Cestovateľka Marta Rajková z Komárna: Destinácie si vyberám podľa vnútorného pocitu
Marta Rajková z Komárna je cestovateľka, blogerka, prekladateľka a copywriterka. Lásku k cestovaniu objavila už v detstve na hodinách geografie, kedy si predstavovala ako navštívi rôzne krajiny sveta. Dnes má v cestovateľských topánkach nachodených mnoho kilometrov, avšak neplánuje poľaviť a najbližšie sa chystá do svojho obľúbeného Nepálu.
Cestovaniu a blogovaniu sa Marta naplno začala venovať po vysokej škole, kedy aj založila svoj prvý blog. Dnes môže povedať, že navštívila aspoň 15 krajín v Ázii, Austráliu, Nový Zéland, Afriku a Severnú Ameriku a samozrejme Európu. Na cestovateľskej mape jej teda chýba iba Antarktída.
Aktívne cestovanie
Martine cesty sú zväčša aktívne a s myšlienkou. „Nepál pre mňa najlepšie spĺňa obidva aspekty. Jazdenie na koňoch alebo treking je v rámci aktivity a duchovný budhizmus je tá myšlienka,“ hovorí Marta o mieste, na ktoré sa vždy rada vráti. Okrem toho ju prekvapilo Mongolsko, ktoré sa ako keby „vymyká“ ostatným krajinám. „Žije tam, dokonca, viac koní ako ľudí,“ hovorí so smiechom. Za svoj najväčší úspech považuje cestu k Aralskému jazeru v Uzbekistane, nakoľko to bola jej prvá sólo cesta mimo turistických krajín. „To jazero som veľmi chcela vidieť, keďže možno o pár rokov už nebude existovať a cesta k nemu bola zaujímavá. Išli sme 150 kilometrov cez púšť a pri jazere sme spali v jurte, kde okolo behali myši,“ rozpráva o svojej ceste, ktorú vníma tiež veľmi pozitívne aj preto, že bola pre ňu tzv. „Robinsonská“.
Jazyková bariéra ako zdroj zážitkov
Najviac vtipných príhod zažila Marta, podľa jej rozprávania, v Číne. „V Číne nemajú v reštauráciách jedálny lístok, jedlo si vyberáte z chladničky a tak ho vám pripravia. S vtedajším priateľom sme si chceli dať vajíčka, čo nám miestni nerozumeli. Nakoniec som im musela nakresliť sliepku s vajíčkom, aby sme sa dorozumeli,“ hovorí jednu z vtipných príhod. Okrem toho cestovala stopom po Amerike a túto cestu tiež považuje za zdroj pestrých zážitkov.
Sólo cestovanie nemusí byť vždy len osamote
Napriek tomu, že Marta najradšej cestuje sama, lebo tak si najlepšie oddýchne, na svoje cesty si zvykne zobrať aj rodinu či priateľov. Okrem toho sa na cestách často stretáva aj s inými cestovateľmi, čo ich spojí. Plánovanie pri sólo cestovaní je podľa Marty dôležité, aj keď je otvorená aj spontánnym výletom. „Rada si dopredu naplánujem, že toto chcem vidieť, tam chcem ísť. Plánovanie ciest, samozrejme, nemôže byť úplne presné, ale je dobré mať istý graf, podľa čoho ísť a tiež mať v zálohe plán B,“ približuje svoju predprípravu. Okrem toho, že sama píše blogy, tak často pred cestami zavíta aj na rôzne iné blogy alebo si vypýta odporúčania na ubytovanie.
Freelance práca ako základ pri neustálom cestovaní
Marta je jednou z tých cestovateľov, ktorí zapadajú do kategórie digitálny nomád. To znamená, že pre jej prácu je potrebný len notebook a dobré pripojenie na internet. Vďaka prekladaniu, ktoré mohla robiť na diaľku, alebo terajšiemu copywritingu a blogovaniu môže pracovať z rôzneho kúta sveta. Pri takomto type práce je avšak veľmi dôležitá disciplína. Je dôležité aby človek mal harmonogram počas dňa a vedel si rozdeliť prácu a objavovanie krajiny. „Freelance práca nie je pre každého. Cestovateľská práca nie je len o tom, že sedíme pri pláži s notebookom. Treba si vytvoriť režim a byť na seba prísny.“ Najlepšie podmienky pre takúto prácu ponúka napríklad Thajsko a Bali, kde sa zvykne zdržiavať aj pár mesiacov.
Výstup na horu Mera Peak
Marta v roku 2019 absolvovala tiež výstup na horu Mera Peak v Himalájach v nadmorskej výške 6476m. Túto skúsenosť tiež považuje za veľmi cennú a je na ňu značne hrdá. Počas 15 dní absolvovala približne 100-kilomterovú cestu v sprievode siedmich mužov. Trek považuje za náročný z fyzickej i psychickej strany, ale je to zároveň dobrá skúsenosť, ktorá ju obohatila. Najkrajším pohľadom je, podľa nej, panoráma Himalájí, vrátane známeho Mount Everestu. Svoje dojmy z cesty a tiež rady spísala nielen na svojom blogu, ale ich vložila aj do knihy s názvom Krok za krokom po Himalájach, ktorá sa na police kníhkupectiev objaví od 1. mája 2020.
Z LIVE rozhovoru na Instagrame
Fotky: Marta Rajková