Kultúra Nové Zámky 2024. 06. 06.

Novozámocký filmový klub pripravil výnimočne bohatý filmový program

Pri kine Mier funguje filmový klub, ktorý pravidelne divákom prináša zaujímavé filmy. V júni si pre Vás pripravil pestrý program, tentokrát, okrem stredy aj v nedeľu môžete v pohodlí novozámockého kina zažiť neopakovateľný filmový zážitok!

Zoznam filmov, ktoré si filmový klub pripravil pre Vás v júni. Prehliadka francúzskeho filmu ponúka Crème de la Crème- lahôdky zo súčasných francúzskych filmov. Crème de la Crème ponúka silu francúzskej kinematografie. V rámci nej sú premietané výrazné filmy, ktoré boli úspešné na festivaloch alebo zarezonovali v očiach domáceho publika a  filmových kritikov.

Daaaaaalí! (05.06.,19:30)

Sen, ako film, film ako sen

Mladá francúzska novinárka sa opakovane stretáva so Salvádorom Dalím kvôli projektu dokumentárneho filmu, ktorý sa nikdy nezačne nakrúcať.

Daaaaaalí! je hravý a miestami veľmi vtipný dokumentárny film so spletitým dejom plných prekrývajúcich sa snových frekvencií, nepredvídateľných skokov v čase a v ktorom samotného umelca stvárňuje päť rôznych hercov. Nervózna lekárnička, ktorá sa stala novinárkou, musí vymýšľať čoraz dômyselnejšie úskoky, aby Dalího, ktorý na oplátku kladie čoraz bizarnejšie požiadavky, prinútila poskytnúť sľúbený rozhovor. Stretávajú sa opakovane, lenže Dalí zakaždým rozhovor predčasne ukončí a požaduje, aby mu producent prisľúbil, že rozhovor bude natočený „najväčšou“ kamerou na svete. Medzitým majster navštívi večierok,  na ktorom kňaz rozpráva o opakujúcom sa sne. Film sa mení na zabávnú nočnú moru, v ktorej je sen súčasťou filmu, film súčasťou príbehu, príbeh súčasťou sna a tak ďalej a tak ďalej.

Kto iný by mal natočiť takúto duchaplnú poctu slávnemu surrealistovi Salvadorovi Dalímu ako francúzsky majster absurdného humoru Quentin Dupieux!(Guma, Mucha v kufri, Neuveriteľné, ale pravdivé)

Nežiaduci (06.06., 19:30)

Na Oscara nominovaný Ladj Ly nadväzuje na svoj medzinárodne uznávaný debut Bedári ďalším podnetným, hlboko osobitným a politicky angažovaným portrétom komunity, ktorá sa usiluje nájsť svoju vlastnú cestu a miesto, kam by mohla patriť.

Po náhlej smrti starostu mesta je na jeho miesto vymenovaný Pierre, mladý idealistický lekár. Má v úmysle pokračovať v politike svojho predchodcu, ktorý sníval o ozdravení tejto robotníckej štvrte. Haby, mladá Francúzka malijského pôvodu, ktorá žije v jednom z chátrajúcich panelákov, protestuje proti tomu, aby jej rodina musela opustiť štvrť, v ktorej vyrástla. Film režiséra Ladja Lyho, ktorý nadväzuje na jeho debut Les Misérables ocenený Cenou poroty v Cannes, sa odohráva prevažne na chudobnom parížskom predmestí a je provokat obžalobou rasistickej politiky, ktorá núti chudobných ľudí žiť v nebezpečných a nevyhovujúcich podmienkach. Film Nežiaduci s obsadením skvelých hercov na čele s debutujúci Antou Diaw dramatizuje niektoré z najrozporuplnejších sociálnych tém súčasnosti.

Vysvetlenie na všetko (12.06.,19:30)

Film získal hlavnú cenu sekcie Orrizonti na Medzinárodnom festivale v Benátkach. Ocenenie si počas slávnostného večera 9.septembra 2023 osobne prevzal režisér filmu Gábor Reizs. Snímka bola  ocenená tiež  hlavnou cenou v súťaži  celovečerných filmov MFF Febiofest.

