Región 2025. 03. 12.

V okrese Nové Zámky je potvrdená vtáčia chrípka, platia prísne opatrenia

Koncom februára našli vo vode a na brehu štrkoviska Bešeňov v okrese Nové Zámky niekoľko uhynutých labutí. Ešte v teň deň boli ich pozostatky odoslané na laboratórne vyšetrenie do Veterinárneho ústavu Zvolen, ktoré ochorenie potvrdili.

Prísne opatrenia

Regionálna potravinová a veterinárna správa Nové Zámky (RVPS) vydala z dôvodu výskytu vírusu niekoľko opatrení, medzi ne patrí: do 20.03.2025 vykonať súpis všetkých chovov hydiny a iných vtákov držaných v zajatí vrátane približných počtov chovaného vtáctva podľa druhov a kategórii v písomnej forme a zaslať na RVPS Nové Zámky.

Chovatelia hydiny musia zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov držaných v zajatí, najmä aplikovaním prísnej dezinfekcie, ale aj zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného s voľne žijúcimi vtákmi (najmä s vodnými). Ak podmienky chovu umožňujú pohyb vtákov vo vnútorných chovných priestoroch, ako aj krmivo, ktorými je vtáctvo kŕmene a pracovné náradie používané pri starostlivosti o držané vtáctvo. Voda používaná na napájanie držaného vtáctva nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu.

Pokiaľ to situácia dovoľuje, je odporúcčané vyhýbať sa miestam, na ktorých sa obvykle zdržiava voľne žijúce, najmä sťahovavé vtáctvo – najmä brehy a blízke okolie štrkovísk, rybníkov a jazier, aby bolo minimalizované riziko nepriameho zavlečenia vírusu aviárnej influenzy do domáceho chovu.

Zároveň je zakázané zhromažďovanie hydiny alebo iných vtákov držaných v zajatí na veľtrhoch, trhoch, výstavách alebo iných podujatiach. Taktiež platí prísny zákaz lovu voľne žijúceho vtáctva, vyhľadávanie mŕtvych alebo chorých vtákov v rámci infikovaného pásma, a to v prípade potreby v spolupráci s ornitologickými organizáciami a pozorovateľmi vtáctva, a následným oznámením výskytu mŕtvych vtákov príslušnému orgánu- RVPS Nové Zámky.

Podozrenie treba oznámiť

Medzi príznaky vtáčej chrípky patria najmä pokles v príjme potravy a vody o viac ako 20%, pokles v produkcii vajec trvajúci dlhšie ako dva dni, týždenná miera úmrtnosti vyššia ako 3%, znížená aktivita, našuchorené perie a zároveň akýkoľvek klinický prejav alebo posmrtná zmena, ktorá je typická pre vtáčiu chrípku. Môže sa objaviť aj opuch hlavy, viečok a výtok z nosových otvorov.

Akékoľvek príznaky vtáčej chrípky u hydiny a iných vtákov držaných v zajatí musia chovatelia oznámiť na RVPS v Nových Zámkoch prostredníctvom telefónneho čísla +42135/6428311.

U človeka sa môže prejaviť kašľom, pravdepodobnosť prenosu je nízka

Prenos vírusu z vtákov na človeka je výnimočný a zvyčajne k nemu prišlo počas priameho alebo nepriameho kontaktu s infikovanou živou alebo uhynutou hydinou. Infekcia u ľudí môže vziknúť s úzkym kontaktom s infikovanými alebo chorými vtákmi alebo ich fekáliami. Ohrození sú najmä farmári, veterinári a robotníci zapojení do utrácania a likvidácie.

Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí kontakt s infikovanou krvou a orgánmi alebo telesnými tekutinami, dotýkanie sa a starostlivosť o infikovanú hydinu či plávanie a kúpanie sa vo vodných plochách- napr. jazerách, ktoré môžu byť kontaminované vírusom vtáčej chrípky. Z tohto dôvodu nie je odporúčané kúpanie vo vodách, kde sa zhromažduje vodné vtáctvo a v okolí v ktorých sa našli uhynuté vtáky alebo zvieratá.

Medzi príznaky vtáčej chrípky u človeka patrí najmä horúčka, kašeľ, nádcha, pocit sucha a škriabanie v hrdle. Inkubačná doba je v priemere sedem až desať dní.

Zdroje: crz.gov.sk, svps.sk, obec Bešeňovo

autor: Bibiána