Mesto 2022. 05. 23.

McDonald’s Cup ukončil krajské kolá a finalistov uzavrelo družstvo z Nitrianskeho kraja

Nitra, 19. máj 2022 – Víťazi okresných kôl Nitrianskeho kraja sa proti sebe postavili na krásnom trávniku štadiónu FC Nitra, kam sa bežne kopačky malých školákov tak ľahko nedostanú. A možno práve vďaka tomu sa po dlhých desiatich rokoch podaril parádny triumf chlapcom a dievčatám zo Základnej školy Tulipánová z Nitry. Vo finálovom zápase doslova zvalcovali protihráčov z Nových Zámkov výsledkom 20:3. Tréner „Tulipánky“ neskrýval nadšenie a spokojnosť.

Krajského kola v Nitre sa zúčastnilo sedem okresných víťazných školských družstiev. Hralo v dvoch skupinách, z ktorých najlepší postúpili do semifinále. Finálový zápas sa bol pre brankára Nových Zámkov nekonečný, kvetinoví hráči zo ZŠ Tulipánová strelili 20 gólov.

Učiteľ a tréner zo ZŠ Tulipánová Igor Mesároš neskrýval spokojnosť. „Som veľmi rád, že sme postúpili na finálový turnaj.  Odkedy pôsobím na škole, podarilo sa nám to prvýkrát. Tento rok sme zložili veľmi kvalitný tím a viaceré zápasy sme vyhrali vysokým rozdielom, aj samotné finále. To som pred turnajom nečakal. Navyše, získali sme aj tri individuálne ceny,“ pochvaľoval si tréner víťazov. Družstvo na ihrisku dirigoval Juraj Mego, ktorý z pozície zadného hráča aj tvoril hru a pripravoval si pozície na svoje tvrdé torpéda. So 16 gólmi sa napokon stal najlepším strelcom turnaja. Ozdobou dňa bola aj gólová oslava jeho spoluhráčky Sáry Javrovej, ktorá predviedla prítomným gymnastické premety. „Na dvojdňové finále do Senca sa veľmi tešíme a trúfame si umiestniť sa medzi trojicou najlepších,“ dodal tréner Nitranov.

Poradie víťazov  Nitrianskeho krajského kola:

  1.  miesto: ZŠ, Tulipánová 1, Nitra
  2. miesto: ZŠ, Devínska 12, Nové Zámky
  3. miesto: ZŠ, Ul. sv. Michala 42, Levice
  4. miesto: Cirkevná ZŠ s MŠ Pánny Márie s VJM, Brnenské n. 15, Kolárovo
  5. miesto: ZŠ, Pribinova 1, Zlaté Moravce
  6. miesto: ZŠ s MŠ, Hviezdoslavova 38, Solčany
  7. miesto: ZŠ, Školská 1699/23, Močenok
McD Cup 23 KK NR 1miesto 1 McDonald's Cup ukončil krajské kolá a finalistov uzavrelo družstvo z Nitrianskeho kraja
1. miesto: ZŠ, Tulipánová 1, Nitra
McD Cup 23 KK NR 2miesto McDonald's Cup ukončil krajské kolá a finalistov uzavrelo družstvo z Nitrianskeho kraja
2. miesto: ZŠ, Devínska 12, Nové Zámky
McD Cup 23 KK NR 3miesto 1 McDonald's Cup ukončil krajské kolá a finalistov uzavrelo družstvo z Nitrianskeho kraja
3. miesto: ZŠ, Ul. sv. Michala 42, Levice
McD Cup 23 KK NR hracka McDonald's Cup ukončil krajské kolá a finalistov uzavrelo družstvo z Nitrianskeho kraja

Najlepšia hráčka: Sára Javrová, ZŠ, Tulipánová 1, Nitra

McD Cup 23 KK NR hrac McDonald's Cup ukončil krajské kolá a finalistov uzavrelo družstvo z Nitrianskeho kraja

Najlepší hráč: Matej Kúsek, ZŠ, Tulipánová 1, Nitra

McD Cup 23 KK NR strelec McDonald's Cup ukončil krajské kolá a finalistov uzavrelo družstvo z Nitrianskeho kraja

Najlepší strelec: Juraj Mego, ZŠ, Tulipánová 1, Nitra – 16 gólov

McD Cup 23 KK NR brankar McDonald's Cup ukončil krajské kolá a finalistov uzavrelo družstvo z Nitrianskeho kraja

Najlepší brankár: Dimitrii Herasynchuk, ZŠ, Devínska 12, Nové Zámky

McDonald’s Cupje školský postupový turnaj pre žiakov a žiačky 1. stupňa základných škôl. Do 23. ročníka sa prihlásilo 809 škôl z celého Slovenska. Školy postupujú cez školské, kvalifikačné až do okresných regionálnych kôl. Víťazi okresov sa stretnú v ôsmich krajských kolách. Vyvrcholením aktuálneho ročníka McDonald’s Cupuje finále – Majstrovstvá Slovenska v minifutbale. „Osem najlepších školských družstiev sa proti sebe postaví na trávniku Národného tréningového centra SFZ v Senci vo štvrtok a piatok 9. – 10. júna 2022, kde sa rozhodne o absolútnom víťazovi turnaja,“ hovorí Grassroots koordinátor SFZ Vladimír Lupták.

