Kultúra 2024. 04. 22.

Prednášky Cestou necestou v Kine Mier – Nezvyčajné indické dediny a Palestína: za múrom Svätej zeme

S radosťou vás opäť pozývame na cestovateľský večer do novozámockého kina Mier. Tešiť sa môžete na zážitky Peťa Grešu z nezvyčajných Indických dedín a Petra Kováč nás prevedie Palestínou, kde nahliadneme za múry Svätej zeme a navštívime spoločne najzaujímavejšie oblasti tejto nepokojnej časti blízkeho východu. V jeden večer tak spoznáme Indiu z tej najautentickejšej stránky a posnažíme sa porozumieť Palestíne,  ktorá je žiaľ aj dnes zmietaná v neutíchajúcom dlhoročnom konflikte. Aprílové Cestou necestou bude posledné pred letnou pauzou, takže neváhajte a príďte si užiť večer plný netradičných príbehov v Kine Mier v Nových Zámkoch 23. apríla od 18:00.

18:00 Peter Greša – Nezvyčajné indické dediny

Vydajte sa s nami na cestu do odľahlých kútov Indie, kde zavítame do tých najnezvyčajnejších dedín. Navštívime napríklad tajomnú dedinu astrológov, alebo “hadích ľudí” zo starobylej kmeňovej komunity v južnej Indii. Z nej sa presunieme na sever do izolovaného regiónu mystických Himalájí, kde sa v dodnes praktizuje mnohomužstvo a každodenný život riadia dedinské božstvá. Ako sa žije v dedine, kde majú ženy niekoľkých manželov naraz? A to naozaj nieje všetko. Na tejto prezentácii nás čaká nejedno prekvapenie…

19:15 prestávka

19:30 Petra Kováč – Palestína: za múrom Svätej zeme

Kto by nepoznal Jeruzalem? Korunovaný zlatou kupolou Skalného Dómu. Je prítomný v každej modlitbe a v každom momente, v ktorom sa ľudia cítia blízko k Bohu. Mesto Betlehem, ktoré sa stalo symbolom Vianoc má dnes trpkú príchuť. Biblickou krajinou sa totiž tiahne obrovský betónový múr, ktorý ho skrýva. Ramalláh, de facto hlavné mesto Palestíny v ktorom sa nachádza aj mauzóleum Jásira Arafáta. Najstaršie mesto na svete, Jericho. Ťažko zkúšaný Hebron, kde vedľa seba žijú (ale nespolunažívajú) pôvodní obyvatelia mesta a židovskí osadníci. Rodiny, ktoré sa nemôžu stretávať. Územie, ktoré palestíncom mizne pred očami. Vojenské check pointy. Boj Dávida s Goliášom. Ale aj reštaurácie s vodnými fajkami, tóny svadobného pochodu zaffa, nielen arafatky, ale aj krásne vyšívané ženské róby, dezert zo syru a káva s kardamonom, a víťaz speváckej súťaže “Arab Idol”. O tom všetkom nám porozpráva milovníčka blízkeho východu Petra Kováč.

Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia. Ďalšie vstupenky budú dostupné na mieste za 10€, alebo 6€ na poslednú prezentáciu. Podujatie nájdete aj na facebooku.

Zdroj: Cestou necestou