Čitateľské okienko – hrejivá knižná nádielka do chladných dní!
Zima je v plnom prúde, Vianoce za dverami. Ak ešte nemáte pre niekoho darček, skúste zabehnúť do kníhkupectva a vybrať mu niečo pekné a pútavé. Verte mi, knižka pod vianočným stromčekom by nemala chýbať. Aj takto ku koncu roka sme pre Vás zostavili zoznam desiatich zaujímavých príbehov, ktoré si môžete vychutnať v posledných dňoch predvianočného zhonu, medzi sviatkami lásky a pokoja, ale takisto počas hocijakého iného dňa.
1. Erin Morgenstern – Nočný cirkus
Americká multimediálna umelkyňa a autorka už napísala dva mimoriadne zaujímavé a istým spôsobom svojské fantasy romány. Jej debutom sa stal Nočný cirkus, ktorý vyšiel v roku 2013 vo viac ako desiatke jazykov a získal výročnú cenu Locus za najlepší prvý román. Erin je tiež držiteľkou prestížnej Alex Award. Jej druhý román nesie meno Bezhviezdne more a vyšiel v roku 2019.
Nočný cirkus prináša svojim čitateľom očarujúci a podmanivý svet plný mágie, ktorý sa pohrá s vašou fantáziou na každej jednej strane. Od prvej strany je len ťažko rozlíšiť skutočnosť od sna. Každého čitateľa opantá cirkusová mágia, zaklínadlá z hlbín knižníc a ilúzie jazyka a písma. Dvaja mladí iluzionisti – Celia a Marco – už roky zvádzajú medzi sebou tajomný súboj, ktorý ich privedie k nečakanej a hlavne nevedomej láske. Ich učitelia však majú na dosah nitky osudu, pred ktorými nie je v bezpečí nikto – obyvatelia cirkusu či jeho návštevníci, mladí zaľúbenci ani tvorcovia najneobyčajnejšieho snového predstavenia na svete.
2. Adam Kay – Už zase sloužím o Vánocích
Britský spisovateľ, humorista a bývalý lekár prináša svoje tajné denníky z obdobia, kedy sa rozbiehala jeho lekárska kariéra a on sa udomácňoval na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Kniha Bude to bolieť sa okamžite stala bestsellerom a dodnes ju preložili do 28 jazykov. V roku 2018 dokonca získala niekoľko ocenení v kategóriách Literatúra faktu, Knihy čitateľov a Kniha kníh. V nepriamom pokračovaní prináša Adam zbierku svojich viac aj menej humorných spomienok zo sviatočného obdobia.
Sviatky sa blížia, všade už svietia svetielka a voňajú koláčiky. Avšak skoro jeden a pol milióna zdravotníkov britského štátneho zdravotníctva trávi sviatky pokoja a pohody na rušných nemocničných oddeleniach. Roky dozadu to mal podobne aj Adam Kay, ktorý znova zalovil vo svojich spomienkach na dobu, kedy ho ešte denne oslovovali pán doktor. Zbierka humorných aj srdcervúcich príhod mladého lekára má moc zaujať široké spektrum čitateľov – od pracovníkov prvej línie, cez medicínskych nadšencov, až po čitateľov, ktorí majú radi úprimné príbehy priamo od srdca autora.
3. Karen Frazier – Kryštály pre začiatočníkov
Karen Frazier sa venuje písaniu a vyučovaniu ľudí, ktorých zaujíma spiritualita, metafyzika či paranormálne javy. Cudzie jej ale nie sú ani témy ako intuitívne energetické liečenie, rada skúma významy rôznych snov aj alchýmiu. Takisto skúma liečivé kryštály, o ktorých píše a učí aj iných, ako s ich cennou mocou narábať.
Kryštály sa už mnohé stáročia tešia veľkej popularite. Niet sa čomu diviť, už na prvý pohľad sú nádherné a mnoho ľudí verí aj v to, že nám dokážu pomôcť s riešením mnohých problémov. Autorka preto napísala knihu, ktorú ak si prečítate, pochopíte, ako môžu vzácne kamene priniesť dobro do vášho života, a tým aj do celého sveta. Knižka jasne a zrozumiteľne zasväcuje do energetickej liečby kryštálmi a vysvetľuje, ako si zostaviť malú, no účinnú zbierku najobľúbenejších a najvšestrannejších kryštálov.
4. Oliver Pötzsch – Hrobárov almanach
Nemecký autor a rodák z Mníchova Oliver Pötzsch píše populárnu beletriu, ktorá ho preslávila už v mnohých krajinách. Radí sa medzi prvých autorov, ktorí dosiahli status bestselleru vydávaním elektronických kníh. Na knižnom trhu sa preslávil svojou historickou sériou Katova dcéra.