McDonald’s Cup každoročne vyhlasuje MŠVVaŠ SR a spoluorganizujú ho Slovenský futbalový zväz a generálny partner spoločnosť McDonald’s. Obľúbená športová značka PUMA s ďalšími športovými partnermi INTERSPORT Slovensko a DEMI šport,  i v spolupráci s generálnym partnerom, potešili malými darčekmi hráčov už od okresných kôl.

Lucia Poláčeková z McDonald’s Slovensko hovorí: „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo v tomto školskom roku opäť spustiť v tradičnej podobe najväčší futbalový turnaj pre 1. stupeň základných škôl – McDonalds Cup. Žiaci a žiačky sa určite tešili na moment, keď s chuťou vybehnú na futbalové trávniky a zmerajú si svoje sily v zápasoch. Verte, aj my, organizátori, sme sa nevedeli dočkať malých futbalistov a futbalistiek, ktorí sa v tomto ročníku zapojili do McDonalds Cupu. Spoluorganizátori, partneri, učitelia, tréneri, ale aj rodičia sú opäť súčasťou našich turnajov, ktoré v týchto týždňoch budú naberať na intenzite.“

Motivačná výhra pre víťaznú školu

Krásne ceny čakajú aj na víťazov všetkých krajských kôl: na zlatých, strieborných a bronzových víťazov poháre, medaile a diplomy, kompletné sady futbalových dresov PUMA, ako aj ďalšie ceny pre všetky družstvá od partnerov McDonald’s Cupu. Noví malí majstri Slovenska získajú hlavnú cenu, ktorou je v tomto roku finančný dar v hodnote 5 000 eur pre rozvoj pohybových aktivít a športu na víťaznej škole a vecné ceny pre každého hráča. 

Žezlo patróna po Marekovi Hamšíkovi prebral druhým rokom Róbert Boženík, jeden z najmladších hráčov slovenskej A reprezentácie. Novou posilou McDonald’s Cup tímu a zároveň motiváciou pre malé futbalistky je brankárka ženskej A reprezentácie Slovenska Mária Korenčiová: „Budem šťastná, ak aj s mojou pomocou budú na Slovensku vyrastať nové dievčenské a ženské futbalové talenty s ambíciou presadiť sa aj v reprezentačných výberoch, ale hlavne s láskou k futbalu a športu.“

V mančafte musia byť aj futbalistky

Ako už býva zvykom, aj v 23. ročníku turnaja McDonald’s Cup platí, že vo futbalovom tíme musia byť aj dievčatá. Malé futbalistky nesmú byť zapísané len na súpiske, či sedieť na lavičke, ale musia sa aktívne podieľať na priebehu hry. Cieľom je zvýšenie povedomia a záujmu o dievčenský a ženský futbal. „Veríme, že turnaj dokáže nájsť a podporiť nové talenty a v dievčatách, samozrejme aj u chlapcov, vzbudí celoživotnú radosť a lásku k futbalu, športu a pohybu,“ dodáva Lucia Poláčeková, McDonalds.

Podporiť záujem chlapcov a dievčat o kolektívne športovanie a futbal na základných školách sa rozhodli organizátori a partneri  McDonald’s Cupu aj pomocou futbalových krúžkov s názvom „Po škole s McDonalds Cupom.“ Pilotný projekt prebieha od polovice marca 2022 na 30 základných školách. Krúžok futbalu prináša deťom ďalšiu možnosť pravidelnej pohybovej aktivity priamo na športoviskách základných škôl. Realizuje sa jedenkrát týždenne pre žiakov prvého stupňa vo veku od 8 do 11 rokov a vždy po vyučovaní.

Viac sa o turnaji a futbalových krúžkoch dozviete na www.mcdonaldscup.sk, aj na FCB www.facebook.com/mcdcupsk, či na stránkach Slovenského futbalového zväzu www.futbalsfz.sk/mladez-a-rozvoj/grassroots/McDonalds-cup/ a FB @grassrootsSFZ.

Kontakty pre médiá:

McDonald’s  SR:  Lucia  Poláčeková,  E:  lucia.polacekova@sk.mcd.com; M: +421 905 579 882

1st CLASS AGENCY: Lucia Kotyian, kotyian.lucia@1stclass.sk; M: +421 911 962 629