Mesto Nové Zámky 2024. 06. 19.

V okrese Nové Zámky dnes platí výstraha pred vysokými teplotami

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na stredu 19.06. výstrahu druhého stupňa pred vysokými teplotami. V okrese Nové Zámky sa teplota môže vyšplhať až na 35 stupňov Celzia.

Zasiahnu nás vysoké horúčavy

SHMÚ informuje, že v stredu 19.06. platí výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami od 13 do 19 hodiny. Najvyššia teplota môže dosiahnuť až 35 stupňov celzia.

Medzi rizikové skupiny obyvateľstva patria deti, starší ľudia, tehotné ženy a chronicky chorí ľudia- najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami, či osoby s nadváhou.

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie- zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Extrémnym prípadom sú vážne kolapsové stavy, ktoré môžu za určitých podmienok viesť až k prípadným úmrtiam osôb, najmä u rizikových skupín.

Dôležitou zásadou pri vysokých vonkajších teplotách je dôsledné dodržiavanie pravidelného pitného režimu a to aj v prípade, že nepociťujete  smäd.

SHMÚ odporúča obmedziť fyzickú námahu a nezdržiavať sa na priamom Slnku. Taktiež odporúča minimalizovať pobyt v exteriéri.

Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Zdroj: shmu.sk