Ľudia 2021. 05. 27.

Zsófia rada háčkuje a číta rozprávky. Takto vnikla jej detská kniha Komárňanské rozprávky

Nikdy nie sme dosť starí na rozprávky! Toto pravidlo potvrdzuje aj Zsófia Anna Kováč, ktorá sa rozhodla svoju lásku k deťom a rozprávkam pretaviť do dvojjazyčnej rozprávkovej knihy pre deti. Kniha je jedinečná vo viacerých aspektoch. Nie len, že sa odohráva v Komárne, ktoré je miestnym tak blízke, ale kniha je písaná naraz v dvoch jazykoch a to slovenčine a maďarčine. A to nie je všetko! Hlavné postavy Komárňanských rozprávok je totiž možné uháčkovať si v pohodlí domova.

Písanie knihy väčšinou začína príbehom, avšak v prípade Komárňanských rozprávok vznikli najprv hlavné postavy. „Ninu a Emila som si uháčkovala a zo začiatku bolo cieľom to, aby som návody na tieto postavičky vedela poskytnúť čo najviac ľuďom,“ hovorí o začiatkoch Zsófia, ktorá je známa aj pod menom Horgolzsó, keďže sa háčkovaniu venuje už od roku 2015. Zsófia chcela aby okolo dvoch postavičiek bol aj nejaký príbeh a tak sa rozhodla pre napísanie detskej knihy. A kde by vodná panna Nina a chlapček Emil našli lepší domov ako v Komárne, ktoré je opradené históriou a krásnou prírodou a vodstvom?

K 6 cut 1 of 1 Zsófia rada háčkuje a číta rozprávky. Takto vnikla jej detská kniha Komárňanské rozprávky

Príbehy vodnej panny Niny a chlapčeka Emila potrebovali aj ilustrácie, o ktoré sa postarala Dóra Koreny. Tá zachovala minimalistické ale zároveň milé a presné zobrazenie hlavných hrdinov a jednotlivých pamätihodností a významných miest v Komárne. Knižka teda prenesie čitateľov do konkrétnych ulíc v meste a tak budú mať deti a dospelí pocit, že s Ninou brázdia vlny Dunaja a s Emilom si vychutnávajú zmrzlinu na miestnom námestí. „Napriek tomu, že som pôvodom z Budapešti a po slovensky nerozprávam, tak výučbu slovenského jazyka pre svoje malé deti považujem za veľmi dôležitú. Preto nebolo otázne, že knižka bude dvojjazyčná, teda príbehy z Komárna sú dostupné na jednom mieste v slovenskom aj maďarskom jazyku. Koniec koncov, znalosť viacerých jazykov a kultúr nás obohatí o vedomosti,“ hovorí Zsófia o dôležitosti vydania dvojjazyčnej knižky pre deti.

„Zaobstaranie si hlavných postáv alebo hračiek, ktoré sú aktuálnym trendom pre deti je vždy veľkým problémom pre rodičov. Preto som považovala za veľmi dôležité, aby každé dieťa malo svoju vlastnú Ninu a Emila,“ súčasťou knihy je tak aj presný návod na uháčkovanie si vlastných postavičiek. Návod je rovnako dostupný v dvoch jazykoch a sprevádzaný fotografiami o ktoré sa postarala Horgolzsó. S prekladom týchto textov pomohla aj ďalšia miestna nadšenkyňa pre háčkovanie – Nomini. Dvojica háčkujúcich žien pravidelne spája svoje sily aj pre jedinečnú udalosť pod názvom Octoper, kedy vyrábajú malé chobotničky pre novorodencov do miestnej nemocnice.

Komárňanské rozprávky jednoznačne otvoria nekonečný svet fantázie nie len pre deti ale aj dospelých. Čítanie rozprávok alebo háčkovanie postavičiek Niny a Emila sa môžu stať súčasťou spoločného času v nejednej rodine a to už na Deň detí. Slávnostný krst knihy a následný predaj sa bude konať 1. júna v poobedných hodinách na Klapkovom námestí. Knižky budú neskôr dostupné aj vo viacerých lokálnych kníhkupectvách alebo na webe www.horgolzso.eu. Aktuálne je predpredaj spustený na stránke vydavateľa www.womanpress.sk