V Nových Zámkoch sa kedysi spracovávala vlna a vyrábalo mäso! (5.časť)
Predstavte si rozsiahle výrobné haly plné vône čerstvej papriky, rušné stroje spracúvajúce mäso a pracovníkov, ktorí s presnosťou upravujú angorskú vlnu. V Nových Zámkoch to tak kedysi skutočne vyzeralo! V tomto diele sa pozrieme na rôzne priemyselné odvetvia, ktoré tu zažiarili, aby ste mohli aspoň na chvíľu vstúpiť do minulosti plnej ruchu a úsilia.
Počiatky konzervárenskej výroby v Nových Zámkoch
Korene konzervárenskej výroby v Nových Zámkoch siahajú do roku 1928, keď bol vybudovaný paprikový mlyn s umelou sušiarňou. V roku 1974 bola v areáli paprikového mlyna vybudovaná a skúšobne daná do prevádzky nová konzerváreň s rozlohou viac než 18 hektárov. V tom období patrila medzi najväčšie v strednej Európe.
Vhodné pôdno- klimatické podmienky okolia Nových Zámkov poľnohospodársky orientovaná výroba regiónu, ovplyvnili rýchly rozvoj konzervárenskej výroby. Do roku 1980 bola konzerváreň jedným zo závodov národného podniku Slovlik Trenčín, pričom od 1. januára 1980 bol podnik známy pod názvom Novofruct.
Slovlik
Prvé práce na stavbe veľkej konzervárne v Nových Zámkoch sa začali v októbri 1969, keď SLOVLIK n.p. Trenčín začal s investičnou akciou na vybudovanie nových spracovateľských kapacít. Plán výroby bol ambiciózny, 35 000 ton hotových výrobkov a rozsiahly areál podniku. Komplex konzervárne s mraziarňou sa rozprestieral na dvadsaťdva hektároch. Výrobná hala mala rozlohu dvoch futbalových ihrísk, sklad hotových výrobkov ďalších dvoch.
Výroba nadväzovala na dlhoročnú tradíciu
Výrobný program pozostával z rôznych druhov sladkých a kyslých konzerv, kompletnej detskej výživy balenej v tubách, hotových jedál z mäsa a zeleniny, polotovarov a mraziarenských výrobkov.
Motiváciou bolo vybudovanie konzervárenského podniku v centre surovinovej základne, keďže okresy Nové Zámky, Komárno a Levice boli bohaté v produkcii zeleniny a vybraných druhov ovocia. Taktiež sa mohlo nadviazať na tradíciu výroby koreninovej papriky v regióne.
Poľnohospodárske podniky dodávali suroviny z blízkeho okolia na základe priamych zmlúv s konzervárňou, čo umožnilo pružne reagovať na zmeny trhu. Priamo na družstvách sa uskutočňovali aj prípravné práce- odstopkovanie jahôd, výmlat hrášku, vďaka čomu vznikli v obciach nové pracovné miesta. Konzerváreň z vďaky poskytovala rastlinný odpad na kŕmne účely. Veľké výrobné kapacity znamenali spracovanie takmer všetkej produkcie zeleniny a ovocia pestovanej pre spracovateľský priemysel z okresov Nové Zámky, Komárno, Levice a Nitra z celkovej rozlohy 4 371 ha pôdy.
Plánované spustenie konzervárne prevádzky bol stanovené na júl 1974.
Bohatý výrobný program
- Zavárané uhorky
- Ovocné kompóty
- Ovocné džemy
- Rajčinový pretlak
- Ovocná dojčenská výživa
- Mäsové nátierky
- Hotové jedlá na báze mäsa
V Nových Zámkoch sa kedysi spracovávala aj vlna
Podnik pôvodne spracovával angorskú vlnu
História družstva Pletatex siaha do roku 1954. Od organizácie Ľudovo umelecké remeslá sa odčlenila časť zamestnancov a založila družstvo s názvom ANGORATEX zamerané na spracovanie angorskej vlny. Členskú základňu tvorili najmä ženy, ktoré boli organizované do menších jednotiek nazývané faktorstvá v oblastiach Nových Zámkoch, Levíc a Nitry. Samostatné jednotky mali približne šesťdesiatku pracovníkov pod vedením povereného vedúceho.
Družstvo chovalo angorské králiky na farme neďaleko Topoľčian, ale v roku 1956 kvôli nesprávnej starostlivosti a nedostatku výživy králiky ochoreli, farma bola zrušená a tým sa skončila krátka história ANGORATEX.
