Mesto Nové Zámky 2024. 06. 26.

Nové Zámky zasiahol výdatný dážď. Mesto sa ocitlo pod vodou

V stredu (26.06.) približne o 17:30 hodine sa nad mestom začali tvoriť mračná a hmla. O niekoľko minút vypukol silný dážď.

V činžiaku na Nábrežnej ulici „plávalo“ schodisko

Nepriaznivá situácia bola aj na Nábrežnej ulici. Na trávniku neďaleko hrádze, kde už niekoľko týždňov prebiehajú výkopové práce, sa vo vykopaných jamách hromadí voda.

V jednom z obytných domov tiekla po schodisku voda, aj napriek tomu, že zvody na dažďovú vodu sú zakryté. Tie sú však už dlhšie obdobie v havarijnom stave. Bytový dôverník avizoval, že kontaktuje bytové družstvo a situáciu sa pokúsi napraviť.

Značne stúpla hladiny rieky Nitra. V blízkosti brehu sú popadané kusy hrubých vetiev.

| AKTUALIZÁCIA ČLÁNKU TESNE PRED 22:00 HODINOU |

Dážď narobil značné škody

Mestom sa ozývali sirény hasičských a policajných áut. Po ceste prešlo aj auto bytového družstva, ktoré zrejme muselo riešiť ťažkú situáciu v obytných domoch.

Novozámocké nákupné strediská boli zatopené. Do Kauflandu sa po pol deviatej hodine večer nedalo vstúpiť, zamestnanci obchodného domu likvidovali škody. Na parkovisku sa povaľovali vetvy, ktoré popadali z neďalekých stromov.

Parkovisko pri Tescu bolo tiež zaplavené. Autá a nákupné vozíky doslova „plávali“ vo vode.

V blízkosti obytného domu „ležal“ strom

Popadané vetvy boli aj v blízkosti Strednej spojenej školy A. Jedlika. Pri jednom z obytných domov neďaleko školy dokonca spadol strom.

burkanz4pouzittoto 1 Nové Zámky zasiahol výdatný dážď. Mesto sa ocitlo pod vodou
V tesnej blízkosti obytného domu spadol strom Zdroj: autor

SHMÚ vydal výstrahu

SHMÚ (Slovenský hydrometeorologický ústav) pre okolie Nových Zámkov vydal výstrahu druhého stupňa pred búrkami. Výstraha platí do nasledujúceho dňa (t.j. 27.06.) do druhej hodiny rána.

V okresoch Nové Zámky, Komárno a v južnej časti Nitrianskeho okresu platí výstraha tretieho stupňa pred prívalovými povodňami. Platí od ôsmej hodiny večer do polnoci.

SHMÚ upozorňuje, že vzhľadom k spadnutým a ďalším očakávaným zrážkam pri búrkach je predpokladaný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch. Stavy vodných hladín môžu zodpovedať povodňovej aktivite.

Je možný výskyt krúpou a prudkého lejaka s intenzitou 50 až 60 milimetrov zrážok v priebehu polhodiny. Nárazy vetra môžu dosiahnuť 90 až 125 km za hodinu.

Zdroj: shmu.sk