Ľadové medvede nájdeme aj na Slovensku! Miesto bielych kožušín však nosia plavky
Zima je tu a s ňou aj aktivita, ktorá si za posledné roky získava čoraz väčšiu priazeň. Bežný človek sa pri pomyslení na ľadový kúpeľ pod holým nebom automaticky roztrasie. Žijú však medzi nami aj ľudia, ktorí si lepšie trávenie zimných mesiacov nedokážu ani predstaviť. Ľadové medvede sa otužovaniu venujú po celý rok a výnimkou rozhodne nie sú ani chladné veterné dni, kedy teplota klesá niekoľko stupňov pod nulu.
Počas letných mesiacov patrí kúpanie a plávanie medzi najpopulárnejšie aktivity. Veď kto by pohrdol teplučkým dňom strávenom niekde pri vode? Napadlo vám ale niekedy, aké by bolo vykúpať sa v rovnakej vode, keď je naokolo niekoľko stupňov pod nulou? Otužovanie sa posledné roky teší stále väčšej obľube. Záujemcovia by ale rozhodne nemali zabúdať na svoju bezpečnosť a predtým, než si túto aktivitu vyskúšajú, by si mali niečo málo vyhľadať a naštudovať.
Vedeli ste napríklad to, že zimné plávanie a otužovanie sú dve rozličné činnosti?
Informovanosť je základ
Za zimné plávanie sa všeobecne považuje kúpanie v štandardných plavkách, pričom teplota vody nepresahuje 12 °C – pokladá sa za studenú vodu. Spravidla ide o vodu vo voľnej prírode, kúpajúci v nej trávi od dvoch až do dvadsiatich minút. Za zimné plávanie ale možno považovať aj pobyt v ľadovej vode, ktorej teplota je pod 4°C. Plavec v nej trávi minimálne jednu minútu. Za športové zimné plávanie môžeme považovať plávanie, kedy plavec prekoná vzdialenosť aspoň 100 metrov. Vzhľadom na bezpečnosť a zdravie plavcov by však pobyt vo vode nemal presiahnuť časový limit dvadsať minút. Pri zimnom plávaní sa v žiadnom prípadne neodporúča potápanie.
Za zimné plávanie už nemôžeme považovať nasledovné aktivity: otužovanie a ochladzovanie sa ponorením do studenej vody bez plávania (napr. vo výreze v ľade), otužovanie šplechotom studenej vody (napr. pri brodení) ani ponáranie sa do studenej vody.
Otužovanie je už dlho považované za metódu, akou si jedinec môže posilniť svoj imunitný systém. Obyčajne sa pod týmto pojmom rozumie sprchovanie či plávanie v studenej vode. V širšom slova zmysle sem spadajú aj činnosti ako saunovanie, celoročné športovanie vo voľnej prírode a ďalšie aktivity. Otužovanie za pomoci studenej vody súvisí s takzvanou vodoliečbou – na rozdiel od nej však slúži na predchádzanie chorobám, nie na ich liečbu. Skúsení zástancovia otužovania hlásajú, že táto činnosť napomáha pri prevencii proti prechladnutiu, chrípke aj angíne. Blahodarné účinky má ale aj na prevenciu ochorení akými sú vysoký krvný tlak alebo problémy s bolestivým chrbtom. Medzi benefity otužovania patrí takisto napríklad zlepšenie telesnej aj fyzickej zdatnosti, zvýšenie odolnosti voči chladu a rovnako zlepšenie činnosti termoregulačného systému aj počas letných mesiacov – veď koho by nepotešilo menej potenia? Správne otužovanie môže dopomôcť k rýchlejšej regenerácii po športovom výkone, k zvýšeniu hladiny testosterónu, zdravšej pokožke či vlasom, k podpore lymfatického systému a k zvýšeniu prahu bolesti.
Otužovanie však nie je pre každého. Neodporúča sa osobám trpiacim ochorením srdca a ani chorým, napríklad počas prechladnutia a istú dobu po jeho vyliečení. Miernejší stupeň otužovania sa odporúča deťom a starším ľuďom. Vo všetkých prípadoch, najmä ak hovoríme o jedincoch nad 40 rokov, sa odporúča konzultácia s praktickým lekárom.
Je otužovanie skutočne vhodné aj pre deti?
Verí sa, že otužovanie môže dopomôcť k lepšej imunite aj u detí. Začínať u nich ale treba veľmi opatrne – odporúča sa masáž mokrým uterákom. Pri takejto masáži dôjde k dobrému prekrveniu celého organizmu a telo sa postupným znižovaním teploty vody naučí privykať si na chlad. Ďalšou obľúbenou metódou býva sprchovanie vo vlažnej vode, ktorá sa postupom času, keď si dieťa zvykne, môže opatrne ochladzovať až na studenú. Takáto otužovacia sprcha sa odporúča najmä ráno, nie však večer. Počas zimných mesiacov sa dĺžka sprchy odporúča na jednu minútu, v lete na tri. Rodičia, ktorí chcú takto posilniť imunitu dieťaťa, by ale nemali začínať skôr, než dovŕši 2 alebo 3 roky. Rovnako by nemali zabudnúť, že počas choroby sa studené sprchovanie vynecháva úplne.
