Číta celé Slovensko – poznáte svetový projekt knižných búdok?
Mesiac knihy je v plnom prúde a my veríme, že ho trávite v najlepšej možnej spoločnosti – knižnej, samozrejme. Kvalitná a zaujímavá literatúra by nemala chýbať v živote nikoho z nás. Práve to si povedal aj tvorca mimoriadne zaujímavého knižného projektu, ktorý si napokon našiel cestu aj na Slovensko!
Marec bol za mesiac knihy prvýkrát oficiálne vyhlásený ešte v bývalom Československu roku 1955. Stalo sa tak na počesť Mateja Hrebendu, ktorýsa do našich dejín zapísal ako slovenský národný buditeľ a ľudový spisovateľ. Pôsobil takisto ako kníhkupec, úlohou ktorého bolo rozširovať povedomie o českej a slovenskej literatúre. Hoci sa jeho meno často stráca v mori mien rôznych slovenských autorov, pre mnohých literátov sa stal nenahraditeľným vzorom. Ľudí dokázal nevídaným spôsobom nadchnúť k čítaniu a „otvoriť im oči“ aj napriek tomu, že on sám bol nevidiaci.
Každoročne s mesiacom knihy prichádza ešte jedna veľmi zaujímavá a mnohými očakávaná udalosť. Tou je Týždeň slovenských knižníc. Počas týchto dní sa mestské a okresné knižnice snažia svojim čitateľom priblížiť rôznymi zaujímavými spôsobmi, zviditeľniť seba a svoju prácu ako kultúrny a vzdelávací inštitút. Mnoho knižníc počas mesiaca marec ponúka napríklad aj možnosť bezplatného členstva.
Celosvetový projekt začal ako pamiatka na mamu
V dnešnom svete by sa mohlo zdať, že ľudia sa už čítaniu kníh venujú pomerne málo. Knižky nahradili počítačové hry, mobily, tablety, seriály a filmy. Stále sa ale nájdu nadšenci papierovej podoby najrôznejších príbehov – od skutočných až po fiktívne. Knihy tu s nami sú už od nepamäti a zdá sa, že spoločnosť nám budú robiť ešte poriadne dlho. Našťastie!
S príchodom roku 2009 sa v hlave dnes už nebohého Todda Bola zrodil nápad na vybudovanie prvej verejnej knižnej búdky v meste Hudson vo Wisconsine. Na svojom pozemku vyrobil malú drevenú škatuľu so strechou, ktorá pripomínala maličkú školu, a naplnil ju knihami. Chcel tým vzdať hold svojej nedávno zosnulej mame – učiteľke a veľkej milovníčke kníh. So spoločníkom Rickom Brooksom následne projekt rozbehli vo veľkom a po USA sa začalo objavovať stále viac a viac knižných búdok.
Ich projekt pomenovali Little Free Library a v roku 2012 bol oficiálne uznaný aj za neziskovú organizáciu. Todd chcel pôvodne vybudovať až neuveriteľných 2 510 knižných búdok. Toto číslo nebolo náhodné, chcel ním prekonať úsilie Andrewa Carnegiea, ktorého iniciatíva priniesla knižnice mnohým mestám naprieč Spojenými štátmi. Tento cieľ sa mu podarilo naplniť v roku 2012.
Budovanie maličkých knižníc vzbudzovalo stále viac pozornosti a čoskoro sa tento nápad začal šíriť aj po zvyšku sveta. Ku koncu novembra 2016 sa v 85 krajinách sveta dokopy nachádzalo okolo 50 000 registrovaných knižničiek Little Free Library. V auguste roku 2019 už boli knižné búdky prítomné až v 91 krajinách a ich počet sa navýšil na neuveriteľných 90 000. Tento neobyčajný projekt si vyslúžil aj svoju vlastnú kroniku s názvom The Little Free Library Book, ktorá zaznamenáva jej zrod a vývoj. Napísala ju autorka a editorka Margret Aldrich.
Aká je funkcia knižnej búdky?
Little Free Library funguje na podobnom princípe ako každá jedna knižnica – je však úplne bezplatná. Okoloidúci tu môžu nechať rôzne publikácie, ktoré si následne môže nájsť a požičať hocikto, komu padnú do oka. Po prečítaní je už na nich, či si knižku nechajú, alebo ju vrátia späť, aby mohla potešiť niekoho ďalšieho. Prípadne môžu miesto požičanej knižky priniesť do búdky nejakú inú.
Organizácia má vybraných dobrovoľníkov, ktorí na knižné búdky dozerajú. Ich úlohou je starať sa o tieto miesta, udržiavať ich a taktiež dohliadať na to, aby tu nechané knihy boli morálne a spoločensky v poriadku. Knižné búdky, ktoré sa oficiálne registrujú pod značku Little Free Library sa pridajú aj na svetovú mapu tejto organizácie, takže ich následné vyhľadanie je veľmi ľahké.
Aj knižné búdky na Slovensku majú svoj príbeh
Susedské komunity sa čoraz viac snažia o skrášlenie slovenských miest. Podobne vznikol aj projekt knižných búdok na Slovensku, ktorým chceli dve mladé ženy, Eva Malevič a Jana Hoosová, spojiť ľudí vo svojom okolí cez lásku k čítaniu. Od postavenia prvej knižnej búdky v Bratislave ich naprieč krajinou pribudlo niekoľko desiatok.
