Región 2024. 10. 23.

Cez víkend nás čaká zmena času z letného na zimný

Už tento víkend nastáva zmena času z letného na zimný. V noci zo soboty (26.10.) na nedeľu (27.10.) si posunieme ručičky hodiniek dozadu a pospíme si tak „o hodinu dlhšie“ O zrušení letného času sa v spoločnosti hovorí už dlhšie, keďže je Slovensko členom Európskej únie musí si ho ponechať minimálne ďalšie dva roky, do roku 2026.

Aj v roku 2024 prichádza k úprave času na letný a zimný. K prechodu na letný čas, posunutím o jednu hodinu dopredu, prišlo v čase 2:00 hod na 3:00 hod dňa 31. marca 2024. Momentálne nás čaká zmena na zimný čas. V noci zo soboty 26. októbra na nedeľu 27. októbra 2024 si posunieme ručičky hodiniek o hodinu dozadu. Zmena nastane o 3:00 hod ráno, kedy si čas posunieme späť na 2:00 hod, čo nám umožní spať o hodinu dlhšie.

Prvá zmena času nastala pred viac než sto rokmi

Na území Slovenska sa čas zmenil v roku 1916, kedy bolo ešte súčasťou Rakúsko- Uhorska. Každoročne však táto zmena funguje od roku 1979. K jeho zavedeniu prispela aj energetická kríza v tomto období, keďže silné ochladenie v januári 1979 spôsobilo výpadok uhlia a následné trojtýždňové uhoľné prázdniny.

Hlavným dôvodom zavedenia letného času bola najmä úspora elektrickej energie, ktorá by bola potrebná pre večerné osvetlenie. Prechodom na letný čas ľudia začínali svoje aktivity o hodinu skôr, a teda aj vstávať o hodinu skôr, čo je zdrojom šetrenia denného svetla večer za predpokladu, že o hodinu skôr pôjdu spať.

Spoločnosť sa delí na „dva tábory“ ľudí, zatiaľ, čo iní s ňou súhlasia, druhí sú skôr proti nej. Keďže Slovenská republika je členom Európskej únie, musíme v súčasnosti dodržiavať zmeny letného a zimného času.

Zmena času prináša zo sebou výhody ale i nevýhody

Zmena času prinesie zo sebou niekoľko výhod a nevýhod. Jednou z pozitív zmeny času je efektívne využitie denného svetla v rámci dňa, pretože v produktívnom čase je viac svetla. Súmrak sa posúva na menej exponovaný čas, najnovšie štatistiky dokazujú, že práve tento úkaz štatisticky znižuje počet dopravných nehôd.

Na druhej strane, zmena času prináša nevýhody najmä pre ľudí, ktorí často cestujú do vzdialenejších krajín. Menšie problémy môžu nastať počas cestovania do vzdialenejších krajín, ktoré zmenu času neaplikujú. Zároveň, zmena času môže negatívne ovplyvniť aj citlivejšie osoby, ktoré môžu mať porušený ľudský biorytmus.

Prejavom zmeny u citlivejších osôb môže byť nervozita, migréna, bolesť žalúdka a poruchy spánku. Medzi nevýhody patrí aj chaos v období zmeny časov, s ktorým je spojené najmä meškanie vlakov, ale aj zdravotné problémy niektorých ľudí.

Skončí zmena času aj u nás?

Koniec letného času bol Európskou úniou naplánovaný iba do roku 2011, ale plán zmien bol predĺžený na ďalších päť rokov. K zrušeniu letného času nedôjde minimálne v priebehu nasledujúcich dvoch rokov, do roku 2026, pretože sa jednotlivé štáty EÚ nezhodli na ponechaní jedného z časov, buď zimného alebo letného.

Zdroj: kalendar.aktuality.sk, wikipedia
Zdroje foto: maminka.cz, extra.cz