Kultúra 2024. 04. 29.

Novozámocký filmový klub každú stredu premieta zaujímavé filmy

Pri kine Mier funguje Filmový klub, ktorý pravidelne divákom premieta zaujímavé nekomerčné filmy. Premietania filmového klubu sa uskutočňujú pravidelne, zvyčajne každú stredu o 19:30. Filmy, ktoré filmový klub premieta, sa od iných filmov odlišujú netradičným hereckým obsadením, nezvyčajnými filmovými príbehmi či neobvyklým spracovaním.

Zoznam filmov, ktoré si filmový klub pripravil pre Vás v máji

Febiofest „ozveny“

V rámci regionálnych projekcií snímok uvedených na medzinárodnom filmovom festivale Febiofest v Bratislave, po jeho skončení zavítajú vybrané tituly formou festivalových ozvien aj do iných kín na Slovensku. Tento rok sa uskutočnil už jeho tridsiaty prvý ročník.

Ja kapitán (01.05., 19:30)

Dobrodružná cesta dvoch mladých chlapcov Seydua a Musu, ktorí sa vydávajú z Dakaru do Európy a prekonávajú nástrahy púšte, hrôzy detenčných centier v Líbyi a nebezpečenstvo na mori.

Film rozpráva príbeh dospievajúceho chlapca Seydua, ktorý sa spolu so svojím bratrancom Musom rozhodne opustiť senegalský dakar a vydať sa na cestu Európy. Príbeh oboch chlapcov je súčasnou odyseou, v ktorej musia prekonať radu prekážok. Behom svojej dobrodružnej cesty za slobodou sa obaja mladíci najskôr stávajú viac zbožím než ľudskými bytosťami, aby sa Seyudu nakoniec stal právoplatným hrdinom. Ich príbeh je previazaný nebezpečenstvom na púti i mori. Zároveň je symbolom nejednoznačnosti a rozporuplnosti ľudského bytia, kde sa sny, nádeje a ambície menia v boj o prežitie a kde nezostáva miesto pre zbožnosť.

Veni Vici Vidi (08.05., 19:30)

Režiséri Daniel Hoesl a Julia Niemann v tejto spoločenskej satire posúvajú nedotknuteľnosť boháčov do extrému. Odhaľujú dôsledky nekontrovateľného systému a nebezpečenstva sveta, v ktorom ľudia nenesú zodpovednosť za svoje činy. Maynardcov nemožno zastaviť ani slovom iného muža,ani novinárskymi dôkazmi, dokonca ani zákonom.

Teraz je tu len sloboda: bez obmedzení a nemožností, bez ohľadu na násilie. Tí, čo majú bohatstvo, si môžu robiť čo chcú a nikto s tým nič nemôže urobiť. Machiavelistická rodinná štúdia umožňuje bohatým, aby boli rovnako hrôzostrašní a násilní, ako predstierajú, že sú láskaví a dávajúci.

Miliárdársky protagonista Amon Maynard je jednotlivec. Je očarujúci a jeho spôsoby sú dokonalé. Nikdy nemusel žiadať, aby bol nad zákonom. On jednoducho je. Je to zvláštne oslobodzujúci pocit- ale kde je v tom zábava? Ak budete neustále posúvať hranice toho, čo je legálne, kam ďaleko môžete zájsť?

Veni Vici Vidi je film o víťazoch, porazených, kapitalizme a o hodnotách, právach a hraniciach.

To sa mi snáď len zdá (15.05., 19:30)

Čierna komédia o mužovi, ktorý sa zrazu začne objavovať v snoch miliónoch ľudí po celom svete s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe.

Paul Matthews je muž, ktorého by ste si v skutočnom živote pravdepodobne nevšimli: Plešatý, v pokrčených nohaviciach a hnedých kožených mokasínach, je profesorom na univerzite, o ktorej ste nikdy nepočuli. Má manželku, ktorá ho podporuje, dve dcéry a ambície, ktoré nie je schopný realizovať.

Zrazu sa stane niečo zvláštne. Tento nenápadný muž sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po celom svete a stane sa tak globálnou celebritou. Razom sa mu začnú plniť všetky želania a jeho riedko navštevované prednášky sa rýchlo zapĺňajú. Ale tiež spozná, aká je vysoká cena jeho slávy.