Veľkú vlnu zásluhy na šírení projektu má aj občianske združenie METRO z Martina. Podľa koordinátora projektu Mateja Bórika z rozhovoru pre Srdcovky Nadácie VÚB je cieľom knižných búdok „poskytnúť ľuďom v susedstvách priestor, aby si mohli spoločne vymieňať knihy a stretávať sa pri nich.“ Združenie sa v jednotlivých slovenských mestách zaslúžilo už za osadenie desiatok knižných búdok. Ich úlohou je takisto sa o ne neustále starať, opravovať ich, pomáhať s výstavbou a takisto radiť ľuďom, ako postupovať, ak si vo svojej susedskej komunite chcú knižnú búdku vyrobiť svojpomocne.
„Za jej vznikom stojí zakaždým niekto z blízkej komunity,“ hovorí Matej Bórik, podľa ktorého má každá knižná búdka svoj vlastný originálny príbeh. Po postavení takejto neobyčajnej malej knižnice prichádza jej naplnenie, ktoré sa stáva akýmsi spoločným úsilím. Ľudia sa stretávajú, knižky nosia a mnohí si rovno aj nejakú požičajú. „Búdky slúžia na výmenu kníh, no nie je to povinné. Niektorí ľudia si z nich knihy berú, iní ich zasa vkladajú. My ich napríklad stále dokladáme, pretože kníh nikdy nie je dosť,“ hovorí ďalej Matej Bórik. On sám sa vždy najviac teší na samotnú prípravu búdky, keď príde čas na navrhnutie dizajnu, výber farby či typu dreva. „Môj kolega Tomáš búdku následne v dielni pripraví a potom ju osadíme. Vždy je to vzácny moment, keď do nej vkladáme prvé knižky,“ opisuje.
O dnu uložené knižky sa už ďalej stará konkrétna komunita či susedské združenie. Najvhodnejším miestom pre knižné búdky sú miesta, kde sa ľudia stretávajú úplne prirodzene, napríklad parky, nádvoria, priestory pri školách či škôlkach, alebo chodníky pri knižniciach. Na Slovensku sa nachádza niečo cez sto knižných búdok. Ako však Matej Bórik hovorí: „Nie všetky máme zmapované, keďže ľudia majú možnosť zabezpečiť si ich výstavbu aj sami. Vypracovali sme pre nich jednoduchý manuál, ktorý sa dá nájsť na webe. Ak si na to netrúfajú a búdka sa v ich okolí nenachádza, môže nás ktokoľvek osloviť a vymyslíme, ako ju tam postaviť.“
Samotné združenie METRO priveľmi do kolobehu projektu zasahovať nechce. Zaužívaným pravidlom každej knižnej búdky je, že knižku si môže ktokoľvek požičať, vrátiť alebo vymeniť za inú. „Ak si niekto knihu doma nechá, nie je to žiadny problém, stále môže nejaké priniesť,“ dodáva Matej Bórik.
Knižné búdky mali svoje miesto aj v Nových Zámkoch
V roku 2014 sa prvej knižnej búdky dočkali aj Nové Zámky. Vďaka Občianskemu združeniu divadla Paradox vyrástla v Bernolákovom parku pestrofarebná búdka pre malých aj veľkých milovníkov literatúry. Členovia sa tak pridali k prvotnej iniciatíve Evky a Janky z Bratislavy, aby starým či už nechceným knižkám dali ďalšiu možnosť nájsť nový domov.
,,Stavanie knižných búdok sme sa rozhodli spojiť s každoročne organizovaným Regionálnym festivalom neprofesionálnych divadiel REGFEST. Zaregistrovali sme sa na webovej stránke dievčat z projektu Ďakujem sused!, ktoré nám poslali návrhy a nápady pre naše knižnice. Vďaka nim nesie novozámocká búdka nápis Ďakujem sused!“ hovorí Dáša Čerháková, iniciátorka nápadu v Nových Zámkoch v rozhovore pre MY Nové Zámky .
Na konštrukcii búdky v Bernolákovom parku sa podieľal Peter Štefánik, zatiaľ čo farby, nápisy a obrázky do projektu vniesla Saša Stanková s deťmi. Búdka mala aj svoj oficiálny krst originálnou básničkou. Okrem známej svetovej či slovenskej prózy sa v knižnej búdke údajne našli aj výtvory amatérskych spisovateľov, ktorí by sa so svojou tvorbou radi podelili s novozámockými čitateľmi.
Okrem parku či mestskej Sihoti sa jedna knižná búdka udomácnila aj pred vchodom Základnej školy Gábora Bethlena. Cieľom búdky bolo, aby verne slúžila žiakom školy najmä počas prestávok, keď v teplejšom období posedávajú na školskom dvore. Týchto niekoľko minút voľna im môže spríjemniť aj listovanie v zaujímavej knižke. Aj tu od samého začiatku platila zásada: knižku si požičaj, vráť alebo vymeň. Pani učiteľky sem umiestnili aj špeciálny zošit, ktorý dokáže obsiahnuť čitateľské dojmy každého žiačika, ktorí sa rozhodne o ne podeliť.
Zo spomínaných knižných búdok však, bohužiaľ, dnes neplní svoju funkciu už ani jedna. V Bernolákovom parku po nej zostal prázdny stĺpik, zatiaľ čo spred základnej školy bola odstránená v minulom roku. Knihomoľom z Nových Zámkov a okolia tak zostáva len dúfať, že sa knižky v podobne kreatívnom nápade do ulíc ešte niekedy vrátia.
Text: Bc. Stella Hamranová
Zdroj: sost-vrable.sk littlefreelibrary.org bookriot.com srdcovky.nadaciavub.sk mynovezamky.sme.sk novezamky.sk