Mesto 2021. 12. 06.

Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

So začínajúcou zimou by sme stále radšej zostávali v pohodlí a teple našich domovov. A kto lepší by nám mohol robiť spoločnosť, ak nie kvalitná knižka? Ak ste milovníkmi literatúry, určite budete s nami súhlasiť, že žiadne Vianoce sa bez knihy pod stromčekom nezaobídu. A ak náhodou nepatríte medzi vášnivých čitateľov, ale predsa ste na tento článok klikli, dúfame, že nájdete vhodnú inšpiráciu a necháte sa strhnúť napínavým literárnym dobrodružstvom.

1. Juraj Červenák – Strážcovia Varadína

Obľúbený slovenský spisovateľ Juraj Červenák je svojou literárnou tvorbou blízky aj čitateľom za hranicami našej republiky. Ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi sa presadil už aj v českom a poľskom jazyku. Rodák z Vyhní a dlhoročný obyvateľ krásnej Banskej Štiavnice knižne debutoval v roku 1993 a od roku 2005 ho živí práve jeho nadanie tvoriť neobyčajne napínavé príbehy. Za svoju doterajšiu autorskú kariéru získal niekoľko žánrových ocenení, vrátane Ceny Vladimíra Neffa v kategórii „najlepší český/slovenský historický román roka“.

IMG 20211204 135850 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

Kapitán Kornélius Báthory sa môže pýšiť mnohými titulmi – šermiar, rytier a básnik, ktorý už nespočetnekrát preukázal svoje vojenské kvality. Napínavá knižná séria Dobrodružstvá kapitána Báthoryho prináša čitateľom príbehy udatného uhorského dôstojníka, ktorý ako človek však zlyhal, keď po smrti manželky zanevrel na svojho syna a radšej dal prednosť vojenskej kariére. O otcovstvo prejaví záujem, až keď má Michal už dvanásť rokov. Osud sa s kapitánom ale ani trocha nemazná – jeho syn je vzápätí zajatý lúpežnými martalovcami. Keď už sa zdá, že všetky stopy po chlapcovi sú nenávratne preč, Kornélius Báthory sa vydáva na cestu k transylvánskej pevnosti Varadín, proti ktorej už tiahne obrovská presila Turkov. Je však rozhodnutý syna nájsť a vyslobodiť ho z pazúrov Osmanskej ríše.

2. J. K. Rowlingová – Harry Potter 

Svetoznámu autorku J. K. Rowlingovú zjavne priveľmi predstavovať netreba. Jej čarodejnícka séria Harry Potter ovládla celý svet a mnohým generáciám ponúkla neopakovateľné knižné dobrodružstvo, ktoré si následne mohli vychutnať aj na striebornom plátne či divadelných doskách.

Dnes vám prinášame dve dodatkové publikácie, ktoré majú fanúšikom svet mladého čarodejníka ešte viac priblížiť.

Harry Potter – Hrdinovia a tí druhí

Knižka podrobne, veľmi pútavo a za pomoci fotiek či strhujúcich ilustrácií opisuje, ako sa hrdinovia najobľúbenejšej čarodejníckej série dostali na filmové plátno. Jej súčasťou sú unikátne plagáty všetkých členov Fénixovho rádu a najznámejších smrťožrútov, ale aj brožúrka o smrťožrútskych maskách. Čitatelia tu nájdu všetky najdôležitejšie postavy, bez ktorých by séria nikdy nebola taká, ako ju dnes poznáme.

IMG 20211204 130542 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

Harry Potter – Filmové čary

Zaujímalo vás niekedy, prečo sa ľadové sochy na Vianočnom plese neroztopili či kde sa v skutočnosti „razia“ galleóny, sikle a knuty? Ako to, že Hrdozobec tak ochotne spolupracoval s hercami? Čo slúžilo ako inšpirácia pri Rokfortskom hrade a prečo sa vlastne obávaní dementori pohybujú tak, ako sa pohybujú? Ak by ste na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky radi poznali odpovede, knižka Harry Potter Filmové čary je pre vás to pravé. A navyše… vo vnútri vás čakajú zaujímavé darčeky v podobe Záškodníckej mapy, tetovania temného znamenia či plagátu hľadaného Siriusa Blacka.

