Mesto 2021. 12. 20.

Vianočný punč, varené víno, nakupovanie darčekov – viete skadiaľ prišli do našich končín vianočné trhy?

Na vysvietené, vyzdobené a zvodne voňajúce vianočné trhy sme zvyknutí už mnohé roky. Väčšina obyvateľov si nevie predvianočné obdobie bez punču, vareného vína, horúcej čokolády či rôznych dobrôt ani predstaviť. Šikovní výrobcovia predávajúci svoje poklady, vianočné koledy a príjemné prechádzky chladným počasím takisto dotvárajú neopakovateľnú atmosféru vianočných trhov. Viete však odkiaľ takáto tradícia prenikla až na naše územie?

Vianočné trhy, ktoré sa na niektorých miestach nazývajú aj adventné trhy, majú svoj pôvod v Nemecku a Rakúsku. Odtiaľ sa postupom rokov rozšírili do celého sveta a vytvorili jeden z najvýraznejších vianočných zvykov. Iba málokto však vie, že v stredoveku malo privilégium na takéto podujatie len málo miest. Prvé vianočné trhy, ktorých existencia zvučne obletela celý svet, boli Norimberské adventné trhy.

Sviatočné trhy poznali už v stredoveku

História vianočných či adventných trhov má skutočne bohatú históriu, ktorá v nemecky hovoriacich krajinách siaha až do neskorého stredoveku. Historici medzi najstaršie vianočné trhy na svete zaradili Berlínske a Drážďanské, ktoré sa prvýkrát konali už v roku 1434. Ešte o storočie skôr ich predbehli trhy v mestečku Bautzen, ktoré svoje pomyslené brány otvorili v roku 1384. Najstarší záznam ohľadom vianočných trhov v Nemecku však pochádza až z roku 1310 priamo z Mníchova.

christmas market striezelmarkt in dresden germany 2021 08 29 01 13 24 utc Vianočný punč, varené víno, nakupovanie darčekov – viete skadiaľ prišli do našich končín vianočné trhy?

Zvedaví a natešení návštevníci sa mohli pokochať výrobkami majstrov a obchodníkov, ktorí na predaj ponúkali najrôznejšie druhy svätých darčekov – pútnické suveníry, posvätné sviečky, krásne výrobky z vosku a chutné domáce medovníky podľa najrôznejších rodinných receptov.

Povráva sa však, že územie dnešného Rakúska bolo ešte o krok vpred. Prvé vianočné trhy vo Viedni sa mali konať už v roku 1294. Ani trocha sa však nepodobali na tie, ktoré poznáme dnes. Ich primárnym účelom bolo, aby sa obyvatelia dostatočne zásobili pred príchodom tuhej zimy. Nakúpiť si tu mohli potraviny, teplé oblečenie a ďalšie nevyhnutnosti, ktoré im mali pomôcť prečkať čas do príchodu jari. 

Trhy ako miesta verejných podujatí

Nesmieme zabúdať, že Vianoce boli a aj sú cirkevným sviatkom. Už tradične sa preto neoslavujú len v domácnostiach, ale aj v priestoroch chrámov a kostolov. Aj v minulosti boli tieto miesta dejiskami rôznych dramatických vystúpení s biblickým námetom či miestom spievania kolied a posvätných sviatočných piesní. Zhruba od 15. storočia sa tieto hry a vystúpenia rozšírili aj do exteriérov kostolov, čím prilákali viac divákov. Od tohto obdobia sa Vianoce stali verejným podujatím, ktoré sa veľmi často odohrávali práve v rámci sviatočných trhov.

Sviatočné obdobie už tradične prináša zaujímavý niekoľkodňový program, plný najrôznejších vystúpení a zaujímavých podujatí. Kroniky niektorých miest hovorila aj o zvyku, ktorý vyháňal obyvateľov do ulíc, kde následne kričali: „Prišiel Ježiš Kristus!”. Na mnohých miestach sa účastníci dokonca obliekali do špeciálnych kostýmov a následne na rukách niesli zelené vetvičky. Tie ich mali ochrániť pred zlými duchmi.

Vianoce bez darčekov

Pomaly ale isto sa tradícia vianočného ozdobovania vymanila z kostolov a rozšírila sa do jeho blízkeho okolia. Ľudia začali zdobiť priľahlé ulice a námestia, ktoré boli typickým miestom pre konanie vianočných trhov.

Do samotného vývoja Vianoc zasiahla aj reformácia medzi 16. a 17. storočím. Prvý oficiálny záznam o usporiadaní vianočných trhov preto vznikol až v roku 1570 vo francúzskom meste Štrasburg. V tej dobe už boli vianočné sviatky súčasťou nového typu oslavy spojenej s reformáciou. Predtým totiž k Vianociam nepatrila ani tradícia dávania darčekov, ktorá je dnes s týmto sviatkom už neodmysliteľne spätá. Aj z tohto dôvodu si mohli ľudia na vianočných trhoch kúpiť iba sakrálne predmety či sviečky. Vzájomné dávanie si darčekov patrilo len k sviatku sv. Mikuláša – typickými darčekmi boli sladkosti a ovocie.

christmas market on old town square in prague at n 2021 08 29 12 49 55 utc Vianočný punč, varené víno, nakupovanie darčekov – viete skadiaľ prišli do našich končín vianočné trhy?

