Čitateľské okienko – farebná jeseň medzi stránkami kníh!
Prvý jesenný deň máme úspešne za sebou. Pomaly ale isto sa blížia temné a chladné večery, ktoré si môžete spríjemniť práve vďaka dobrej knižke. Znova sme pre Vás zostavili zoznam desiatich knižných diel z rôznych žánrov, ktoré uchvátia od prvej stránky! Čas strávený medzi stránkami knihy nie je nikdy stratený či premrhaný, preto neváhajte a začítajte sa do niečoho dobrého čo najskôr.
1. Victoria Schwab – Mesto duchov
Victoria Schwab je americká autorka literatúry pre deti a mládež, ktorá priam čarovným spôsobom spája prvky fantasy a sci-fi. Tvorkyňa mnohých bestsellerov ponúka úžasné až hrôzostrašné dobrodružstvo, ktoré si zamilujú nadšenci fantastiky a jej temnejších prvkov. Nenechajte sa oklamať tým, že séria Cassidy Blake je pre mladších čitateľov… duchovia na váš vek hľadieť rozhodne nebudú!
Mladá študentka Cassidy a jej najlepší priateľ Jacob (ktorý je, mimochodom, duch) dokážu prechádzať cez magickú Oponu, ktorá vedie do sveta duchov. Cassidy túto schopnosť nadobudla, keď sa takmer utopila. Letné prázdniny dievčine prekazia plány jej rodičov – autorov mnohých úspešných kníh s duchárskou tematikou. Rodina sa vydáva do Edinburghu, kde sa odohrá natáčanie prvej epizódy ich novej mystickej show. Práve tu sa Cassidy zoznámi s Larou, ktorá má rovnaký dar ako ona. Postupne zisťuje, koľko sa toho ešte musí naučiť o svete za Oponou, a na vlastnej koži zistí, aké nebezpečné je jej poslanie. So svetom mŕtvych sa totiž neradno zahrávať!
2. Marija Jurič Zagorka – Gričská čarodejnica
Chorvátska novinárka a spisovateľka za svoj život napísala 34 románov a 14 drám. V roku 1896 sa dočkala publikácie svojho článku v časopise Obzor, kde po mnohých rokoch pôsobila ako prvá žena na mieste šéfredaktorky. Vo svojej rodnej zemi je označovaná za prvú ženskú žurnalistku a dodnes patrí medzi najčítanejších chorvátskych autorov.
Knižná séria plná neobyčajných a dramatických zápletiek miestami pripomína napínavú detektívku. Milovníci historickej tematiky si v tejto sérii rozhodne prídu na svoje, keďže autorka sa popri napínavom deji, láske a nečakaných zvratoch prísne držala historických faktov. Dej prvej knihy zaveje čitateľov do prostredia šľachtických sídel chorvátskeho panstva. Porozpráva o bezstarostnom živote šľachty, veľmožov a magnátov. Do popredia vystupujú aj obľúbené atribúty romanticko-dobrodružnej literatúry ako záhadné zmiznutia, prestrojovania, tajomné vraždy, ziskuchtivosť, zločin a neochvejný boj proti nemu.
3. Umberto Eco – Pražský cintorín
Taliansky spisovateľ Umberto Eco počas života pôsobil ako estetik a teoretik umenia semiotického zamerania – medievalista. Patril medzi významných predstaviteľov semiotiky a postmodernej filozofie. Zaoberal sa skúmaním estetického myslenia stredoveku a neskôr aj problémami moderného umenia. Vo svojej literárnej tvorbe sa zaoberal tromi základnými úrovňami kultúry – vysokej, strednej a nízkej.
Román Pražský cintorín (taliansky Il cimitero di Praga) uzrel svetlo sveta v roku 2010. Umberto Eco svoje dielo opäť vystaval na množstve zaujímavých postáv a ich osobných príbehoch. Kniha môže byť zároveň považovaná za veľkú učebnicu, v ktorej rozprávač rafinovane spriada krvavý obraz európskych dejín od zjednotenia Talianska, cez Parížsku komúnu, až po vznik Protokolov sionských mudrcov. Pozor však na malý detail! Fiktívnou postavou je iba hlavný protagonista, ktorý sa v skutočnosti do Prahy nikdy nevyberie…
4. Hadžime Isajama – Útok titánů
Japonský umelec z Ojamy sa už počas štúdia na strednej škole zúčastňoval súťaží v tvorbe komiksov, ktoré svet pozná pod označením manga. Po celom svete sa preslávil svojou prvotinou, dychberúcou a akciou nabitou sériou Šingeki no kjodžin (v anglickom jazyku Attack on Titan). Zo série sa celosvetovo predalo vyše 86 miliónov kópií. Manga sa dočkala aj animovanej adaptácie, ktorá mala premiéru v roku 2013 a čoskoro sa dočká svojho vyvrcholenia.
