Kultúra 2020. 12. 02.

Komárňania vďaka vianočnému projektu obdarujú zariadenia pre seniorov

Podeliť sa o radosť a lásku je veľmi jednoduché. Stačí na to jediná krabička od topánok naplnená rôznymi potrebami pre seniorov. Pozbierané krabičky poputujú v rámci Komárna a okolia napríklad do zariadenia Timotheus v Malej Iži, do Domova dôchodcov v Klížskej Nemej a najnovšie sa pridalo aj Zariadenie pre seniorov Komárno.

Jednoznačne je lepšie dávať ako dostávať a Vianoce sú ideálnym časom na dobrosrdečný počin. Svoje o tom vedia aj organizátori projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? keďže udalosť má svoju tradíciu už tretí rok. Ale ako je možné obdarovať starších ľudí v zariadeniach pre seniorov? Pripravte im darček v podobe krabičky od topánok, ktorú naplníte potrebami. Odporúča sa im vložiť niečo, čo ich zohreje, napríklad čaj alebo kávu, niečo slané v podobe chrumiek, mäkkú sladkosť ako ovocné taštičky napríklad. Starší ľudia sú ako deti a radi si porovnávajú svoje balíčky a tešia sa z nich. Nezabudnite im preto vložiť niečo, čo ich poteší a zabaví ako napríklad krížovky, knižku, kresbu od detí, šál, vankúšik alebo rukavice. Jednoznačne sa potešia aj jemnej kozmetike ako napríklad parfém, krém na ruky alebo balzam na pery.

Do krabičiek nie je vhodné dávať ostrí predmety ako manikúrové nožničky, pinzety alebo sviečky, ktoré by pre starších ľudí mohli byť nebezpečné. Dbajte tiež na to, aby ste použili štandardné krabičky od topánok, teda žiadne veľké od čižiem napríklad. Tiež je dôležité obaliť krabičky vianočným baliacim papierom, tak aby bola zvlášť zabalená vrchná a spodná časť krabice. Pri balení je tiež dôležité dbať na to, aby ste sa ich nedotýkali, ak ste náhodou chorí.

Krabice môžete následne odovzdať kontaktným osobám pre Komárno a okolie. Kontakty sú nasledovné: Petra Kolarovska facebook.com/petrushka.key.1, Simona Kolarovska https://www.facebook.com/simona.kolarovska a Eva Egriova. Zber balíčkov v Komárne prebieha do 6.12. Viac informácií nájdete aj vo Facebookovej skupine Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Komárno.

Koordinátorka projektu pre mesto Hurbanovo je Dominika Juhásová. Balíčky najprv putujú na zberné miesto do karantény na 96 hodín, potom sa zabalia, previažu stužkou a všetko skončí v Zariadení pre seniorov Smaragd v Hurbanove. Ak ich bude viac, poskytnú sa aj do Zariadenia  sociálnych služieb Magnólia v Hurbanove. Zber v Hurbanove prebieha do 4. decembra. Všetky potrebné informácie Vám poskytnú na Mestskom úrade Hurbanovo na tel. čísle 035/3700222 alebo na www.kolkolasky.sk