Psychika v celom tomto procese zohráva veľmi dôležitú úlohu. Ak sa dieťaťu sprchovanie vo vlažnej vode nepáči a je mu vyslovene nepríjemné, treba od neho upustiť. Je lepšie, ak sa rodičia pokúsia svoje dieťa k otužovaniu motivovať dajako inak – stále však postupne a s mierou.
Nesprávne otužovanie môže imunite ublížiť
Ako sme už spomínali, pravidelné otužovanie dokáže imunitu posilniť. Menej sa však už hovorí a píše o situáciách, kedy nesprávne otužovanie imunitu doslova rozbíja na maličké kúsočky. Začiatočníci by to preto nemali s pobytom v studenej vode preháňať. Po maximálne dvoch minútach totiž dochádza k vysileniu organizmu. Práve preto môžu deň až dva po nesprávnom otužovaní prepuknúť príznaky nachladnutia či dokonca herpes. Imunita po podobne veľkom šoku prirodzene klesá a preto by neskúsení nemali zbytočne skúšať jej hranice.
Otužovanie nie je žiadna súťažná disciplína. Človek by mal v prvom rade počúvať vlastné telo a jeho náznaky. Dôležité je postupovať pomaly a obozretne, bezpečnosť dávať za všetkých okolností na prvé miesto. Iba vtedy môže otužovanie skutočne pomôcť a nie privodiť neželané komplikácie.
A ako teda bezpečne začať s otužovaním? Podľa Petra Kleinerta z občianskeho združenia Slovenské ľadové medvede je dobré neprestať s plávaním ani po skončení letnej sezóny. Ak chodíte počas leta plávať do riek či jazier, pokúste sa s touto činnosťou pokračovať aj s nástupom jesene a následnej zimy – vydržte čo najdlhšie až do Vianoc. Ale pozor! Pobyt vo vode skracujte úmerne klesajúcej teplote vody.
Povestné ľadové medvede
Skupiny nadšencov otužovania a zimného plávania sú všeobecne známe pod prezývkou ľadové medvede. Na Slovensku môžeme nájsť rovno niekoľko klubov, ktoré združujú nadšencov a milovníkov chladného počasia v ešte chladnejšej vode. Na juhu západného Slovenska sa popularite teší skupinka s názvom Šurianske ľadové medvede. Zimnú sezónu sú zvyknutí odštartovať s príchodom novembra na ich obľúbenom prírodnom kúpalisku Tona.
Občianske združenie tento rok oslávi už jedenáste výročie. Je známe, že medzi nimi človek nenájde nikoho so zlou náladou, keďže všetci súhlasia s názorom, že otužovanie je výborný spôsob na odbúravanie stresu. Blažený pocit po poriadne studenom kúpeli pod holým nebom by skutočne nevymenili za nič na svete.
Nadšencom a záujemcom o rozšírenie ich radov odkazujú, aby začali zľahka. Po celodennom letnom kúpaní by mala nasledovať studená sprcha – človek by v nej mal vydržať tak dlho, ako len dokáže. Postupom času následne zistí, že mu nerobí väčší problém zotrvať vo vode, ktorá má desať alebo dokonca päť stupňov.
Šurianske ľadové medvede sa s verejnosťou delia o svoje aktivity, rady a tipy aj prostredníctvom svojej web stránky. Ich archív siaha až do roku 2015, pričom pravidelne informujú aj o nadchádzajúcich udalostiach a stretnutiach, ktoré sa najčastejšie konajú v utorky, štvrtky a nedele. Ak ste teda milovníkom chladnej vody počas zimných mesiacov a láka vás zoznámiť sa s ľuďmi, ktorí majú rovnakú záľubu, návšteva ich večerných kúpaní pre relax či kúpania v nedeľu dopoludní by mohli byť pre vás to pravé orechové.
Otužovanie odporúča aj holandský extrémny športovec
Wim Hof, známy aj pod svojou prezývkou Iceman, prináša miliónom ľudí jednoduché cvičenie, ktoré je známe ako metóda Wima Hofa. Verí, že metóda inšpirovaná praktikami starými niekoľko storočí, je základom k oslobodeniu mysle. Pre svoje tvrdenie neoblomne zbiera aj vedecké dôkazy. Wim dokonca tvrdí, že táto metóda je mimoriadne prospešná pre lídrov a ľudí v biznise, ktorí musia byť neustále v strehu.
Svoje skúsenosti zhrnul aj do rovnomennej knihy – Metóda Wima Hofa z roku 2020. Za základ považuje kombináciu dýchacích techník a vystavenie sa chladu. Medzi hlavné benefity sa radí zlepšovanie kognitívnych funkcií, zníženie hladiny stresu a celkovo lepší pocit zo života. Hlbší význam v jeho metóde môžu nájsť vytrvalostný a silový športovci, ale rovnako úplne obyčajní ľudia, ktorí hľadajú kľúč k pevnejšiemu zdraviu, lepšiu mentálnu kondíciu, posilnenie mysle či ovládanie impulzov. Už spomínaní úspešní lídri či zamestnanci v biznis sektore, ku ktorým Wim Hof prehovára, si z jeho knihy môžu odniesť správnu lásku k šéfovaniu a takisto nájsť kľúč k prekonávaniu skepticizmu.
Tak čo? Dali by ste takejto zimnej aktivite šancu aj vy?
Text: Bc. Stella Hamranová
Zdroj: ladovemedvede.eu dennikn.sk cas.sk mynovezamky.sme.sk forbes.sk