Ľudská rasa bola donútená k boju na život a na smrť, keď ich svet zaplavili niekoľko metrov vysoké monštrá. Aby prežili, ukryli sa za tri múry – Maria, Rose a Sina. Pokoj a prímerie ale vydržali iba jediné storočie, ktoré skončilo obrovským krviprelievaním. Po páde múru Maria bolo ľudstvo opäť nútené cúvnuť a prispôsobiť sa novým, stiesnenejším podmienkam. Práve v tomto okamihu čitateľ stretáva ústredné postavy celej série. Eren Yeager, jeho adoptívna sestra Mikasa Ackerman a ich najlepší priateľ Armin Arlert mihom oka prichádzajú o svoje detstvo a sú hodení do krutej reality, ktorá ich dovedie pred rozhodnutia a situácie, ktoré si nikdy predtým nedokázali ani predstaviť.
5. Abbi Waxman – Knihomoľský život Niny Hillovej
Abbi Waxman je najstaršou dcérou rodičov, ktorí nikdy nemali byť spolu – ako sama hovorí. Svoj život zasvätila svetu reklamy, copywritingu a kreatívnemu režisérstvu pre reklamné agentúry v Londýne a New Yorku. Keď prácu zavesila na klinec a stala sa mamou troch detí, uchýlila sa k písaniu kníh s úmyslom, aby našla svoj vlastný kúsok pokoja.
Jej román z roku 2019 hovorí príbeh introvertky Niny, ktorá vedie život, o akom sníva nejeden knihomoľ: pracuje v kníhkupectve, súťaží v kvízovom tíme a o byt sa delí s kocúrom Philom. Svoj život skrátka trávi medzi stránkami kníh a to jej veľmi vyhovuje. Avšak po smrti otca, ktorého nikdy nespoznala, s hrôzou zisťuje, že jej zanechal celú hŕbu súrodencov, synovcov a neterí, ktorí k nej bývajú až nepohodlne blízko. Ešte väčším šokom je, že takmer všetci z nich túžia po zoznámení s Ninou. Na profesionálnu introvertku tak čaká náročné rozhodnutie. Dokáže sa Nina premôcť a konečne opustiť svoju komfortnú zónu?
6. Roger Levy – Plošina
Britský tvorca sci-fi píše hlboko melancholické diela, ktoré skúmajú otázky viery a reality. Práve vďaka tejto tematike si vyslúžil porovnanie s americkým autorom Philipom K. Dickom – ten svojim ojedinelým štýlom získal miesto medzi kultovými spisovateľmi aj popularitu u kritikov a v akademických kruhoch, hoci boli jeho diela spočiatku odmietané. Roger Levy vo svojej tvorbe funguje v rámci tzv. britskej tradície katastrof.
Plošina prináša svojim čitateľom dve dejové línie, ktoré na seba narazia v tom správnom okamihu. V tej prvej prináša príbeh dvoch chlapcov, ktorých životy sú zaujímavým spôsobom prepojené, pričom druhá prináša bližší pohľad na vyšetrovanie vrážd, ktoré sú súčasťou niečoho omnoho väčšieho. Na čitateľov čakajú vzrušujúce nové planéty, ktoré boli obsadené po zničení našej Zeme a ktoré pospolu drží program AfterLife. Ich obyvatelia dostávajú pri narodení jedinečnú možnosť – implantáciu čipu, ktorý dokáže zaznamenať ich život. Geniálny nápad, všakže? Hold, snáď len do doby, kým na morálku ľudskej rasy nezačnú dozerať sociálne siete.
7. Mark Honigsbaum – Storočie pandémií
Mark Honigsbaum je britský medicínsky historik a novinár, ktorý sa špecializuje na históriu a vedu o infekčných chorobách. V súčasnosti pôsobí ako docent na Katedre žurnalistiky na City, University of London. Pravidelne prispieva do nedeľných novín The Observer a do renomovaných vedecko-medicínskych novín The Lancet, ktoré vychádzajú už od roku 1823. Mimo toho je tiež autorom piatich knižných publikácií.