IMG 20211204 131628 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

3. Vladimíra Šebová – Dcéra zimy

Slovenská autorka Vladimíra Šebová sa do povedomia literárneho sveta dostala najmä svojou úspešnou trilógiou Insomnia, ktorá jej priniesla nominácie na viaceré literárne ocenenia. Sama je presvedčená, že jedna realita nestačí, a tak neustále vytvára nové a nové – či už pre svoje knihy, alebo do videohier v podobe scenárov. Je vernou milovníčkou Harryho Pottera a slizolinskej fakulty, stolových hier, kávy a najmä svojho psíka Dobyho.

IMG 20211204 134912 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

Bohyne, bohovia a beštie slovanského panteónu ožívajú v modernom fantasy príbehu plnom akcie, mágie a lásky. Sestry Vesna a Morena boli prekliate – ako, pýtate sa? Večným životom, ktorý im každý deň podráža nohy novými prekážkami. Na prahu dospelosti uviazli v diabolskom kolobehu udalostí, ktorý je akoby nemožné zlomiť. Obávaná Morena sa stala nesmrteľnou, pričom jej čarokrásna sestra Vesna vždy umiera v najkratší deň roka a následne sa znovuzrodí. Až po dlhých stáročiach im konečne svitla nádej na záchranu, ktorá ale bude mať svoju cenu. Ich cestu totiž lemujú najrôznejší bájni protivníci a rovnako ich vlastná minulosť.

4. Kovár, Zajac, Benediková – Epidémie v dejinách

Trojica editorov priniesla v spolupráci s niekoľkými odborníkmi chronologický súhrn najväčších epidémií, ktoré zasiahli ľudstvo. Knižka z populárnej edície Civilizácia vydavateľstva Premedia získala za rok 2020 umiestnenie medzi najpopulárnejšími a najkupovanejšími knihami.

IMG 20211204 133407 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Sotva jedna vymizla, nahradila ju ďalšia. Teda… ak nespojili sily a nepokúsili sa ľudstvo vyhladiť spoločne. Kniha prináša poučné ale pritom záživne písané texty renomovaných autorov, archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické a pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať. O nepoučiteľnosti ľudstva z vlastných dejín svedčia smrtiace vlny rôznych druhov chrípky, ktoré sprevádzali celé 20. storočie a ktoré, bohužiaľ, prenikli aj do nášho každodenného života.

5. Pavel Bareš – Projekt Kronos

Tvorbu súčasného autora českej fantastiky sme vám predstavili už v jesenných knižných odporúčaniach. Dnes si ale niečo bližšie povieme o jeho debutovej sérii, ktorá prišla na knižný trh v roku 2017. Séria Projekt Kronos sa už o pár dní dočká svojho vyvrcholenia, ktoré fanúšikovia už nedočkavo vyzerajú. Preto ak ste doteraz po tejto žánrovke nesiahli, teraz je najvhodnejší čas naskočiť na poriadnu sci-fi/dystopickú/fantasy jazdu.

IMG 20211204 140455 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

Byť hrdinom nie je ani náhodou také, ako o tom hovoria filmy, knihy či komiksy. Svoje o tom vedia aj Jason Blake, Luco Scarpa a mnohí im podobní. Hoci sa obaja ocitajú na opačnej „strane zákona“ čoskoro zistia, že ich možno viac vecí spája, ako rozdeľuje. Prežiť vo svete poznačenom nukleárnou zimou je každým dňom ťažšie. Povestná Attiona City sa morí spoločenskými problémami a agresívnou nákazou, ktorá ju pomaly ale isto požiera. Prominentní občania v hornej časti mesta žijú najlepšie ako môžu, zatiaľ čo obyvatelia zúboženého Downtownu bojujú o prežitie každým nádychom. Niet sa teda čomu čudovať, ak sa v jej temných zákutiach začínajú rozdúchavať ohníčky revolúcie. Jason a Luco sa spolu so svojimi priateľmi a spojencami ocitajú na pomyselnej šachovnici mocných, kde sa hrá o osud celého mesta.

