Mesto 2020. 07. 20.

Cyklotúra na južnom Slovensku: Od pevnosti do hvezdárne

Cyklocesty v okolí Komárna sú veľmi atraktívnou zložkou turizmu na južnom Slovensku. Svoju obľúbenú trasu tu nájdu malí i veľkí, či už s cyklistickými skúsenosťami alebo bez nich. V okolí mesta je totiž viacero možností, kam sa vybrať na bicykli. V tejto časti zo série o cyklotrasách prinesieme ďalšiu destináciu.

Atraktívnou voľbou z pomedzi cyklotrás môže byť aj napríklad cesta Komárno – Kava – Hliník – Martovce – Vék – Hurbanovo – Svätý Peter – Chotín – Komárno. Táto trať meria celkovo 45 kilometrov a je vhodná rovnako pre hobby ako aj profesionálnych cyklistov. Ceste ponúka viacero jedinečných zastávok, ktoré určite stoja za povšimnutie.

Štart a cieľ v Komárne

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom príspevku, mesto Komárno jednoznačne stojí za povšimnutie. Okrem historického centra tu je aj známy pevnostný systém, ktorý je jedinečný v celej Európe. Mesto, okrem toho, ponúka aj nekonečné množstvo využitia riek Váh a Dunaj alebo aj rôzne podniky a bary na zábavu.

https://www.instagram.com/p/B33-I5hlAXo/

Zastávka v obci Martovce

Počas cyklotúry môže byť jednou z prvých zastávok aj napríklad Roľnícky dom v Martovciach. Na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia bol dom č. 101 vyhlásený za pamiatkovo chránený objekt a od roku 1975 je v ňom zriadená expozícia ľudového bývania. Dom postavili zo zmesi hliny a slamy technikou vykladania. Izby sú zariadené pôvodným martovským maľovaným nábytkom z konca 19. a zač. 20. stor.

https://www.instagram.com/p/B6LU5qUDS3B/

Hurbanovská hvezdáreň

Pýchou mesta Hurbanovo je hvezdáreň, ktorá ponúka vo svojich priestoroch viacero možností na spoznávanie. K dispozícii je planetárium, múzeum a historická budova. Okrem toho je možné vzhliadnuť aj filmy o vesmíre a planétach. Na obed sa môžete zastaviť v kaštieli Steiner, pričom si vychutnáte miestne tekuté zlato v podobe piva Zlatý bažant.

https://www.instagram.com/p/BvHXcmEjzJk/

Exkluzivita vo Svätom Petri

Zaujímavou zastávkou počas cyklotúry môže byť aj návšteva obce Svätý Peter, ktorá okrem typických dedinských uličiek prináša pastvu pre oči aj vďaka miestnemu vinárstvu a penziónu St. Petrus Vini. Tam si môžete vychutnať nie len miestne tradičné dobroty v podobe Svätopeterského rizlingu, ale aj aj exkluzivity ako napríklad konfitované kačacie stehno s brusnicami. V rámci areálu sa naskytuje možnosť obdivovať zvieratá na farme, ako napríklad  kone, ovce, kozy. Ozdobou farmy je maďarský stepný dobytok, oslík a poník. Funguje tu aj menšia jazdecká škola pre deti, do ktorej sa môžete vrátiť aj po cyklotúre.

https://www.instagram.com/p/CAsEsHRj0ri/

K záveru po Chotíne

Napriek tomu, že táto malá dedinka sa zdá byť nevýrazná, ponúka pekné prostredie pre cyklistiku. Miesto je známe vínnymi pivnicami, takže v prípade záujmu sa tu môžete pristaviť aj u miestnych a tak nadväzovať kontakty. Alebo sa môžete vybrať aj na večeru do Bocian Csárdy či chytať ryby.

https://www.instagram.com/p/B-1HNHkjgZ-/

Obce a mestá v okolí Komárna vytvárajú komplex, ktorý je prepájaný jedinečnou cyklotrasou. Na južnom Slovensku sú tak dostupné jedinečné možnosti pre návštevu danej oblasti, pričom je tak možné spoznávať miestnu