Obdobie španielskej chrípky bolo zdrvujúcou ranou pre celý svet. Od týchto čias sa mnoho vedeckých expertov sústreďuje na to, aby dejiny už nikdy nezažili podobne nebezpečné a nekontrolované šírenie nákazlivej choroby. No aj napriek pokroku, ktorý v medicíne za ostatné storočie nastal, nás vírusové a bakteriálne pandémie stále dokážu zastihnúť nepripravených. Práve tejto téme sa venuje aj Storočie pandémií. Vrhá svetlo na históriu desiatich najvýznamnejších nákaz za posledných sto rokov. Dejom nabité kapitoly v sebe kombinujú vzrušujúcu históriu medicíny s napínavými, živo vyrozprávanými príbehmi jednotlivých účastníkov – prvých nakazených, zanietených výskumníkov, nadaných vedcov i arogantných verejných činiteľov.
8. Michelle Moran – Madame Tussaud
Americká autorka Michelle Moran je vo svete literatúry známa svojou láskou k písaniu historických románov. Písanie ju lákalo už od útleho veku a svoje výtvory posielala do vydavateľstiev už ako 12-ročná. Lásku pre historické romány objavila počas svojej letnej brigády v Izraeli, kde pôsobila ako archeologická dobrovoľníčka. Šesť rokov pracovala ako učiteľka, než sa plne oddala písaniu a literárnej tvorbe.
Jej strhujúci román z roku 2012 rozpráva príbeh z prostredia Paríža na konci 18. storočia. Jeden z najznámejších konfliktov starého kontinentu, Veľká Francúzska revolúcia ožíva v doslova krvavých a dych vyrážajúcich detailoch. Rozprávačkou je mladá umelkyňa Marie Grosholzová, ktorá sa dostáva do blízkosti kráľovskej rodiny a zhotovuje figuríny niektorých jej členov. Po prevrate, v čase anarchie a masových popráv, sa ocitne vo väzení. V zúfalej, ale dobre premyslenej snahe zachrániť si život sa rozhodne vyrábať posmrtné odtlačky sťatých hláv nepriateľov novej republiky. Po búrlivých udalostiach, stroskotanom manželstve a smrti syna Marie odchádza do Anglicka, odkiaľ jej umenie vytárať voskové figuríny ďalej preniká do sveta pod známym menom – Madame Tussaud.
9. Dacre Stoker & J.D. Barker – Dracul
Dacre Calder Stoker je kanadský autor, športovec a filmár. Je tiež praprasynovcom svetoznámeho írskeho autora Brama Stokera, ktorý napísal kultový gotický román Dracula. V roku 2018 vydal novelu Dracul, prequel k práci svojho slávneho predka, ktorý napísal spoločne s Jonathanom Dylanom Barkerom – oceňovaným americkým autorom thrillerov, ktorý sa v roku 2014 stal finalistom ceny Brama Stokera, ktorá sa udeľuje za diela s tematikou temnej fantasy či hororu.
Táto „predohra“ k románu Dracula vznikla na základe poznámok a zápiskov, ktoré po sebe zanechal samotný Bram Stoker. Príbeh zachádza do detailov života autora, ale aj samotného Draculu, a taktiež ženy, ktorá týchto dvoch výnimočných mužov spájala. Temná atmosféra viktoriánskeho Anglicka ukrýva ešte temnejšie zákutia života Brama Stokera, ktorý bol ako dieťa veľmi chorľavý a preto trávil mnoho času pripútaný na lôžko. Tajomno do jeho života vniesla opatrovateľka Ellen Crone, ktorá sa jedného dňa záhadne vyparila. Keď ju Bramova sestra Matilda o mnoho rokov neskôr znova uvidí, súrodenci zisťujú, že ich skutočná nočná mora sa ešte len začala.
10. Edgar Alan Poe – Tales of Mystery and Imagination
Americký romantický básnik, prozaik, literárny teoretik a esejista Edgar Alan Poe bol svetoznámy autor mnohých fantastických a mystických príbehov a zakladateľom detektívneho a hororového žánru. Z jeho tvorby si najviac pozornosti zaslúžila jeho poézia a kratšie prozaické útvary. Je tiež prvým verejne známym Američanom, ktorý sa živil iba skrz svoje pisárske umenie – táto skutočnosť však vyústila do finančne aj psychicky náročných chvíľ v jeho súkromí.
Zbierka poviedok čitateľa zavedie do chladných a temných ulíc, ktoré okupujú tajomní a nebezpeční cudzinci so smrteľnými esami v rukávoch. Od katakomb až po miestnosti plné hrôzostrašných tajomstiev – Edgar Alan Poe zas a znova vytvára neopakovateľnú atmosféru, ktorá naháňa zimomriavky už mnoho desaťročí. Autor svojským a pritom tajomne podmanivým spôsobom v troch poviedkach (The Black Cat, The Fall of the House of Usher, The Cask of Amontillado) poukazuje na hrôzy, ktoré žijú v každom jednom z nás.
Text a foto: Bc. Stella Hamranová