6. A. A. Milne – Medvedík Pú, ilustroval E. H. Shepard

Anglický spisovateľ a dramatik Alan Alexander Milne sa v literárnom svete preslávil najmä vďaka svojej tvorbe pre deti. Najväčší úspech dosiahli jeho príbehy o Medvedíkovi Pú, do ktorých začlenil aj svojho syna Christophera Robina. Jeho tvorba ale siaha ďaleko za hranice detskej literatúry. Činil sa aj ako scenárista, literárny kritik či esejista.

IMG 20211204 132443 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

Pôvabná detská knižka overená časom dodnes patrí medzi najobľúbenejšie a najčítanejšie na celom svete. Príhody Christophera Robina, malého žltého medvedíka a jeho zvieracích kamarátov oslovili už milióny čitateľov. Rozprávkovú knižku dopĺňajú krásne ilustrácie od
E. H. Sheparda. Takže ak náhodou ešte neviete, kto je medvedík Pú a čo najradšej jedáva, či čo sa stalo s chvostom jeho verného priateľa Híkaja, určite siahnite po tejto knižke. Vás alebo vaše ratolesti určite potešia hrdinské činy Prasiatka alebo odhalenie, čo zvyknú raňajkovať tigre.

7. Louisa May Alcott – Malé ženy

Americká novelistka a autorka krátkych poviedok Louisa May Alcottová je v literárnom svete najvernejšie známa pre svoju novelu Malé ženy – klasiku, ktorú milujú deti aj dospelí, a ktorá sa dočkala už niekoľkých filmových, televíznych aj divadelných inscenácií. Autorka sa voľne inšpirovala vlastným detstvom a zážitkami so sestrami Abigail, Elizabeth a Annou. Svoju tvorbu ale smerovala aj na vážnejšie témy, napríklad vášeň a pomstu. Tieto krátke poviedky publikovala pod pseudonymom A. M. Barnard.

IMG 20211204 135530 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

Príbeh štyroch sestier prvýkrát dorazil na knižný trh v 19. storočí, ale aj dnešným čitateľom prináša hodnoty rodiny, priateľstva, odpustenia a života v pravde a láske. Príbeh sa odohráva v rokoch americkej občianskej vojny, kam odišiel bojovať aj otec rodiny Marchovcov. Doma tak nechal svoju manželku a štyri dcéry, ktoré sa musia denne pasovať s chudobou, chorobami a problémami, ktoré im znepríjemňujú každodenný život. Dovtedy bezstarostné dievčatá Jo, Meg, Beth a Amy sa pred očami vlastnej matky menia na skutočné malé ženy, ktoré nezlomia ani tie najťažšie skúšky. Táto nezastaviteľná štvorica od prvého vydania knihy inšpirovala už milióny čitateľov a neprestáva byť milovaná ani v dnešnej dobe.

8. Eowyn Iveyová – Dcéra snehu

Americká autorka Eowyn Iveyová sa narodila, vyrastala a dodnes žije na území milovanej Aljašky. Za svojich študentských čias sa vzdelávala v odbore žurnalistiky a kreatívneho písania. Knihy sú jej obrovskou láskou a celoživotnou vášňou. Za svoju tvorbu získala niekoľko nominácií, vrátane Pulitzerovej ceny za fikciu či Goodreads Choice Awards Best Historical Fiction. Magický príbeh Dcéra snehu sa stal jej mimoriadne úspešným debutom.

