Ľudia 2020. 08. 03.

Youtuber zo Šiah má viac ako milión odberateľov. Ponuku na spoluprácu dostal až z Ameriky!

Platforma Youtube je známa medzi mladými i staršími. Väčšinou sa jej zúčastňujeme pasívne, ale na Slovensku sa nachádza niekoľko šikovných ľudí, ktorí samotný obsah aj vytvárajú. Jedným z nich je aj 27-ročný Dávid Mokso zo Šiah, ktorý obsah nielen vytvára, ale má až neuveriteľných 1,13 miliónov odoberateľov. A čím sa mu podarilo upútať pozornosť toľkých ľudí? Odpoveď sa skrýva v slove zápalky. V rozhovore sa dozviete tiež o jeho začiatkoch na Youtube a cieľoch do budúcna.

Ako prišiel nápad založiť si Youtube kanál?

Približne pred štyrmi rokmi som začal sledovať zahraničných youtuberov. Vedel som, že sú veľmi slávni a žijú taký život, aký by som aj ja chcel. Keď som začal analyzovať, ako vlastne Youtube funguje, tak som prišiel na to, že by som také niečo zvládol aj ja sám. Tak som sa rozhodol, že sa počas svojich ďalších rokov budem venovať Youtube-u a tomu, aby som tam bol úspešný. Počas prvých dvoch rokov som tak získal 100 sledovateľov a na tretí rok to už bol milión.

https://www.instagram.com/p/CBIh_NNj6Uy/?utm_source=ig_web_copy_link

S akým video obsahom si začínal?

Na svojom prvom kanáli som rozpúšťal a podpaľoval predmety z každodenného života. Tento účet mi Youtube zablokoval, keďže som porušil viacero pravidiel lebo som hľadal rýchle riešenia ku sláve. Na svojom druhom kanáli som otváral kinderká, ale na videách som neukazoval svoju tvár. Tento účet som zmazal, pretože som neznášal každú jednu minútu. Robil som to len kvôli peniazom.

Svoj tretí kanál som rozbehol pod menom MOKSO. Tu som sa už začal zaoberať vecami, ktoré ma bavili a robil som to bez nároku na honorár. Nakoľko som pri vytváraní týchto videí bol šťastný, tak veľmi rýchlo, asi za pól roka, som mal prvých 100 odoberateľov. Aj keď to už bol môj druhý rok na Youtube.

Prečo si sa rozhodol práve pre prácu so zápalkami?

Všimol som si, že na jednom malom kanáli je jedno video so zápalkami, ktoré má miliónové vzhliadnutia. Chcel som sa chopiť tejto vlny, tak som vyrobil vulkán so zápaliek. Toto video bolo piate najsledovanejšie medzi zápalkovými na celom Youtube. Ale keby som ho urobil o mesiac neskôr, tak by to nikoho nezaujímalo. Doteraz sa zomelie viac takých videí, ktoré nikto nesleduje. K tomu, aby sme spozorovali takéto vlny sú potrebné dve veci: každý deň treba pozerať Youtube videá aspoň jednu hodinu a treba nájsť možnosť tam, kde iní vidia len stratu času.

Kedy si zaznamenal prvý úspech?

Za svoj prvý úspech budem považovať vždy začiatky, takže mojich prvých troch odoberateľov.

Tvoji diváci vidia na kanáli Mokso najmä videá do 10 minút, avšak za tvojimi videami musí byť veľa práce. Akú cestu musíš prejsť, kým na Youtube vložíš hotový produkt?

Celú túto činnosť treba vnímať komplexne. Zahŕňa v sebe tisícky hodín učenia sa a dva roky práce, v podstate, zadarmo, kým sa človek dopracuje k tomu, že bude úspešný na Youtube. Ťažké to je najmä vtedy, keď je na to človek sám, ako to bolo aj v mojom prípade. Veľa ľudí si myslí, že potrebujem mať talent len na lepenie zápaliek, pritom toto je len jeden z ďalších 30 prvkov, ktoré musím ovládať.

Okrem toho je dôležité aby bol obsah vhodný aj pre rodiny s deťmi, ale zas nie úplne pre deti. Aby bol vhodný na reklamu, upútal ľudí, ale aby dodržiaval všetky pravidlá.

Učí sa človek, aj v tejto oblasti, celý život?

Pre mňa je toto štvrtý rok na Youtube, ale aj tak sa denne učím 3 hodiny. Doteraz som celkovo zlepil 300 000 zápaliek a predsa toto je najjednoduchšia časť tohto celého. Keby to celé bolo len o zápalkách, tak každý by toto vedel robiť. Zlepiť pár tisíc zápaliek dokopy naozaj nie je žiadna veda a dokáže to naozaj hocikto.

Ktoré z tvojich videí má najväčší úspech?

Všetky moje videá so zápalkami sú úspešné. Ale ja osobne hovorím o úspechu, ak moje video dosiahne 2 milióny vzhliadnutí.

https://www.instagram.com/p/B5tcdNIJI55/?utm_source=ig_web_copy_link

Kto sú primárne tvoji sledovatelia?

Najviac mojich sledovateľov je z USA a z Indie. Väčšinou sú to muži vo veku 30 rokov.

Vo videách si sa rozhodol pre angličtinu. Prečo?

Angličtina je medzinárodný jazyk a v každom štáte jej rozumejú aspoň trošku. Ak by som obsah robil, napríklad, po maďarsky, tak by som oslovil len 14 miliónov ľudí, ale v angličtine to je až 1,5 miliardy. Okrem toho, aj to je fajn, že môžem spolupracovať s americkými firmami.

najuhu youtube Youtuber zo Šiah má viac ako milión odberateľov. Ponuku na spoluprácu dostal až z Ameriky!
Dávid Mokso prezradil, čo všetko musí ovládať úspešný Youtuber.

V čom sú práve tvoje videá jedinečné?

Snažím sa robiť veci, ktoré nerobí nikto iný a nikoho nekopírujem. Robím vlastný obsah.

Čo všetko sa ti podarilo zažiť, vidieť vďaka Youtube?

Nedávno ma vyhľadal tím Jurassic Park-u a pracujeme na spoločnom videu. Toto je pre mňa veľká pocta a bol dobrý pocit vidieť mená ako Mokso a Šahy na zmluve z Ameriky. Toto bola moja prvá spolupráca, s ktorou som súhlasil. Neberiem spolupráce, s ktorými sa nestotožňujem alebo ma rozptyľujú.

Koľko bolo najviac zápaliek, čo si použil?

Celkovo som použil asi 300 000 zápaliek. Najväčší počet, ktorý som použil vo videu bolo 52 000 zápaliek.

Máš už sponzora na zápalky? (smiech)

Zatiaľ nemám sponzora v žiadnej oblasti, ale som otvorený rôznym možnostiam

[poll id="2"]