Filmový klub uvedie aj jeden z najskloňovanejších filmov minulého roka, kandidáta na Oscara za medzinárodný film a držiteľa ceny za najlepšieho herca v MFF v Cannes.

Dokonalé dni (22.05.,19:30)

Hirajama pracuje ako čistič toaliet v Tokiu. Žije spokojne vo svojej starostlivo zostavenej rutine a voľný čas trávi čítaním kníh, počúvaním starých rockových kaziet, alebo fotením na svoj analógový fotoaparát. Zo životnej harmónie ho vytiahne séria nečakaných stretnutí, ktorá postupne odhaľuje čriepky z jeho minulosti.

Legendárny režisér Wim Wenders sa triumfálne vracia s poetickým filmom o hľadaní krásy v zdanlivých maličkostiach. Predstaviteľ hlavnej úlohy Kódži Jakušo bol na festivale v Cannes ocenený zlatou palmou za Najlepší mužský herecký výkon.

Wim Wenders je jeden z najvýznamnejších súčasných režisérov. Narodil sa v roku 1945 v Dusseldorfe v Nemecku. Za film Paríž, Texas (1984) získal Zlatú Palmu na MFF v Cannes a za Nebo nad Berlínom (1987) si odniesol z rovnakého festivalu Cenu za najlepšiu réžiu. Tieto snímky patria medzi poklady svetovej kinematografie. Za svoje filmy získal viacero významných ocenení, vrátane ceny César a Zlatého medveďa na Berlínskom filmovom festivale, či ceny Bafta.

Jeho štýl je charakteristický silnou vizuálnou poetikou a jeho tvorba sa vyznačuje dôrazom na ľudské emócie, túžby a hľadanie identity.

Týždeň prehliadky francúzskeho filmu

Novozámocké kino je tiež pravidelnou súčasťou najväčšej celoslovenskej prehliadky francúzskeho filmu- Crème de la Crème- ktorej deviaty ročník sa bude konať v máji v tridsiatich šiestich kinách na Slovensku a bude súčasťou nášho filmového klubu.

V rámci nej budú uvedené tituly:

Len my dvaja (29.05., 19:30)

Keď Blanche stretne Grégoira, myslí si, že našla toho pravého. Puto, ktoré ich spája, sa rýchlo prehlbuje a rodí sa medzi nimi vášnivý vzťah. Spoločne sa presťahujú. Blanche začína nový život ďaleko od svojej rodiny a sestry- dvojičky Rose. Postupne však zisťuje, že sa ocitla v náručí mimoriadne majetníckeho a nebezpečného muža.

Film poukazuje na to, ako ženy znášajú podriadené úlohy a trpia násilie. Snímka, na ktorej scenári sa podieľala Audrey Diwan, sa nesústreďuje, ako býva v takýchto drámach zvykom, na napätie a rozuzlenie, ale na mechanizmus ovládania a na sebadôveru žien- na odvahu prelomiť mlčanie. Režisérka Valérie Donzelli sa púšťa do šedej zóny, kde sa kontrolovaná žena stáva obeťou kompromisov a kde agresor balansuje na hrane medzi nehou a násilím.

Máme prachy (30.05., 19:30)

Je pravdepodobnejšie, že Vás zasiahne meteorit ako to, že vyhráte v lotérii. Pre našich šťastlivcov sa splnený sen rýchlo zmení na nočnú moru a ich životy sa roztrieštia vo veľkolepom ohňostroji tejto vzrušujúcej čiernej komédie.

Vstupné na premietania filmového klubu zväčša stojí päť eur. V prípade, ak si zaobstaráte preukaz filmového klubu, máte nárok na zľavu jedno euro na akékoľvek premietanie filmového klubu, zľavy na vstupné v slovenských a českých kinách na vybrané filmové festivaly na Slovensku, Česku a v Poľsku, či zľavy na nákup produktov slovenského filmového ústavu v obchode klapka.sk. Preukaz filmového klubu na rok 2024 (platný od 01.12.2023 do 31.12.2024) získate v pokladnici kina za cenu päť eur.

Prajeme Vám príjemný filmový zážitok!

Zdroj:

http://pilot-film.cz/ja-kapitan/

http://venividivici.film/

https://asfk.sk/film/to-sa-mi-snad-len-zda

https://www.filmtopia.sk/filmy/104/17/dokonale-dni

https://filmeurope.sk/sk/filmy/len-my-dvaja

https://filmeurope.sk/sk/filmy/mame-prachy