Mesto 2020. 09. 18.

Odovzdali najvyšší most na Dunaji. Most Monoštor predstavuje novú éru v rámci spolupráce Maďarska a Slovenska

Vo štvrtok 17. septembra došlo k slávnostnému odovzdaniu mosta medzi slovenským Komárnom a maďarským Komáromom. Ceremónie sa zúčastnili premiéri oboch krajín a ministri. Obe strany hovorili o vzájomnej spolupráci a tolerancii v týchto neľahkých časoch.

Na otvorení najvyššieho mosta nielen na území Slovenska a Maďarska, ale aj na Dunaji, sa zúčastnili predstavitelia Slovenskej republiky i Maďarska. Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič a predseda vlády Maďarska, Viktor Orbán sa prihovorili obecenstvu na otvorení ceremónie. Viktor Orbán vo svojom príhovore zdôraznil dôležitosť spolupráce štátov V4 a najmä dôležitosť mosta, ktorý bude spájať susedné národy ako Slovensko a Maďarsko, ktoré majú dlhú spoločnú históriu. Pre Orbána bol toto už druhý most, medzi týmito dvoma štátmi, na ktorého odovzdaní sa zúčastnil.

Download Odovzdali najvyšší most na Dunaji. Most Monoštor predstavuje novú éru v rámci spolupráce Maďarska a Slovenska
MTI/Koszticsák Szilárd

Premiér Matovič vo svojom príhovore v prvom rade zdôraznil dôležitosť otvorenie nového mosta práve v týchto neľahkých časoch. „Práve toto obdobie je správne ten most otvoriť a ukázať, že  bez ohľadu na tieto chvíľkové manévre pandémie, tie mosty medzi dvoma národmi vieme stavať a budeme ich stavať aj do budúcnosti,“  vyzdvihol premiér. Okrem toho pochválil aj vzájomnú spoluprácu dvoch národov, ktoré sa nenechali rozdeliť ani hranicami, či mostami ale vzťahy a rodiny pretrvávajú aj dnes.

Po príhovoroch došlo k slávnostnému prestrihnutiu pásky – teda odovzdaniu najnovšieho mosta na Dunaji – Monoštorského mosta.

Download 2 Odovzdali najvyšší most na Dunaji. Most Monoštor predstavuje novú éru v rámci spolupráce Maďarska a Slovenska
MTI/Koszticsák Szilárd

K situácii ohľadom budúceho obchvatu v Komárne sa vyjadril najmä predseda NRSR, Boris Kollár. „Rozhodne je výzva na nás aby sme dobudovali infraštruktúru na našej strane, teda cesty prvej triedy a obchvat v Komárne, nakoľko tento most prinesie silnú dopravu smerom na naše územie,“ povedal na margo vybudovania obchvatu v Komárne.

Download 3 Odovzdali najvyšší most na Dunaji. Most Monoštor predstavuje novú éru v rámci spolupráce Maďarska a Slovenska
MTI/Koszticsák Szilárd

Prítomní bol aj minister zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péter Szijjártó, minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal a minister inovácií a technológie Maďarska László Palkovics. Objednávateľmi pre výstavbu mosta bola na Slovenskej strane Slovenská správa ciest a z Maďarskej strany Nemzeti infrastruktúra fejlesztő zrt.

Zdroj foto: MTI, text: ahojszia