IMG 20211204 133842 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

Autorka svoju milovanú Aljašku zakomponovala aj do svojej prvej publikovanej knižky. Jej čarovné prostredie poslúžilo ako nádherné pozadie na spojenie reality a fantázie. V srdci nespútanej prírody sa Jack a Mabel snažia vybudovať svoj nový život a pokúsiť sa udržať svoj vzťah silným a úprimným aj napriek tomu, že osud im nedoprial vytúžené dieťatko. Po náramnej snehovej nádielke sa rozhodnú, že si dcérku postavia zo snehu – tá sa však na ďalšie ráno vyparí. Šokovaný pár nasledujúce týždne v lese pravidelne vída krásne plavovlasé dievčatko. Múdra a čarovná Faina, spolu so svojou líščou spoločníčkou, Jacka a Mabel navštívi, čím im do hláv vnesie ešte viac otázok a pochybností. Nový domov zamilovaného páru totiž nie je ani náhodou taký, ako sa na prvý pohľad môže zdať.


9. Patricia Falveyová – Sestry z Titanicu

Patricia Falvey sa narodila v mestečku Newry, ktoré je súčasťou severoírskeho grófstva Down. Po dovŕšení dvadsiatich rokov sama emigrovala do Spojených štátov, avšak na svoju rodinu v rodnej zemi nezanevrela a často ich chodí navštevovať. Jej prvá profesia bola vo svete financií, kde sa jej podarilo dosiahnuť úctyhodné úspechy. Ani to v nej však neuhasilo túžbu po autorskej kariére. Po mnohých spisovateľských kurzoch a workshopoch zanechala svoju starú prácu a plne sa oddala písaniu. Debutovala v roku 2010 knižkou THE YELLOW HOUSE.

IMG 20211204 134427 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

V roku 2019 prišla na trh jej štvrtá kniha s názvom Sestry z Titanicu. Autorka berie svojich čitateľov na cestu, ktorá naveky zmenila život sestier Nory a Delie. Keď dievčatám jedného dňa príde list z Ameriky, spoločne sa vydávajú za novým životom. Vzdialený príbuzný im poskytne potrebné prostriedky na cestu Loďou snov. Svetoznámy Titanic ale mizne pod hladinou oceánu a spolu s ním sa stáva nezvestnou aj Nora, ktorú v Amerike čakal život v bohatej rodine. Delia, ktorú pôvodne čakala práca slúžky, sa rozhodne vydávať za svoju sestru a snáď prvýkrát v živote okúsiť skutočné šťastie. Je však naivné si myslieť, že jej klamstvá nebudú mať žiadne následky…

10. Gregg Hurwitz – Sirota X

Amričan Gregg Andrew Hurwitz sa živí ako prozaik, scenárista a autor komiksov. Väčšina jeho románov sa radí k trilerom. V oblasti komiksovej tvorby prispel do zbierky svetoznámych a milovaných DC Comics či Marvel Comics. Za svoju literárnu tvorbu, ktorá bola preložená do viac ako 28 jazykov, získal aj niekoľko prestížnych vyznamenaní či nominácií.

IMG 20211204 133122 Čitateľské okienko: Sprievodca dobrodružstvom zimného a vianočného čítania

Evan Smoak, tajuplný pán Nikto, sirota bez minulosti má za sebou drsné detstvo v utajovanom vládnom programe SIROTA. Ten z neho vychoval profesionálneho zabijaka, ktorý po stroskotaní programu mizne bez stopy a začína úplne odznova. Jeho životnou úlohou sa stáva ochrana tých, ktorí sa ocitnú na hrane života a smrti. Netrvá dlho a Evana začína dobiehať jeho minulosť, ktorá roztáča kolotoč plný napätia, zrady, ale aj lásky a vášne.

Foto a text: Bc. Stella Hamranová