Mesto 2022. 08. 23.

Kreatívne ženy z Nesvád – ručnými prácami pomáhajú chorým deťom!

Ručné práce sú súčasťou života mnohých ľudí. Kreatívna tvorba dokáže byť občas tým najlepším spôsobom relaxu. Maľovanie, vyšívanie, háčkovanie, práca s drevom alebo rôznym materiálom… všetky tieto hobby dokážu prispieť k zníženiu stresu, ktorého máme viac ako požehnane.

Tvorivé združenie Kreatívne ženy z Nesvád zastrešuje mnoho šikovných tvorkýň. Všetky členky spája láska k ručným prácam a záujem o nové techniky. Podľa slov Betky Barkociovej, jednej zo zakladateliek združenia, sa tu stretávajú ženy, ktoré sú ochotné pomáhať, keď je treba.

Betka je veľmi spoločenský typ, ktorý má rád ľudí (a oni zase ju). Práve toto bol prvotný impulz, ktorý dal vzniknúť Kreatívnym ženám. Ako sama povedala „v každej dobe ako aj v tejto, je veľmi dôležité, aby sa ľudia stretávali.“ Obrovské plus, samozrejme, je láska k ručným prácam.

„Zo začiatku som viedla krúžok šikovných rúk pod inou organizáciou 5 rokov a pred troma rokmi sme si založili vlastnú organizáciu Kreatívne ženy,“ dodáva Betka. Na túto úlohu nebola sama, pomocnú ruku jej podala kamarátka, ktorá sa zameriava na ekonomické záležitosti tohto spoločného počinu.

299093883 1034507567262120 2202975439638024903 n Kreatívne ženy z Nesvád – ručnými prácami pomáhajú chorým deťom!

Kreatívne ženy sú tým správnym miestom pre ženy, ktoré majú blízko k ručným prácam a aj pre ženy, ktoré ešte ani nevedia ako ručné práce upokojujú a pôsobia na dušu človeka.“ Ako Betka uvádza, veková hranica neexistuje, v ich kolektíve, ktorý momentálne dosahuje krásne číslo 15, je vítaná každá jedna záujemkyňa.

Ich stretnutia sú veľmi spontánne, každá návštevníčka môže pracovať na tom, na čo má práve chuť. Kreatívne ženy sa stretávajú v bývalej budove zdravotného strediska na Obchodnej 7 v Nesvadoch. „Sme vďačné nášmu mestu za tieto priestory,“ hovorí Betka. Ich kreatívne a zároveň relaxujúce stretnutia údajne fungujú ako za starých čias, napríklad ako keď sa páralo perie – zasmejú sa pri spoločnej práci, porozprávajú a preberú aj nejaké tie svoje sťažnosti.

„Vďaka mestu a VUC si môžeme dovoliť aj nejaké workshopy, kde máme možnosť sa priučiť aj k novým technikám a tvoriť,“ hovorí vďačne. Ak je na to šanca, veľmi rady sa zúčastňujú aj na verejných podujatiach „či sú to mestské dni, dni rodiny, boli sme aj v Maďarsku v Nagyigmánd.“ To však nie je všetko, ako Betka dodáva „každý rok organizujem výstavu našich prác a prác našich sympatizantov v miestnom kultúrnom stredisku.“

299455165 3349576508610555 8793705173547812800 n 1 Kreatívne ženy z Nesvád – ručnými prácami pomáhajú chorým deťom!

Počas prvého roka pôsobenia sa Kreatívne ženy rozhodli usporiadať detský denný kreatívny tábor vo dvore ľudových tradícií. „Bol to úžasný týždeň, mali sme 22 detí od 7 do 15 rokov,“ spomína Betka na ich šikovných návštevníkov. Dúfa, že deti tu našli čaro ručných prác a objavili svoj nový koníček.

Tam práca s deťmi či pre deti ale pre združenie nekončí. Kreatívne ženy sa venujú ďalšej krásnej činnosti, ktorá pomáha vyčariť úsmev na detských tvárach. Šijeme hračky pre choré deti, to je moja srdcovka. Bol čas, kedy som tieto hračky šila sama a teraz som veľmi vďačná týmto úžasným ženám za ich ochotu venovať sa aj dobročinnosti v tejto podobe.“  Šikovné ženičky svojimi milými výrobkami prinášajú natoľko potrebnú radosť detičkám s rakovinou v Bratislave, ale takisto malým pacientom detského oddelenia v Nemocnici AGEL Komárno či medzi deti hospitalizované na krčnom oddelení v Nových Zámkoch. Nemocničné oddelenia sú zároveň jediným miestom, kam svoje výrobky veľmi srdečne posielajú.

Betke Barkociovej a celému spolku Kreatívnych žien by sme sa chceli touto cestou poďakovať za uskutočnenie rozhovoru a tiež za milé skutky, ktorým dokážu potešiť tých, ktorí úsmev potrebujú najviac. „Ručné práce sú liek pre dušu a prajem každému obľúbencovi ručných prác nech sa mu darí a nech tvorí s veľkou láskou,“ dodáva Betka na záver pre všetkých, ktorí našli svoj relax v tvorení niečoho krásneho a zaujímavého.

Rozhovor: Bc. Stella Hamranová

Foto: Kreatívne ženy