Mesto 2024. 04. 10.

Kvíz: Južné Slovensko je plné zaujímavých miest! Ako dobre ich poznáte?

Dnes Vás prostredníctvom nášho nového kvízu vezmeme na niekoľko zaujímavých miest, ktorých návštevu by ste určite nemali vynechať! Poďte sa niečo nové naučiť a možno aj inšpirovať na svoj ďalší výlet za krásami južného Slovenska.

1. 
Ste milovníkom histórie? Potom by ste rozhodne nemali vynechať návštevu rímskeho vojenského tábora, ktorý má svoje základy len niekoľko kilometrov od Komárna! Nájsť ho môžete v obci:

2. 
Komplex skalných obydlí, ktoré sú vytesané do tufu, nájdeme niekoľko kilometrov od Levíc. Toto miesto je celoslovenským unikátom! Nájdeme ho v:

3. 
V Hurbanove môžeme navštíviť najstaršiu slovenskú hvezdáreň, ktorej história siaha až do roku 1871. Za jej vznik vďačíme:

4. 
Túžite na chvíľu uniknúť z betónovej džungle? Čo tak vybehnúť do známeho lesoparku Berek, kde narazíte napríklad aj na unikátny vyše 200 ročný dub letný? Vycestovať za ním musíte do:

5. 
Vodné dielo Gabčíkovo sa začalo budovať ešte v roku 1977 na základe medzinárodnej dohody s Maďarskom. Pôvodne tak bol tento projekt známy pod menom:

6. 
Mŕtve rameno Malého Dunaja v Kolárove ponúka svojim návštevníkom skutočne krásnu raritu. Nájsť tu môžete plávajúci vodný mlyn, kam Vás dovedie najdlhší most na Slovensku. Ten má dĺžku:

7. 
Synagóga v Leviciach sa po rokoch chátrania dočkala záchrany a dnes preto môže prijímať zvedavých návštevníkov. Kultúrna pamiatka sa nachádza v blízkosti miestneho hradu. Viete v akom roku sa rozhodlo o jej výstavbe?

8. 
Zaujíma Vás architektúra naprieč európskymi krajinami? Chcete vidieť ako to vyzerá vo Walese, Vatikáne, Írsku, Taliansku, Transylvánii, na Islande či v Grónsku? Ak áno, nemusíte chodiť ďaleko! Stačí navštíviť:

9. 
Túžite stráviť nejaký čas v spoločnosti skutočných šeliem? Zachránené zvieratká, ktoré predtým žili v cirkuse či u rôznych súkromníkov sa vašej návšteve určite potešia v Malkia Parku. Ten nájdete v:

10. 
Pamätná izba pre významného slovenského hudobníka bola v severnom krídle Neogotického kaštieľa v Galante slávnostne otvorená 5. novembra 2019. Stála expozícia slúži ako pocta pre: