Ľudia 2021. 07. 20.

Partia chlapov z južného Slovenska preplávala kanál medzi Írskom a Škótskom. Postarali sa o svetový rekord!

„Partia Slovákov ako prvá štvorčlenná štafeta na svete preplávala extrémne náročný Severný prieliv medzi Severným Írskom a Škótskom,“ informuje Nový Čas.

Štvorčlenná štafeta zložená z Richarda Nyáryho (44) z Tomášova, Dezidera Pékyho (48) z Horného Baru, Zoltána Makaia (44) z Bratislavy a Petra Plavca (34) z Komárna sa postarala premiérovo o jedinečný úspech. Severný prieliv medzi Severným Írskom a Škótskom zdolali členovia klubu Sportfanatic za 24 hodín 56 minút, čo podľa stránky Irish Long Distance Swimming Association predstavuje najrýchlejší čas v histórii.

Zoltán Makai pre Nový Čas prezradil, že všetci členovia už majú za sebou Lamašský prieliv a na túto cestu sa chystali dva roky. Najväčším problémom pre plavcov bola tma, zima a medúzy. „V studenej vode, ktorá mala medzi 10 až 14 °C, som popŕhlenie až tak nevnímal, ale keď som vyliezol na palubu, tak to po chvíli začalo byť neznesiteľné. Najhoršie bolo, keď sa začal prekrvovať organizmus a z rán mne aj parťákom začala tiecť žltkastá tekutina pripomínajúca hnis,“ povedal ďalej Makai pre Nový Čas.

Zaujímavosťou je, že štvorica plávala bez neoprénového oblečenia a preto sa museli striedať každú hodinu. „Celá akcia nás vyšla na 18 000 eur, a tak by sme sa asi nevzdali. No našťastie sme to nemuseli riešiť. Všetci boli špičkovo pripravení, no posledné tri hodiny, tesne pred škótskym pobrežím, to bolo vo vode ťažké,povedal Makai. Zadosťučinením pre plavcov bol rekordný čas, ktorý sa im podarilo zaplávať. Za čas 24 hodín  56 minút v štvorčlennej štafete sa nikomu zatiaľ tento kanál nepodarilo obojsmerne nepreplával.

Zdroj: cas.sk