Príbeh z roku 1893 zavedie čitateľov do Viedne, kde Augustin Rothmayer pracuje ako hrobár na slávnom hlavnom cintoríne. Je trochu zvláštny, ale nesmierne sčítaný a píše prvý almanach pre hrobárov. Svoju prácu má rád, takisto aj svoj pokoj. Ten ale jedného dňa naruší mladý policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt, ktorý potrebuje odborníka na smrť. Vo Viedni totiž došlo k vraždám niekoľkých služobných a vrah každú nastokol na kôl. Niektorí sa domnievajú, že napodobňuje techniky neslávneho Jacka Rozparovača. Autor čitateľov počas vyšetrovania zavádza do najtemnejších kútov mesta v období, v ktorom sa rodili základy modernej kriminalistiky. Približuje tak metódy, ktoré navždy zmenili svet inšpektorov a komisárov, zločincov aj vrahov.
5. Leigh Bardugo – Vrania šestka
Už renomovaná izraelsko-americká autorka strhujúcich fantasy sérii sa prvýkrát preslávila svojou trilógiou Griša, ktorú nasledovala ešte obľúbenejšia Vrania šestka aj s jej ďalšími pokračovaniami. Séria Griša, ktorá sa plynule prepletá aj s Vraňou šestkou sa v minulom roku dočkala aj televízneho spracovania – seriál na platforme Netflix nesie názov Shadow and Bone. Fanúšikovia sa už na jar budúceho roka môžu tešiť na druhú sériu!
Šesť nebezpečných vyvrheľov. Jedna neuskutočniteľná úloha. Presne pod týmto opisom čitateľský svet pozná strhujúci príbeh Vranej šestky. Zlodej, špiónka, ostrostrelec, lámačka, trestanec a zbeh stoja pred úlohou, ktorú nedokáže splniť nik. Teda… okrem nich. Lebo ako každý vie, vlámať sa na prísne strážený Ľadový dvor nie je vôbec jednoduché. Nieto ešte oslobodiť jedného z väzňov – známeho vedca, ktorý dokáže šmahom ruky rozpútať magickú spúšť v celom známom svete. Vrania šestka je však nezastaviteľná, ak sa len Kaz, Inej, Jesper, Nina, Matthias a Wylan nepozabíjajú navzájom skôr, než vstanú od stola.
6. Matt Haig – A Boy Called Christmas (Vianočný chlapec Nikolas)
Anglický spisovateľ a novinár Matt Haig najradšej píše beletriu a takisto literatúru faktu pre deti aj dospelých. Jeho diela sa často zaraďujú aj do žánru špekulatívnej beletrie. Jeho memoáre Reasons to Stay Alive sa stali bestsellerom v British top ten na neuveriteľných 46 týždňov. Jeho populárna detská knižka A Boy Called Christmas je preložená do 46 jazykov, vrátane slovenčiny pod názvom Vianočný chlapec Nikolas.
Ako už z názvu vyplýva, knižka rozpráva neobyčajne čarovný príbeh Vianočného otca. Vy ho zjavne poznáte aj pod menami ako Santa či Mikuláš. Ale ak by ste boli elfovia, nevolali by ste ho inak ako Vianočný otec. Aj jeho príbeh ale dakedy začínal úplne obyčajne – jeden z nehynúcich symbolov Vianoc bol obyčajným chlapcom a žil uprostred ničoho. Veľa toho o svete nevedel, no poznal chuť hubovej polievky, chlad severského vetra a príbehy, ktoré mu s láskou rozprávali jeho rodičia. S mágiou ho spájalo len to, že v ňu veril. A to ešte netušil, že v jeho živote sa čoskoro udejú zázraky, ktoré si nikdy predtým nedokázal ani predstaviť.
7. Jo Nesbo – Snehuliak
Nórskeho hudobníka a spisovateľa snáď netreba ani predstavovať. Jeho kriminálne romány pozná dnes už celý svet. Hoci je vyštudovaný ekonóm, v minulosti pracoval ako novinár a burzový maklér. Dar písať mimoriadne napínavé a mrazivé kriminálne príbehy mu v súčasnej dobe dovoľuje byť spisovateľom na voľnej nohe. Snehuliak, jeden z jeho najznámejších románov, bol v roku 2017 aj sfilmovaný.
Harry Hole, detektív z Nesbovho obľúbeného cyklu kriminálnych románov, čelí ďalšiemu záhadnému a mimoriadne krutému vrahovi. V Osle napadol prvý sneh, keď Jonas ráno zistí, že jeho matka zmizla. Ostane po nej jediná stopa – ružový šál, ktorý jej daroval na Vianoce a ktorý má zrazu na krku snehuliak. Ten sa predošlú noc nečakane zjavil na ich dvore. Detektív Hole nedávno dostal tajomný list s podpisom Snehuliak. Celý prípad sa ešte väčšmi zamotáva, keď Harry zistí, že tento model sa opakuje – za posledných desať rokov sa stratilo jedenásť žien, a to vždy presne v deň, keď napadol prvý sneh. Vyšetrovanie je pre Harryho o to zložitejšie, že sa týka jeho novej kolegyne, ale aj milovanej Rachel. Tajomný prípad ho čoskoro privádza na okraj šialenstva, ktoré môže veľmi ľahko zatieniť jeho logické myslenie.
