Mesto 2022. 01. 03.

Folklórny veniec z Podunajska reprezentuje Slovensko v Dubaji

Romanu Mačicovú z Komárna približne pred rokom oslovil tím z projektu Party v 21. storočí, ktorý chcel víťazkám Ski World Cup Jasná spolu s titulom FLOWER QUEEN OF JASNA odovzdať 4 party, ktoré budú reprezentovať Liptov a Podunajsko. Medzi Slovenské klenoty sa tak zaradil veniec z Martoviec. Jeho replika aktuálne reprezentuje Slovensko na svetovej výstave Expo 2020 v Dubaji.

„Vďaka @party21art som mala možnosť vyrobiť vence pre slovenský pavilón na výstavy Expo. Tak sa Martovce dostali až do ďalekého Dubaja, informuje Romana verejnosť na svojom Instagramom  profile.

romana 768x1023 1 473x630 1 Folklórny veniec z Podunajska reprezentuje Slovensko v Dubaji
Romana má na hlave veniec z Martoviec.

“Svoj prvý veniec som vyrobila v roku 2014 a odvtedy sa tomu neprestajne venujem. Pri výrobe vencov čerpám poznatky z dobových fotografií a inšpirujem sa tradíciou, ale v mojej tvorbe cítiť aj ozvenu súčasnosti. Veniec z Martoviec je vrcholom mojej tvorby a je kompletne ručne vyrobený a snaží sa čo najviac nasledovať tradičné postupy výroby. Ich výrobe sa v obci už takmer nikto nevenuje, preto sú veľmi vzácne a toto  je vaša jedninečná príležitosť ho vlastniť.” Z minuloročného príspevku je tiež známe, že Romana vyrába vence veľmi prácne.

Veniec z Martoviec, nazývaný aj “menyaszonyi koszorú,“ sa vyrábal viac ako 40 hodín. Na jeho výrobu boli použité umelé farebné kvietky, vyšívané stuhy, ale aj zlaté klasy a koráliky, ktoré sa vo venci prvýkrát objavili až v období po 1.svetovej vojne.  V minulosti bol hlavným atribútom nevesty, ktorý ju vyčleňoval od ostatných dievok. Pod vencom nosila nevesta zapletené vlasy s rozmarínom, ktorý slúžil ako ochranný predmet. Obyvateľky Martoviec prestali nosiť veniec približne v 40. rokoch 20. storočia. Martovce boli tiež známe špeciálnym druhom výšivky, išlo o aplikáciu červeným batistom na bielom podklade, v minulosti bledomodrom.

Zdroje: Party v 21. storočí, ahojkomarno.sk,

Titulná FOTO: Romana Mačicová, pelipecky.sk