Stredoškolák Ábel sa snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky Janky. Šikovná Janka má však svoj vlastný objekt neopätovanej lásky, ženatého učiteľa dejepisu Jakaba, ktorý sa pred časom dostal do konfliktu s Ábelovým konzervatívnym otcom. Napätie v maďarskej polarizovanej spoločnosti nečakane vypláva na povrch, keď sa Ábelova maturitná skúška z dejepisu zmení na celonárodný škandál.

Rozkol v maďarskom národe je citeľný už roky, a to nielen v parlamente, ale aj v každodenných medziľudských vzťahoch na ulici. Pri príležitosti výročia vojny za nezávislosť z roku 1848 je v Maďarsku zvykom nosiť národnostný odznak zložený z farieb vlajky a jeho vnímanie sa stalo aj politickou otázkou. Národnostné odznaky vystavované konzervatívnou stranou počas straníckych podujatí a demonštrácií za posledných dvadsať rokov zmenili význam tohto symbolu. Kým kedysi znamenal maďarskú nezávislosť a spriaznenosť s krajinou, dnes sa každý, kto ho nosí, považuje za zástancu národa, a kto ho nenosí, je proti nemu. Situácia v krajine sa natoľko vyhrotila, že žiadne nevinné stretnutie priateľov alebo rodiny sa nemôže uskutočniť bez toho, aby sa čoskoro nezvrhlo na diskusiu o tom, kto je na ktorej strane a v dôsledku toho sa ľudia čoraz menej zaujímajú o názory druhých, menej sú ochotní vypočuť si jeden druhého.

Na ceste s mamou (16.06.,19:30)

Čiernobiela komédia z tohto i z onoho sveta

Muž chce splniť želanie svojej umierajúcej matky a pochovať ju v jej dome… Keď matka zomrie, naloží ju na zadné sedadlo svojho auta a vydá sa s ňou na cestu do odľahlej islandskej dediny.

Jon je muž v strednom veku, ktorý žije so svojou staršou matkou v odľahlej časti Islandu. Jeho matka je žena, ktorá má vždy vo všetkom jasno. Keď matka zomrie, syn sa prirodzene riadi všetkými pokynmi, čo má robiť po jej smrti. Jon svoju mŕtvu matku učeše a oblečie, uloží ju na zadné sedadlo svojho starého auta, vezme so sebou svojho verného psa Bresnefa a začína sa cesta na druhý koniec krajiny, na miesto, kde mu matka povedala, aby ju pochoval. Sprevádzanie zosnulého na jeho poslednej ceste je prirodzene väčšinou smutná záležitosť. V tejto čiernej komédii je však veselo.

Súcitne chápavý prístup režiséra a láska hercov k svojim postavám sú také výnimočné, že sa film stal pre mnohých divákov nepochybne najosviežujúcejším filmovým zážitkom roka.

Raz to bude všetko tvoje (19.06.,19:30)

Bizarná dramédia o mladej žene, ktorej rodina sa po návrate domov začne rozpadávať kvôli ostrému sporu o dedičstvo medzi jej dospelými súrodencami.

Andreas Öhman vo svojom druhom celovečernom filme spája svojrázne osobnosti s úprimným škandinávskym sentimentom. Raz to bude všetko tvoje je feel-good dramédia o dysfunkčnej rodinnej dynamike a vyrovnávaní sa s minulosťou. Úspešná kresliarka Lisa a jej súrodenci sa po viac ako desiatich rokoch opäť stretávajú na rodičovskej farme vo švédskom Norrlande. Prostredie farmy je stelesnením prízemnosti švédskeho vidieka a ostro kontrastuje s ruchom jej nového domova v Štokholme. Keď rodičia oznámia svojim deťom, že pôdu, ktorú rodina vlastní už celé generácie, zdedí len jeden z nich, súrodenci stoja pred ťažkou otázkou. Kto z nich je ochotný vrátiť sa domov a ujať sa dedičstva? Situáciu však nevyhnutne skomplikujú veci pochované v ich minulosti a Lisine traumy zo zašlých čias sa opäť vynárajú na povrch. Tento bizarný príbeh o dospievaní a návrate domov, ktorého herecké obsadenie dopĺňajú animované postavičky, dokonale vyvažuje smiech a dramatické momenty.

