových Zámkoch. Nemocnica s poliklinikou a OHES bola situovaná do západnej časti okresného mesta, v súlade moderným územným plánom. Lokalita bola vymedzená z ľavej strany Slovenskou ulicou, z pravej strany Andovskou a Cintorínskou ulicou.

Dňa 4. júna 1969 bol položený základný kameň Nemocnice s poliklinikou a OHES na Slovenskej ulici v Nových Zámkoch. Prvá etapa výstavby začala 5. júla 1969. V tejto etape sa mala vybudovať OHES, lôžková časť nemocnice so 795 posteľami, diagnosticko- terapeutickými komplementami, hospodárskymi a prevádzkovými budovami. V druhej etape bola plánovaná výstavba pavilónov pre päť odborov s 530 lôžkami a bytovými jednotkami pre zdravotníckych pracovníkov. V ďalšej etape sa plánovalo vybudovanie psychiatrickej liečebne a strednej zdravotníckej školy z internátom. Druhá a tretia etapa výstavby sa neuskutočnili.

Generálny projekt vypracoval Zdravoprojekt Bratislava, generálnym investorom stavby Stavoinvesta Nitra, generálny dodávateľ stavebných prác Pozemné stavby Nitra a prevádzkovateľ stavebných prác Stavebná správa Nové Zámky.

Nemocnica bola dokončená neskôr, než sa plánovalo

Pôvodný termín ukončenia a odovzdania stavby do prevádzky bol rok 1976. Každý rok sa zvyšoval objem nedokončených prác, tempo výstavby bolo pomalé. V roku 1973 bola výstavba nemocnice s poliklinikou a OHES vyhlásená za okresnú stavbu, uskutočnil sa nábor pracovných síl z jednotlivých podnikov a závodov. Prvými objektami, ktoré boli dané do užívania bola budova OHES a kotolne v roku 1979. Potom nasledovali objekty patologicko- anatomického oddelenia a práčovne. Počas roku 1981 sa postupne vytvárali podmienky pre stavebné ukončenie budovy kuchyne, garáži, vrátnice, užších komponentov, administratívnej budovy a lôžkovej časti dospelých. V prvom štvrťroku roku 1982 sa postupne dokončovali objekty monobloku a užších komplementov.

Slávnostné otvorenie

Nová nemocnica na Slovenskej bola slávnostne otvorená 29. apríla 1982 o 13.30 hodine. Mala 795 lôžok. Detská časť nemocnice, detská poliklinika, lekáreň, rehabilitačné a hematologicko- transfuziologické oddelenia sa presťahovali do nových priestorov v roku 1983. Hlavnú zásluhu o výstavbu novej nemocnice mali MUDr. Július Muránsky st.- riaditeľ OÚNZ, MUDr. Miroslav Hrabinský- riaditeľ NsP, MUDr. Imrich Hlavička st.- vedúci zdravotného odboru ONV a vedúci lekár polikliniky, MUDr. Jozef Kačinec, CSc.- námestník riaditeľa pre liečebno- preventívnu starostlivosť, Ing. Jozef Geöreögh- vedúci odboru výstavby ONV, PhMr. Kamil Csiczey- okresný lekárnik, Tichomír Buran- vedúci technického odboru, MUDr. Jaroslav Kozák- riaditeľ OHES a Rudolf Apolen, ktorý vykonával stavebný dozor.

V roku 1984 bola otvorená poliklinika Nábrežie na Bitúnkovej ulici v Nových Zámkoch, kde bolo v tom období zriadených 16 ambulancií.

Na novorodeneckom oddelení monobloku na Slovenskej ulici ako druhí zaviedli na Slovensku zaviedli systém rooming- in s celodenným režimom, zriadili sedem lôžok pre novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou a päť lôžok jednotky intenzívnej resustitašnej starostlivosti.