V duchu protestantských tradícií sa však žiadalo, aby darčeky miesto Mikuláša nosil Ježiško. Práve z nemeckého slovíčka Christkindlein (Ježiško) pochádza aj názov Christkindlmarkt – ten v nemecky hovoriacich krajinách označuje vianočné trhy konajúce sa na námestiach. Postupne sa teda začalo darovanie darčekov spájať s dňom Vianoc. Vianočné trhy, ktoré sa pri tejto príležitosti začínali konať pravidelne, trvali zväčša dva dni. Ich oficiálny začiatok bol vždy deň pred štedrým večerom. Predajcovia prichádzali medzi mešťanov s rôznym tovarom – sladkosťami, doma pečenými medovníkmi či sladučkým sušeným ovocím. Postupne začali na predaj núkať aj rôzne remeselné výrobky a hračky pre najmenších.

Trhy dnešnej doby

S koncom 19. storočia prešlo vianočné obdarovávanie do podoby, ktorá priniesla vianočné trhy s bohatou ponukou tovaru. Väčšina bola cenovo veľmi dostupná, keďže sem chodili nakupovať najmä chudobnejší. Zámožnejšia časť obyvateľstva ich navštevovala najmä kvôli atmosfére a zábave.

KN1 1 Vianočný punč, varené víno, nakupovanie darčekov – viete skadiaľ prišli do našich končín vianočné trhy?
Vianoce v Komárne

Dnešné vianočné trhy atmosféru Vianoc starších dôb pripomínajú najmä predajom vareného vínka, najrôznejšími remeselníckymi výrobkami a príjemnou náladou. Trhy do miest prichádzajú už v období adventu a končia sa až na samotné Vianoce. Stali sa z nich doslova magnety na turistov, najmä v hlavných či väčších mestách jednotlivých štátov. Desiatky a niekedy až stovky stánkov ponúkajú rôzne dobroty, horúce vianočné punče a takisto možnosť zakúpiť si krásnu pamiatku alebo vybrať darček pre niekoho z našich blízkych. Z veselých a žiarivých vianočných trhov sa stalo miesto stretnutí s blízkymi, kde si často môžeme vychutnať aj rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Už v minulosti bolo zvykom, aby trhy sprevádzala hudba a rôzne vystúpenia, napríklad divadelné predstavenia pre deti aj dospelých, ale i napríklad pouličné vystúpenia umelcov rôzneho druhu.

Ako je to v súčasnosti?

Bohužiaľ, Vianoce 2021 musia občania Slovenskej republiky prežiť bez typických a mimoriadne obľúbených vianočných trhov. Hoci nadšenci sviatkov dúfali až do poslednej chvíle, nezostáva im nič iné, ako za trhmi vycestovať do susedných krajín, napríklad do miest ako Győr či Budapešť.

To ale neznamená, že mestá zostali úplne bez vianočnej nálady a typických pochúťok, ktoré vianočné trhy prinášajú. Podnikatelia v Komárne ale aj v Nových Zámkoch prišli na to, ako svojim občanom dopriať pohár vianočného punču, vareného vína alebo horúceho vianočného čaju. Stále sa tak môžete prejsť po sviatočne vyzdobenom meste a vychutnať si pritom šálku niečoho dobrého.

Kúsok mágie vianočných trhov sa však podarilo zachovať aj novozámockej tržnici. V roku 2018 prešla obnovou, ktorá priniesla mnoho zmien, vrátane zastrešenia predajného areálu. Počas týchto dní si tu návštevníci môžu zakúpiť tradičné, domáce vianočné oblátky, sladké pečivo alebo salónky. Koncom každého týždňa na tržnicu prichádzajú svoje výrobky ponúkať aj mnohí remeselníci a milovníci ručných prác. Na predajných stolíkoch sa tu ocitá mnoho produktov, ktoré by sme bežne našli aj na klasickom vianočnom trhu. Či už ide o menšie alebo väčšie sviatočné dekorácie, ručne vyrobené drevené alebo háčkované hračky pre najmenších, alebo tradičné ikebany, adventné vence, sviečky a krásne ozdôbky od výmyslu sveta.

Ak teda chcete prežiť príjemnú atmosféru vianočných trhov, ale nechce sa vám za nimi cestovať za hranice Slovenska, vyskúšajte si tento rok takúto nápaditú a sympatickú alternatívu. Kreatívnych a šikovných predajcov vaša návšteva určite veľmi poteší.

Text: Bc. Stella Hamranová

Zdroj: petrzalcan.sk madari.sk tophoreca.sk