Ťažký rok (23.06.,19:30)

Nekorektná francúzska komédia od autorov filmu Nedotknuteľní o dvoch až po uši zadlžených mužoch, ktorí sa pridajú k skupine klimatických aktivistov, keďže ich lákajú jedlo a nápoje zadarmo na ich stretnutiach. Film, ktorý chce zabávať, poučiť i provokovať.

Režisérske duo Olivier Nakache a Éric Toledano, ktorému priniesla celosvetový úspech komédia Nedotknuteľní o najmenej pravdepodobnom spojení melancholického multimilionára a extrovertného recidivistu, prichádza s už ôsmym dlhometrážnym filmom.

Albert a Bruno sa zoznámia úplnou náhodou. Zistia, že majú veľa spoločného – sú zadlžení až po uši, majú problémy s bývaním a ich partnerky ich opustili. Kvôli chipsom a pivu zadarmo sa preto pokojne pridajú ku skupine mladých aktivistov na čele s očarujúcim dievčaťom prezývaným Kaktus. Medzi transparentmi a dymom z dymovníc nájdu čerství priatelia spočiatku príležitosť k nekalým kšeftíkom, ale postupne získavajú späť stratenú energiu do života, pocit spolupatričnosti a túžbu po objatí.

Dobre sledujte aj zábery počas záverečných titulkov!

Mamacruz (26.06.,19:30)

Láskavý, vtipný a očarujúci príbeh o tom, že človek môže dozrieť v každom veku. Film o hľadaní telesnej a duševnej slobody.

Oddaná katolíčka Cruz žila celý svoj život podľa pravidiel, ktoré jej vnútila rigidná španielska spoločnosť. Dennodenne chodí do kostola, obopína svoje telo korzetom, stará sa o svojho manžela, dbá o vnučku a obáva sa o dcéru, ktorá sa snaží presadiť vo Viedni ako tanečnica. Stačí však jedno náhodné kliknutie na internete a jej život sa úplne mení. Pornostránky, ktoré na začiatku zahanbene skrýva pod vankúšom, sú začiatkom cesty k slobode – tela, emócií, myslenia.

Film bol vybraný do súťaže na festivale Sundance. Na 49. Letnej filmovej škole ho diváci vybrali z ponuky troch výrazných nových titulov na zakúpenie do distribúcie.

Prečo navštíviť film z filmového klubu?

Vo filmovom klube sú premietané filmy, ktoré sa v bežnej komerčnej distribúcii nedostanú na plátna kín. Ide o artové, nezávislé a festivalové filmy, ktoré získali veľa prestížnych ocenení a uznaní (nielen) od filmových kritikov.

Filmy Vás prekvapia zaujímavým hereckým obsadením, či netradičným spracovaním. Vďaka  pohľadu na široké spoločenské témy, kultúry a historické udalosti môžete nahliadnuť do iných svetov a perspektív.

Vstupné na premietania filmového klubu zväčša stojí päť eur. V prípade, ak si zaobstaráte preukaz filmového klubu, máte nárok na zľavu jedno euro na akékoľvek premietanie filmového klubu, zľavy na vstupné v slovenských a českých kinách na vybrané filmové festivaly na Slovensku, Česku a v Poľsku, či zľavy na nákup produktov slovenského filmového ústavu v obchode klapka.sk. Preukaz filmového klubu na rok 2024 (platný od 01.12.2023 do 31.12.2024) získate v pokladnici kina za cenu päť eur.

Prajeme Vám príjemný filmový zážitok!

Zdroj:

https://www.filmtopia.sk/filmy/106/17/vysvetlenie-na-vsetko

https://www.cdlc.sk

https://filmeurope.sk/sk/filmy/neziaduci

https://filmeurope.sk/sk/filmy/na-ceste-s-mamou

https://asfk.sk/film/tazky-rok

https://asfk.sk/film/mamacruz