Stará nemocnica fungovala aj naďalej

Presťahovaním oddelení do „novej“ nemocnice na ulici I.P. Pavlova, teraz Kapisztóryho ulici, vytvorili podmienky, aby sa mohla uskutočniť rekonštrukcia priestorov pre nové oddelenia a oddelenia sídliace dovtedy mimo areálu nemocnice: Liečebňu pre dlhodobo chorých, II. interné oddelenie, Kožné oddelenie.

V bývalej administratívnej budove v „starej“ nemocnici boli zriadených jedenásť poliklinických ambulancií. Kožné oddelenie sa do nových priestorov presťahovalo roku 1983 a získalo tak 53 lôžok namiesto 45, ktoré malo dovtedy. Detsko-dojčenské oddelenie sa presťahovalo na Slovenskú ulicu s kapacitou 105 lôžok, predtým bola maximálna kapacita 75 lôžok. Onedlho vznikla ambulancia klinickej genetiky, Krajské psychologické laboratórium, Psychiatrické oddelenie a Oddelenie súdneho lekárstva.

V starej nemocnici bola zároveň v prevádzke aj Liečebňa pre dlhodobo chorých s kapacitou 68 lôžok. Poskytovala kompletnú zdravotnú starostlivosť pre dlhodobo chorých v zrelom veku. Keďže v čase jej prevádzky nebolo v okrese dostatok sociálnych zariadení, plnila aj túto funkciu.

Od roku 1985 fungovalo Psychiatrické oddelenie, ktoré poskytovalo krátkodobé hospitalizácie pre akútnych pacientov. Liečba prebiehala formou farmakologických a biochemických prípravkov, ale i skupinovou a individuálnom psychoterapiou, ergogénnym tréningom, pracovnou terapiou, dokonca i formou jógy. Pacienti si náročné chvíle mohli spríjemniť aj v telocvični. Oddelenie malo 78 lôžok. Jeho prevádzka bola nepretržitá, zdravotná starostlivosť bola poskytovaná pacientom z novozámockého a komárňanského okresu.

V nemocnici bolo v prevádzke aj Centrum pre liečbu drogových závislostí. Vzniklo reprofilizáciou lôžok z tzv. záchytky, ktorá bola neefektívna. Bolo jedno z prvých pracovísk na Slovensku, ktoré poskytovalo špecializovanú službu nepretržite. V prevádzke bolo aj funkčné denné sanatórium pre celý okres. V centre fungoval aj Klub anonymných alkoholikov, ktorý bol pre celé Slovensko, s medzinárodnou podporou od centier v Mníchove a New Yourku.

Na Pribinovej ulici bolo v prevádzke Oddelenie tuberkolulóznych a pľúcnych chôrob, ktoré malo kapacitu 30 lôžok. Skladalo sa z ambulantnej časti pre tuberkolózne a netuberkolózne ochorenia. V ambulanciách sa vykonávali všetky špecializované vyšetrenia vrátane RTG s výnimkou operácie pľúc.

Postupom rokov začali všetky zdravotnícke pracoviská z pôvodnej starej nemocnice odchádzať do nových modernejších priestorov a polikliník. V súčastnosti je v areáli nemocnice v prevádzke medicínske centrum, v ktorom sa nachádza niekoľko odborných ambulancií a lekáreň.

Práve ste dočítali druhý diel zo série, ktorá je venovaná počiatkom zdravotníctva a histórie nemocnice v Nových Zámkoch. Všetky články a pokračovania nájdete tu!

ZDROJ: FACEBOOK FAKULTNÁ NEMOCNICA V NOVÝCH ZÁMKOCH, DOKUMENT VENOVANÝ 100. VÝROČIU NEMOCNICE
FOTOGRAFIE UVEREJNENÉ V ČLÁNKU POCHÁDZAJÚ Z INTERNETOVÝCH STRÁNOK NOVÉ ZÁMKY FOTOALBUM A NZALBUM.SK