Mesto Nové Zámky 2024. 06. 21.

V okrese Nové Zámky opäť platí výstraha pred vysokými teplotami. Meteorológovia varujú aj pred silnými búrkami.

Slovenský hydrometerologický ústav (SHMÚ) vydal na piatok 21.06.2024 výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami. V okrese Nové Zámky sa teplota môže vyšplhať až na 34 stupňov Celzia. SHMÚ zároveň upozorňuje, že v novozámockom okrese môže byť v najbližších dňoch aj výskyt búrok.

Mesto zasiahnu vysoké horúčavy

SHMÚ informuje, že v piatok 21.06. platí výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami od 13 do 19 hodiny. Najvyššia teplota môže dosiahnuť 34 stupňov Celzia.

Medzi rizikové skupiny obyvateľstva patria deti, starší ľudia, tehotné ženy a chronicky chorí ľudia- najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami, či osoby s nadváhou.

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie- zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť a zvracanie. Extrémnym prípadom sú vážne kolapsové stavy, ktoré môžu za určitých podmienok viesť až k prípadným úmrtiam osôb, najmä u rizikových skúpín.

SHMÚ upozorňuje, že pri vysokých vonkajších teplotách je dôležité dodržiavanie pitného režimu, a to aj v prípade, že nepociťujete smäd. Taktiež je odporúčané minimalizovať pobyt v exteriéri.

Vysoké teploty predstavujú potencionálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb vysoká.

Snimka obrazovky 2024 06 21 130308 V okrese Nové Zámky opäť platí výstraha pred vysokými teplotami. Meteorológovia varujú aj pred silnými búrkami.
Mapa, ktorá upozorňuje na výskyt vysokých teplôt v okrese Zdroj: SHMÚ

Meteorológovia varujú aj pred búrkami

SHMÚ upozorňuje, že v Nových Zámkoch je vyššia pravdepodobnosť výskytu búrok. Výstraha druhého stupňa pred silnými búrkami platí od podvečerných hodín 21.06. do ranných hodín nasledujúceho dňa.

Búrky so sebou môžu priniesť prudký dážď s intenzitou 30-50mm v priebehu tridsiatich minút.

Silné búrky predstavujú potencionálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt.

Snimka obrazovky 2024 06 21 131740 V okrese Nové Zámky opäť platí výstraha pred vysokými teplotami. Meteorológovia varujú aj pred silnými búrkami.
Mapa, ktorá upozorňuje na výskyt búrok v okrese Zdroj: SHMÚ

Zdroj: shmu.sk