Príbeh adventného venca sprevádza dlhoročná história
Opäť je tu magická časť roka, kedy sa pripravujeme na Vianoce a zapaľujeme adventné sviečky. Včera sa začal advent, jedno z najkrajších období v roku, ktoré je predzvesťou blížiacich sa Vianoc. Slovo advent pochádza z latinského adventus, čo znamená príchod. Jedným z tradičných symbolov adventu a Vianoc je adventný veniec. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vznikol a odkiaľ pochádza?
História adventu
Počiatky adventu siahajú už do 4. storočia, kedy sú prvé zmienky o tom, že sa oslavovali adventné nedele. Adventné nedele však neboli štyri, ako je tomu dnes, ale oslavoval sa rôzny počet nedieľ v rozmedzí od dvoch do šiestich. Presný počet adventných nedieľ bol ustanovený až pápežom Gregorom Veľkým v 7. storočí.
Každá jedna zo štyroch adventných nedieľ má svoj liturgický význam. Prvá adventná nedeľa nabáda na sústredenosť, druhá adventná nedeľa by sa mala niesť v znamení pokánia a tretia predstavuje radosť. Posledná štvrtá adventná nedeľa hovorí o udalostiach tesne pred narodením Ježiša. Adventné obdobie vrcholí pred večerom Vianoc.
Príbeh adventného venca siaha hlboko do histórie
Písal sa rok 1839, keď prvý adventný veniec na svete visel v modlitebnej miestnosti domu s názvom Rauhes Haus v Horne pri Hamburgu (dnes je Horn súčasťou mesta Hamburg). Historické pramene uvádzajú, že za jeho vznikom stál evanjelický teológ Johann Hinrich Wichern, ktorý založil domov pre siroty a zanedbané deti z hamburských chudobných štvrtí.
Koľko sviečok mal prvý adventný veniec?
Adventný veniec rozpoznáme podľa štyroch sviečok, ktoré sa zapaľujú postupne, vždy jedna každú adventnú nedeľu. Pôvodný adventný veniec ich mak omnoho viac.
Základ prvého adventného venca tvorilo drevené koleso, na ktorom bola jedna sviečka na každý deň adventného obdobia. Sviečky prislúchajúce adventným nedeliam boli veľké a biele, sviečky určené na bežný deň boli oveľa menšie a červenej farby. Okrúhly tvar venca mal symbolizovať večnosť a jeho zelená farba nádej.
Počet sviečok sa menil podľa toho, na aký deň pripadli Vianoce v kalendári. Počet sviečok určených na bežné pracovné dni sa tak pohyboval od 18 do 24. Prvá sviečka sa zapálila v prvú adventnú nedeľu. Každý pracovný deň v týždni sa zapálila menšia červená sviečka. Takto sa pokračovalo, až kým sa nezapálila posledná biela sviečka na štvrtú adventnú nedeľu.
Tradícia Adventu pretrvala dodnes, postupom rokov sa však menila
Adventný veniec, ako ho poznáme dnes, má štyri sviečky, ktoré by mali byť farebne odlíšené. Tri sviečky by mali mať fialovú farbu, ktorá je symbolom pokoja a pokánie, jedna sviečka, ktorá symbolizuje radosť a šťastie, by mala byť ružovej farby.
- Prvú adventnú nedeľu sa zapaľuje prvá sviečka fialovej alebo modrej farby, na pamiatku prorokov, ktorý predpovedali narodenie Ježiša.
- Druhú adventnú nedeľu by sme mali zapáliť druhú fialovú alebo modrú sviečku, ktorá predstavuje lásku a Ježišove jasličky
- Tretiu adventnú nedeľu zapaľujeme ružové sviečku ako symbol radosti, že sa pôst blíži ku koncu
- Štvrtú adventnú nedeľu sa zapaľuje posledná fialová sviečka, ktorá symbolizuje mier a pokoj
Advent sa spája aj s adventným kalendárom. Prvý bol na svete bol už v roku 1851
Okrem adventného venca sa s čakaním na Vianoce spája aj adventný kalendár. Určite sa vám adventný kalendár spája najmä s tým, keď ste v detstve otvárali okienka a vyberali z neho čokoládky.
Prvý adventný kalendár vznikol už v roku 1851, bol ručne vyrobený a výrazne sa odlišoval od svojej dnešnej podoby. V tom období boli adventné kalendáre umeleckými dielami. Prvý štýl kalendára pochádza z protestantského prostredia. Nábožná rodina robila kriedou čiarky každý deň od prvého decembra do Štedrého dňa.
Ďalšie počiatky adventného kalendára pripomínali umelecké diela. Obvykle boli stvárnené do podoby malých dedín a miest, v okienkach boli schované verše a obrázky z biblie.
Adventné kalendáre boli tlačené
Prvý tlačený adventný kalendár pochádza z roku 1908 od mníchovského tlačiara Geharda Langa, ktorý ho nazval V Ježiškovej krajine. Po svete chýri aj „historka“, že tlačené adventné kalendáre vznikli už v roku 1902, ktoré predával istý Rakúšan vo svojom kníhkupectve.
Lang sa inšpiroval svojim detsvom, keď od mamy v predvianočnom čase dostával dvadsaťštyri sušienok kartónu. Neskôr, v dospelosti sa týmto nápadom inšpiroval pri rozbiehaní vlastnej podnikateľskej činnosti. Namiesto sušienok zaviedol koncept, kedy mali kalendáre dvadsaťštyri krátkych veršov a dvadsaťštyri otváracích okienok. Deti si každý deň od 1. do 24. decembra odstrihli jeden obrázok, ktoré nalepovali na kalendár a zakryli ním krátke verše.
Po prvej svetovej vojne, v roku 1920, Langova firma začala s výrobou kalendárov, ktoré mali otváracie okienka. Kalendár niesol pomenovanie Ježiškov dom, bol Mikulášskym kalendárom s devätnástymi otváracími okienkami- začínal od 6. decembra do 24. decembra. O niekoľko rokov neskôr Langove podnikanie skončilo. Našťastie, koncept bol známy a uchytený, čo využili rôzne iné spoločnosti a nacisti, ktoré ich adventné kalendáre nazvali ako „predvianočné kalendáre“, tradičné vianočné obrázky a krajinky boli nahradené symbolmi a ideologickým obsahom.
Renesancia adventného kalendára nastala po druhej svetovej vojne v meste Stuggard. Stal sa známym aj za hranicami svojej domoviny, kde ich známa firma vyrába dodnes. V roku 1946 boli vďaka Richardovi Sellmerovi tlačené tradičné adventné kalendáre s vianočnou krajinkou, čo je dodnes späté s estetikou Vianoc. V tomto období sa do adventných kalendárov začala dávať čokoláda.
Zdroj: https://www.narodnapokladnica.sk/numizmaticke-novinky/419-odkial-sa-vzal-adventny-kalendar-a-aky-je-jeho-vyznam https://svetevity.sk/magazin/zivotny-styl/519813-odhalte-tajomstva-skryvajuce-sa-za-adventom-toto-ste-o-nom-nevedeli Obrázky: https://doinghistoryinpublic.org/1-advent-calendars/
Zdroj obrázku adventného kalendára č.1.: Zdroj: By Richard Ernst Kepler – Bild: [1] / Infos: [2] mit Abbildungen (beklebt und unbeklebt): Adventskalender im Wandel der Zeit, (Hg.: Markus Mergenthaler) Verlag J. H. Röll 2007 ISBN 978-3-89754-279-2 S. 14 bis 15, Public Domain, Link
autor: BD