8. Alexandra Page – Poštový škriatok Kiežbysitubol
Autorka detských kníh, mama a milovníčka plávania Alexandra Page prináša magický vianočný príbeh, ktorý prežiari sviatočné obdobie každého, kto sa doň začíta. Alexandra vyrastala medzi Anglickom a Zimbabwe, kde si vymýšľala rôzne príbehy a zabávala nimi svoje mladšie sestry a brata. S rodinou miluje tráviť voľný čas v jednej z najkrajších európskych metropol – v Budapešti.
Sviatočný Londýn je zahalený smogom, hoci Vianoce sa nezadržateľne blížia. Mladá Penny Blacková je v tomto ročnom období osamelejšia než kedykoľvek predtým. Jej mama je preč a strýko Frank má plné ruky práce s riadením pošty. Všetko sa ale zmení, keď Penny v noci na pošte objaví malé chlpaté hovoriace stvorenie. Práve takto sa zoznámi s magickým poštovým škriatkom Kiežbysitubolom. Ten ju zavedie do tajného sveta ukrytého v tuneloch pod ulicami mesta. Penny ani netuší, že zrazu na jej pleciach spočinie povinnosť zachrániť ohrozené Vianoce.
9. Booton Herndon – Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (Skutečný příběh Desmonda Dosse)
Americký spisovateľ bol rodákom z Charlottesville vo Virgínii. Po úspešnom vyštudovaní vysokej školy University of Missouri v Columbii sa za prácou vydal do New Orleans. Medzi rokmi 1943 až 1945 slúžil pod vlajkou svojej rodnej zeme v Americkej armáde. Knihy písal na rôzne témy, rovnako rôznorodá je aj jeho novinárska tvorba. Booton Herndon zomrel v roku 1995 vo svojom rodnom meste.
Príbeh neochvejného Desmonda Dossa svet spoznal aj vďaka vojnovému filmu Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu z roku 2016. Mladý Američan chcel ako dobrovoľník bojovať za svoju zem, ale kvôli svojej pevnej viere odmietal vziať do rúk zbraň a niekoho ňou pripraviť o život. Toto rozhodnutie ho stálo mnoho ponižovania a šikany od jeho vojenských kolegov. Za svojimi zásadami si však stál aj pred vojenským súdom, ktorý mu napokon dovolil vstúpiť na bojové pole druhej svetovej vojny bez zbrane. Stal sa medikom pre 77. pešiu divíziu, ktorú sprevádzal na bojiskách na Filipínách, Guamu a Okinawe. Práve počas bojov v Okinawe za jedinej noci zachránil 75 životov amerických vojakov, ktorí by inak rukami Japoncov prišli o život pri previse známom ako Hacksaw Ridge. Skutočný príbeh hrdinského vojaka si získal čitateľov a milovníkov histórie po celom svete. Desmond Doss za svoje neuveriteľné hrdinstvo získal najvyššie americké vojenské ocenenie – Medailu cti.
10. Toshikazu Kawaguchi – Before the Coffee Gets Cold (Kým vychladne káva)
Rodák z japonskej Osaky v minulosti pracoval ako producent a režisér. Tiež písal pre divadelnú skupinu Sonic Snail. Je autorom scenárov k hrám ako COUPLE, Sunset Song či Family Time. Novela Before the Coffee Gets Cold, ktorá v slovenskom jazyku vyšla pod názvom Kým vychladne káva, je inšpirovaná jeho vlastnou hrou, ktorá vyhrala na desiatom ročníku festivalu Suginami Drama Festival.
Čo by ste povedali na to, keby ste sa mohli vrátiť do minulosti, hoci len na malú chvíľu, kým vám vychladne káva? Práve touto témou sa zaoberá zbierka štyroch dojímavých príbehov ľudí, ktorí túto cestu časom podstúpili. V jednej malej tokijskej kaviarni, ktorá nesie názov podľa známej neapolskej piesne Funiculi Funicula, totiž ponúkajú možnosť cestovania v čase. Má to však háčik. Stretnúť sa možno len s tými, ktorí v minulosti už kaviareň navštívili. Prítomnosť týmto stretnutím neovplyvníte a počas pobytu v minulosti sa nesmiete pohnúť z presne určeného miesta. Váš čas v minulosti je navyše presne vyhradený – začína sa zaliatím kávy a končí sa v okamihu, keď káva vychladne. A to ani zďaleka nie sú všetky čudesné pravidlá na skutočne netypickom zozname…
Foto a text: Bc. Stella Hamranová