„Znovuzrodenie“ podniku
Družstvo sa preorientovalo na spracovanie ovčej vlny a pod novým názvom PLETATEX začalo malosériovú výrobu pleteného šatstva pre domáci trh. V rámci integračného programu sa v roku 1961 zlúčili družstvá BYTEX, PLETALEX a Pletiarske družstvo Kolárovo, čím vzniklo družstvo PLETATEX.
Nová organizácia s členskou základňou 320 osôb rozšírila výrobu o kelímové koberce, športové, rybárske a poľovnícke siete. Vedenie neustále hľadalo nové smery vývoja a krátko na to, už v roku 1963 bol zavedený nový výrobný program na spracovanie plastov. Tento krok súvisel z výstavbou podniku Plastika v Nitre, ktorý zabezpečil potrebné materiálové vstupy. Pracovníci absolvovali školenia v závode Technoplast v Chropyni, ktorý pomáhal družstvu aj so zabezpečením strojov a výrobných plánov.
Hlavný podnik sa nachádzal v Nových Zámkoch
V druhej polovici 60. rokov nastal prudký rozvoj zákazkovej výroby pleteného šatstva, pričom boli otvorené nové prevádzky v mestách Nové Zámky, Štúrovo, Šurany a Levice. Tento vývoj zabezpečil stabilné pracovné miesta pre zamestnancov a rozšíril výrobu aj o kelimové koberce, siete a plastové výrobky. Rast družstva bol obmedzený práve preto, že výrobné prevádzky boli rozptýlené po celých Nových Zámkoch v starších priestoroch. Aby sa vytvorilo nové pracovné prostredie a podporil rozvoj družstva, v roku 1966 sa rozhodlo o výstavbe centrálneho závodu v Nových Zámkoch. Výstavba s celkovými nákladmi 14 miliónov korún československých trvala takmer tri roky, nový závod zahájil prevádzku koncom roka 1968.
Centralizácia výroby v novom závode umožnila družstvu sústrediť sa na zlepšenie riadenia, modernizáciu strojového parku a riešenie kľúčových ekonomických otázok. Nové pracovné podmienky priniesli vynikajúce výsledky. Postupom času bola tiež zlepšená sociálna starostlivosť o zamestnancov, vrátane rekonštrukcie šatní, umyvární a klimatizácie výrobných priestorov. Vedenie dokonca zakúpilo rekreačnú chatu, aby si členovia družstva a ich rodiny mohli oddýchnuť. Fyzicky náročné práce, najmä v oblasti výroby kobercov, boli postupne eliminované.
Dnes na mieste novej budovy niekdajšieho Pletalexu stojí známy veľkoobchod so sklom a domácimi potrebami.
Mäsokombinát NOVUM
Začiatkom deväťdesiatych rokov v podniku pracovalo až 500 zamestnancov. Podnik bol známy najmä výrobou salám, paštét a rôznych mäsových výrobkov. Bohužiaľ, na prelome storočí podnik postihlo viacero problémov a v októbri 1998 vyhlásil insolventnosť.
Výrobná činnosť v mäsokombináte bola pozastavená od 1. júla 1998. Prvé kolo verejného ponukového konania na predaj nehnuteľností úpadcu bolo vyhlásené v polovici augusta. Predmetom predaja sú iba pozemky a budovy bez zariadení a technológií. Novozámocký mäsokombinát patril ešte pred niekoľkými rokmi ku kapacitne najväčším spracovateľom mäsa, ktorý ročne spracoval viac ako 28 tis. ton mäsa a pracovalo v ňom viac ako 200 zamestnancov.
V roku 1999 zamestnával bývalý mäsokombinát len štyroch administratívnych pracovníkov. Mäsokombinát vyrábal ešte pred dvoma rokmi 130 druhov mäsových výrobkov a špecialít. Mesačná produkcia dosahovala 500 ton mäsových výrobkov a 200 ton konzerv a paštét. Spoločnosť dodávala mesačne na trh 400 ton hovädzieho a 800 ton bravčového výsekového mäsa. Nosným výrobným programom Novumu boli najmä trvanlivé salámy, tepelne nespracované výrobky, sekané mäkké výrobky a mäsové špeciality. Takmer desatina produkcie spoločnosti smerovala na export do štátov bývalého Sovietskeho zväzu, Chorvátska a Bulharska.
Fotografie použité v článku pochádzajú z internetovej stránky nzalbum.sk
Práve ste dočítali posledný diel zo série historických článkov, ktorá bola venovaná vtedajším fabrikám a priemyslu v novozámockom regióne. Predošlé diely nájdete tu! Verím, že séria Vás zaujala a trochu ste si spomenuli na časy minulé. Na novú sériu historických článkov sa môžete tešiť už čoskoro!