Námestie plné ľudí a štrajky. Ako prebiehala revolúcia v Nových Zámkoch?
Už o pár dní si pripomíname 35. výročie vypuknutia Nežnej revolúcie v revolučnom roku 1989. Nežná revolúcia v Nových Zámkoch nevypukla 17. novembra ako v Prahe, či v iných väčších mestách, kde sa štrngalo kľúčami. Do mesta prišla o niečo neskôr.
Prvý generálny štrajk v Nových Zámkoch
Prvá spontánna demonštrácia na Hlavnom námestí pred Domom odborov sa konala 19. novembra 1989. Rečníkom demonštrácie bol Juhász R. József. O niekoľko dní neskôr, pondelok 27. novembra 1989, bol v Nových Zámkoch Mestský koordinačný výbor (MVK). Bol zložený zo zástupcov štrajkových výborov z jednotlivých závodov. Program sa stotožňoval s programom Celoslovenského koordinačného výboru s Vysokoškolským koordinačným výborom.
Zasadnutie
Vo večerných hodinách pondelok 27. novembra boli založené štrajkové a koordinačné výbory v novozámockých podnikoch a organizáciách. Z radov študentstva, robotníkov, pracujúcej inteligencie a z členov KSČ vznikla občianska iniciatíva Verejnosť proti násiliu nášho okresu (VPN).
V pivničných priestoroch Csemadoku vznikla občianska iniciatíva Občianske fórum Obyvateľov mesta. Občianski aktivisti a novozámockí funkcionári mali zasadnutie v stredu 29. novembra 1989. Konalo sa predkladanie požiadaviek s predstaviteľom straníckej a štátnej moci, občianskymi aktivistami.
Vytváranie štruktúr Verejnosti proti násiliu (VPN) a Maďarskej nezávislej iniciatívy (MNI). Vznikli prvé kontakty s centrálou VPN v Bratislave, prostredníctvom študentského hnutia a umelcov. Prvými predsedami VPN a MNI sa stali Vlastimil Vicen a Balázs Ferencz. Odstúpili bývali funkcionári Mestského národného výboru (MsNV) okrem tajomníka Ladislava Blaška.
„Búrlivé“ udalosti decembra 1989
- 9. december 1989- Pri príležitosti medzinárodného dňa ľudských práv sa uskutočnilo stretnutie VPN v mestskom amfiteátri
- 15. december 1989- Vo veľkej sále Domu kultúry prebehol dialóg s vedením mesta a okresu na voľnú tému
- 18. decembra 1989 – V Csemadoku prebehla Diskusia o kultúre
- 21. decembra 1989, 13:00- Sviečkový pochod študentov, ktorý protestovali proti režimu v Rumunsku
V decembri 1989 bolo na novozámockom gymnáziu založené Učiteľské fórum a hnutie Verejnosť proti násiliu.
Rumunsko bolo zasiahnuté krvavými udalosťami, keďže Československo chcelo preukázať solidaritu sa 22. decembra 1989 o 17:30 hod sa na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch uskutočnila protestná manifestácia, kde predkladajú MsKV a MNI občanom výzvu na pomoc Rumunsku. Na druhý deň, 23. decembra 1989, už od skorých ranných hodín na Hlavnom námestí prebiehala verejná zbierka šatstva a potravín pre trpiaci rumunský ľud. Zároveň boli po uliciach Nových Zámkoch rozvešané predvolebné plagáty.
Vianoce roka 1989 neboli vôbec jednoduché. 24. decembra humanitná pomoc vycestovala do Temešváru. Z Nových Zámkoch boli vypravené dva kamióny s posádkami odovzdať vyzbierané jedlo a šatstvo.
Prvý porevolučný rok 1990
12. januára 1990 sa v Dome Kultúry Roh uskutočnil prvý okresný snem VPN. Zasadnutie prebehlo za okrúhlymi stolmi za účasti predstaviteľov VPN a odborov v jednotlivých podnikoch a organizáciach, za účelom prevedenia zmien vo svojom vedení.
O necelé dva týždne neskôr, 24. januára 1990, vyšlo prvé číslo týždenníka Slobodný občan- Szabad Polgár. Periodikum bolo vydávané okresným koordinačným výborom VPN a MNI. Na druhý deň, 25. januára 1990, bolo zorganizované prvé stretnutie vo veľkej sále Domu kultúry, kde bolo nové periodikom predstavené a spropagované verejnosti.
15. februára 1990, presne o 15:00 hod prebehla demonštrácia pred Kinom Mier. Občania protestovali proti voľbe predsedu ONV. Búrlivé stretnutia pokračovali aj naďalej. 7. marca 1990 o 16:00 hod sa uskutočnil míting VPN na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch na základe OKV VPN na protest proti pomerom na odbore kultúry ONV, závodov Sigma a Tesla, kde komunistickí funkcionári odmietali odstúpiť z vedúcich funkcií.
5. apríla 1990 zasadlo plénum MsNV, na ktorom boli vymenovaní noví poslanci VPN a MNI.
20. apríla 1990 si maďarskí liberáli založili svoju organizáciu ako revolučné hnutie pod názvom Maďarská nezávislá iniciatíva (MNI) Fuggetlen Magyar Kezdeményezés (FMK). MNI mala istý čas charakter hnutia podobne ako Verejnosť proti násiliu a na jej hodnotový systém značne vplývala aj časť vzorov, ktoré vznikli vo VPN.
Mesto navštívil Václav Havel
1.mája 1990 bola zlikvidovaná výstava FMK, ktorá prebiehala na novozámockej plavárni. Zároveň sa na Majzonovom námestí uskutočnilo Rómske zhromaždenie. O niekoľko dní neskôr, 16. mája 1990, boli prelepené novozámocké plagáty.
22. mája 1990 sa uskutočnila volebná kampaň VPN– FMK– MNI v Dome odborov Nové Zámky, ktorej sa zúčastnili Ladislav Košťa, Martin Huba, Zászlós Gábor a Szomolányiová.
30. máj 1990 bol pre Nové Zámky výnimočný. V meste sa uskutočnil predvolebný míting s Alexandrom Dubčekom, ktorý navštívil aj novozámockú nemocnicu. O niekoľko dní neskôr, 4. júna 1990, prechádzal cez mesto Václav Havel, prejazd prezidenta ČSFR sa uskutočnil v rámci predvolebnej kampane. Na druhý deň, 5. júna 1990, sa uskutočnil míting SNS na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch.
Zdroj: https://www.nzalbum.sk/sk/fotografie/2101
Prvé slobodné voľby
V dňoch 8. – 9. júna 1990 sa uskutočnili prvé slobodné voľby. Za mesto Nové Zámky boli do zastupiteľských orgánov zvolení poslanci SNR Karol Szokol (VPN), FZ SL– Viliam Soboňa (VPN), FZ SN- Vlastmil Vicen (VPN), FZ, SN- Karol Gemési (MNI). Novozámocké ulice boli zdobené kontroverznými volebnými plagátmi.