Mesto 2021. 04. 16.

V týchto mestách južného Slovenska sa stavajú unikátne detské parky! Pripomínať budú aj pevnosť

Tematické interaktívne detské parky CULTPLAY, budú výrazne pripomínať jednotlivé významné historické pamiatky. Projekt sa realizuje v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko.

Cieľom tematických parkov CULTPLAY je pripomínať kultúrne dedičstvo jednotlivých miest. V rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko získali slovenské mestá ako Komárno, Nové Zámky, Hurbanovo, Kolárovo, Šaľa a Svodín nenávratný finančný príspevok na vyhotovenie takýchto parkov. Na projekt sa celkovo vyčlenilo 2.442.543,06 eur. Z Maďarska sa do projektu zapojili mestá ako Komárom, Kisbér, Tata a Oroszlány.

CULTPLAY detské parky predstavia v troch jazykoch (SK, HU a EN). paradoxne budú predstavovať jednotlivé pamiatky zo susedného štátu. Jednotlivé mestá už dokončili svoje parky, naopak niektoré sa do prác pustili len nedávno.

V rámci projektu hovoríme už aj o postavení parku v Šali, ten pripomína Kláštor Majk z maďarského mesta Oroszlány. Odovzdal sa v roku 2019.

majk V týchto mestách južného Slovenska sa stavajú unikátne detské parky! Pripomínať budú aj pevnosť
Zdroj: sala.sk

V Nových Zámkoch sa park taktiež dokončil v roku 2020. Detské ihrisko na Nábrežnej ulici z projektu Cultplay odkazuje na podobu renesančnej novozámockej pevnosti a stálo viac ako 320-tisíc eur.

ihr1 V týchto mestách južného Slovenska sa stavajú unikátne detské parky! Pripomínať budú aj pevnosť
Zdroj: mynovezamky.sk

V rovnakom roku sa odovzdal aj park v Hurbanove. Ten sa ponáša na Banské múzeum v Orozslányi.

ihr3 V týchto mestách južného Slovenska sa stavajú unikátne detské parky! Pripomínať budú aj pevnosť
Zdroj: skhu.eu

V parku pri školskom areáli v Kolárove vyrástol v marci 2021 gotický ihriskový hrad. Vybraná replika historickej pamiatky z maďarského mesta Tata predstavuje tamojšiu starú pevnosť.

ihr2 V týchto mestách južného Slovenska sa stavajú unikátne detské parky! Pripomínať budú aj pevnosť
Zdroj: mynovezamky.sk/Beáta Koczkás

Stavba parku v Komárne sa začala v apríli tohto roku. Pripomínať bude susednú Hviezdicovú pevnosť z Maďarska.

Obec Svodín nebude stavať tematický park, ale bude kupovať mobilné javisko v hodnote 19 000 EUR, ktoré bude požičiavať aj ostatným partnerským mestám.

Viac o parkoch nájdete na adrese www.cultplay.eu

Zdroje: Kovács Dávid, sala.sk, mynovezamky.sk, https://www.skhu.eu/