Turistika 2024. 05. 03.

Kam sa vydať cez víkend na výlet ako Novozámčan?

Pre Novozámčanov, ktorí hľadajú víkendový výlet, je ideálnou voľbou návšteva okolitých prírodných rezervácií, kde môžu relaxovať a oddýchnuť si od každodenného ruchu. Okrem toho sú k dispozícií aj rôzne cyklotrasy a turistické chodníky, ktoré umožňujú prieskum okolitej krajiny a ponúkajú načerpanie energie. Ďalej si uvedieme konkrétne typy na výlety.

Lesopark Berek

Berek, útočište každého rodiča, keď potrebuje zabaviť svoje deti aspoň na chvíľu. Častá zastávka je u zvieratiek, ktorý lesopark ponúka. No prechádzka v Bereku nie je len zastávka u zvieratiek, či popíjaní kofoly, ak ste náročnejší na prechádzky odporúčame vám pokračovať. Keď prejdete les, za ním sa ťahá hrádza, po ktorej sa dostanete až do Komoče. V Komoči si môžete dať ich známy langoš a obratom sa vrátiť späť do Nových Zámkov. Síce je to dlhšia prechádzka, ale na oddýchnutie a vypnutie hlavy skvelá.

lesopark berek 49df667a 1839509 Kam sa vydať cez víkend na výlet ako Novozámčan?

Vodné kaskády

Zúgov, ďalšia klasika pre Novozámčanov, ale boli ste niekedy z druhej strany? Práve druhá strana vedúca k elektrárni a Zúgov je na jar (Apríl-Máj) rozkvitnutá a posiata kvetmi. Namiesto betónu tam je tráva, čo láka menej ľudí, ale ak nemáte radi spoločnosť, či preplnenú hrádzu, je to ideálne. Cesta tam nie je náročná, ale ak by ste pokračovali ďalej, dostanete sa až do Bánova, po tichej a rozkvitnutej hrádzi.

Chránená krajinná oblasť v blízkosti Bánova

Práve ďalšou zastávkou je Bánov. Ak sa chystáte von z Nových Zámkov od kúpaliska Štrand, na ľavej strane objavíte betónovú cestu. Táto cesta nie je prechádzkou, ktorú vám opíšeme. Ďalej touto cestou objavíte Chránenú krajinnú oblasť, čiže pozor kvety netrhajte! Tichučké miesto obsypané chránenými kvetinami pôsobí upokojujúco a zároveň je to veľmi nenáročná a krátka prechádzka. A či už sa ďalej prejdete k jazeru alebo ostanete pri rozkvitnutých kvetinách, je na vás.

Kalvária vo Dvoroch nad Žitavou

Len v susednej dedine sa nachádza krásna Kalvária, tiež skvelá na prechádzku. Nie len, že si odpočiniete a prejdete sa, ale zároveň sa môžete vzdelávať a kochať sa architektúrou tejto Kalvárie. Je to krátka cesta pri kaplnkách, nachádzajúca sa hneď na začiatku dediny. Samozrejme najkrajšia je na jar a v lete, keď je už všetko zelené a môžete si vychutnávať silu slnka na tvári.

dvory1 Kam sa vydať cez víkend na výlet ako Novozámčan?
Zdroj: hiking.dennikn.sk

Poľovnícky kaštieľ Palárikovo

Neďaleko od nás sa nachádza Poľovnícky kaštieľ Palárikovo: toto bývalé šľachtické miesto ponúka oddych a objavovanie parku nachádzajúceho sa za kaštieľom. Les je ozaj rozsiahly a môžete vyskúšať viac cestičiek, je to výborné miesto na prechádzku s deťmi aj na opätovné vrátenie sa a vyskúšanie inej trasy. V parku sa dokonca nachádzajú aj preliezky pre deti, čiže vaše deti sa ozaj nudiť nebudú. Kaštieľ ponúka aj ubytovanie, takže na krátky výlet blízko Nových Zámkov je ako stvorený.

Komárno – náš sused plný histórie

Náš sused, známy historickými námestím, nikdy nesklame. Krátky výlet spojený s prechádzkou po Nádvorí Európy je vhodný nielen pre rodiny s deťmi, ale aj len keď ste dvaja. Zmrzliny tu nájdete v teplom počasí koľko len chcete, a tak je to skvelý výlet na vychutnávanie si iného mesta a doprianie si zmrzliny po prejdení všetkých uličiek. K výletu do Komárna nesmie chýbať ani návšteva miestnej pevnosti. Ozaj nenáročná prechádzka s troškou zmeny prostredia. Tak isto sa dá prejsť aj pri Dunaji, ak by ste chceli dlhšiu prechádzku.

Pevnost Kam sa vydať cez víkend na výlet ako Novozámčan?

Vodný mlyn Kolárovo

A samozrejme na záver nesmie chýbať Vodný mlyn Kolárovo. Jedno z ďalších historických miest vhodných na dlhšie, či kratšie prechádzky (podľa vášho uváženia) nakoľko trasu si môžete zvoliť sami. Mlyn je zaujímavosťou pre deti, či dospelých, ktorí túto pamiatku ešte nenavštívili. Je to vhodné miesto na rodinné výlety a pikniky. V areáli sa taktiež ako v Bereku nachádzajú zvieratká a občas je tam zaradený aj program pre deti. Mlyn sa nachádza pri Váhu, a tak je vhodný aj na piknik pri vode. Cesta vedúca k mlynu pokračuje aj ďalej, ak vám nestačilo, určite si ju doplňte o pár kilometrov navyše.

lodny mlyn kolarovo Kam sa vydať cez víkend na výlet ako Novozámčan?

Výlety a prechádzky po Nových Zámkoch, či už v jeho okolí alebo priamo v meste ponúkajú obyvateľom príležitosť objavovať krásy mesta a jeho prírodného okolia. Nové Zámky majú veľa miest na objavovanie a užívanie si voľného času cez víkend. Takže, pripravte sa na dobrodružstvo a objavujte krásy svojho domova!