Mesto 2020. 06. 04.

Turistický sprievodca: Čo treba vidieť v Komárne? (2. časť)

Ak vás zaujal náš predchádzajúci príspevok, tak je možné, že sa ste rozhodli pre návštevu Komárna. Ale viete, že to nemusí byť len na jeden deň? Kľudne si tam môžete urobiť aj predĺžený víkend, ktorý môžete obohatiť aj o relax v tomto meste, ktoré dýcha históriou.

Rímske lapidárium

lap Turistický sprievodca: Čo treba vidieť v Komárne? (2. časť)

Vedeli ste, že mesto je známe aj tým, že v tejto oblasti boli aj rímske tábory? Do týchto čias môžete nahliadnuť vďaka expozícii, ktorá sídli v jednej zo starých mestských fortifikačných stavieb, v tzv. Bašte VI. a je súčasťou Podunajského múzea v Komárne. Návštevníkom ponúka na vzhliadnutie prastaré rímske kameňosochárske pamiatky pochádzajúce z tohto územia. Za túto expozíciu bolo Podunajské múzeum ocenené viacerými cenami vrátane medzinárodnej Europa Nostra.

Hlavná budova Podunajského múzea a socha Jókaiho Móra

jokai Turistický sprievodca: Čo treba vidieť v Komárne? (2. časť)

Kultúrny palác ako hlavná budova Podunajského múzea, bol postavený v roku 1913 pod dohľadom architekta Mihálya Nagya. Jedným z hlavných symbolov mesta a Podunajského múzea je socha spisovateľa Móra Jókaiho pred kultúrnym palácom. Sochu zostrojil sochár Július Berecz z peňazí získaných verejnou zbierkou v roku 1937 a odhalili ju v prítomnosti vtedajšieho československého premiéra Milana Hodžu. 

Trojičný stĺp

stl Turistický sprievodca: Čo treba vidieť v Komárne? (2. časť)

V historickom centre Komárna, na mieste, ktoré sa v čase rekatolizácie smutne preslávilo upálením protestantského kazateľa Jána Szákiho, stojí od roku 1715 barokové súsošie sv. Trojice s Pannou Máriou a päticou svätých. Toto súsošie, predstavujúce jednu z najstarších pamiatok mesta, pripomína veľkú morovú epidémiu z 18. storočia, a tiež ukončenie posledného z radu protihabsburských stavovských povstaní, ktoré otriasali krajinou viac ako sto rokov. K trojičnému stĺpu sa viaže povesť, že sa pri ňom počas zemetrasenia v roku 1763 prepadol pod zem kočiar s mladomanželmi i celým svadobným sprievodom.

Alžbetin most

most Turistický sprievodca: Čo treba vidieť v Komárne? (2. časť)

Alžbetin most, alebo inak známy ako most, ktorý spája dva štáty. So susedným Maďarskom totiž vytvára spojenie nielen dvoch štátov ale i národov a miest, ktoré nesú rovnaké meno Komárno – Komárom. Po viacerých dohodách tento most preukazuje spoločné vlastníctvo Slovenska a Maďarska. Medzi Komárnom a Komáromom leží Alžbetin ostrov, ktorý prešiel mnohými zmenami.

Mŕtve rameno Váhu

mrtvak Turistický sprievodca: Čo treba vidieť v Komárne? (2. časť)

Príroda je dôležitou súčasťou aj obyvateľov mesta a práve toto miesto patrí medzi najobľúbenejšie v okolí. Mŕtve rameno Váhu je ideálna voľba po celý rok na oddych. Cez leto je “Mrtvák” vyhľadávaný pre plávanie, camping alebo člnkovanie, pričom cez zimu je často ideálnym miestom pre korčuľovanie. Na brehu Mŕtveho ramena je vybudovaná odpočinková oblasť s ohniskami a malými zastrešenými piknikovými stolmi, malá pláž a ďalšie miesta, kde miestni a turisti nájdu príjemné osvieženie. Od roku 2019 funguje aj požičovňa lodí, kde si okrem prvoplánových pltí môžu návštevníci požičať aj vodné bicykle.

Termálne kúpalisko

kup Turistický sprievodca: Čo treba vidieť v Komárne? (2. časť)

Ak ste sa rozhodli pre návštevu Komárna v lete, nemôžete vynechať známe termálne kúpalisko. Termálna voda v sedacom bazéne je široko-ďaleko známa a o ich priaznivých účinkoch vedeli už aj Rimania, ktorí sa pre túto oblasť rozhodli pri svojich táboroch. Okrem toho, kúpalisko poskytuje pre návštevníkov až 7 bazénov. Deti sa môžu tešiť nielen detskému bazénu ale aj trojici tobogánov a komplex ponúka tiež služby ako fínska a infra sauna, masáže, manikúra, vodopád, plážový volejbal a stolný tenis. V areáli sa tiež nachádzajú stánky s občerstvením a počas letného obdobia kúpalisko usporadúva aj bohatý sprievodný program.

Cyklotrasy v okolí Komárna

cyklo Turistický sprievodca: Čo treba vidieť v Komárne? (2. časť)

Ak ste sa rozhodli pre aktívnu dovolenku alebo len menší výlet do okolia, vybudované cyklotrasy v meste a okolí vám určite prinesú jedinečný zážitok z cestovania. Vďaka cyklotrasám môžete z Komárna navštíviť napríklad okolité obce a mestá ako Kolárovo, Martovce, Hurbanovo, Svätý Peter, Iža alebo Patince.