Dejiny Nové Zámky 2025. 02. 06.

V Nových Zámkoch sa športovalo už v minulosti. Prvé verejné gymnastické cvičenie sa uskutočnilo takmer pred sto rokmi

V najnovšej sérii historických článkov sa ponoríme do dejín športu v meste a v okolí počas života v Československu. Športová tradícia v meste je bohatá, jej korene siahajú už do obdobia pred prvou svetovou vojnou. Tradícia športu v meste sa naplno rozbehla už krátko po vzniku Československej republiky, kedy v mestách po celom Československu vznikali Federácie robotníckych telovýchovných jednôt, jedna z nich pôsobila aj v Nových Zámkoch a v okolí.

Už na počiatku dvadsiateho storočia sa v Československu snažili o založenie federácie proletárskej výchovy a spartakiádnej tradície

Zakladateľ Jiří František Chalupecký sa narodil 28. februára 1890 v Dolných Počerniciach neďaleko Prahy. Detstvo prežil v rodine železničiarov. Založením revolučného telovýchovného hnutia Federácie proletárskych telocvičných jednôt položil základy proletárskej výchovy, ktorej činnosť smerovala k zjednoteniu telesnej výchovy a športu v Československu. Zomrel 10. februára 1922 v Prahe.

Založenie Federácie robotníckych telovýchovných jednôt

Robotnícke telovýchovné jednoty (RTJ) začali na Slovensku vznikať až tesne pred prvou svetovou vojnou. Ich centrom sa stala najmä Bratislava, Holíč a Liptovský Mikuláš. Zo stretnutí robotníkov začali vznikať čoraz väčšie skupiny.

Po vzniku ČSR v roku 1918 sa zakladali RTJ. Prvý krajinský zjazd RTJ sa uskutočnil v novembri 1919 v Martine, kde vznikol 13. kraj s okresmi č.45,46, a 48, ktoré mali 18 jednôt.

Novozámocký obvod bol začlenený do okresu č. 46 so sídlom v Trnave. Prvé dokumenty uvádzajú, že RTJ na Južnom Slovensku sa vyvíjali pomalšie ako na strede a východe krajiny a v Česku. Prvé robotnícke jednoty vznikli v Nových Zámkoch, v Šuranoch a v Bánove. Okresné sídlo fungovalo v Nových Zámkoch, k nemu patrili aj družstvá z miest: Šurany, Zlaté Moravce, Prievidza, Kolárovo, Bánov, Nitra, Handlová, Komárno, Senica, Topoľčany, Vráble, Svätuša (dnes Podhájska).

V rokoch 1923-1925 už pri organizáciach strany pôsobili rôzne telovýchovné a kultúrne výchovy.

V roku 1926 bol založený futbalový oddiel, ktorý za pár rokov aj pri veľkých tažkostiach vytvoril niekoľko futbalových družstiev.

Prvé verejné gymnastické cvičenie sa uskutočnilo pred takmer sto rokmi

Prvé verejné gymnastické cvičenie zorganizovali 1. mája 1926 v robotníckom dome Komunistickej strany v „Janischovom dome“ (bývala reštaurácia Ruža) na vypožičaných náradiach. Už o rok neskôr, 6.-7. júla 1927 sa zúčastnili športovci FPT z Novozámockého okresu na Župných telovýchovných slávnostiach v Trnave. Na týchto slávnostiach predvádzali športovci a cvičenci z Nových Zámkov rôzne ukážky z gymnastických cvičení. Na jeseň v roku 1927 novozámocká JPT zorganizovala v robotníckom dome verejné gymnastické cvičenie v Komárne. Už 14. septembra toho istého roku bol v Komárne založený oddiel gymnastiky.

Zakázané športové podujatia boli nahradené demonštráciou

Novozámocká JPT v týchto rokoch v rade miest a okolitých dedín organizovala športové podujatia v Andovciach, Nesvadoch, Šuranoch v Šali. V roku 1933 pripravili v Nových Zámkoch významnejšiu výchovnú telovýchovnú slávnosť FPT, avšak Okresný úrad túto ťažko významnejšiu zakázal. Miesto telovýchovných slávností sa konala demonštrácia proti zákazu. Pri tejto demonštrácii bolo zadržaných niekoľko futbalistov a gymnazistov, ktorí boli väznení na mestkom četníctve.

Úspešné telovýchovné a športové dni

V druhej polovici mája 1934 sa konali vo Vlčanoch telovýchovné slávnosti. Vďaka nim sa podarilo získať financie na činnosť strany a rozvoj proletárskej výchovy. Novozámockí príslušnici JPT sa zúčastnili veľkolepých telovýchovných slávností v Piešťanoch, koncom augusta 1934 už zakladali futbalový oddiel v Kolárove.

V máji 1935 v Zemnom a vo Vlčanoch zorganizovali telovýchovné a športové dni, kde družstvá z JPT dosiahli veľmi pekné úspechy. Treba dodať, že tieto športové dni absolvovali pešo. O tri mesiace neskôr, v auguste 1935, sa novozámockí športovci zúčastnili telovýchovných slávnosti v Seredi, kde zasiahli vyššie orgány a zakázali telovýchovnú akciu. Na znak nesúhlasu sa uskutočnila ďalšia demonštrácia, kde četníctvo opäť uväznilo niekoľko športovcov z Nových Zámkov.

MixCollage 10 Jan 2025 04 04 PM 8179 V Nových Zámkoch sa športovalo už v minulosti. Prvé verejné gymnastické cvičenie sa uskutočnilo takmer pred sto rokmi
Sprievod cvičencov a športovcov na telovýchovných slávnostiach v Zemnom. Fotografia pochádza z roku 1936
Zdroj: https://izamky.sk/NZONLINE/docs/polstorocie.pdf strana č.27

Už pred viac než sto rokmi sa športovalo aj v neďalekých Šuranoch

Korene šurianskeho robotníckeho telovýchovného hnutia siahajú do roka 1920. V rokoch 1927- 1928 bola založená futbalová „Rudá hviezda“ , ktorá slúžila dva roky. FPT v Šuranoch existovala v rokoch 1931-1933, ale zakrátko bola rozpustená. V Šuranoch sa venovala náraďovému cvičeniu, hádzanej a futbalu. Cvičenia prebiehali na dvore robotníckeho domu, na dvore meštianky a na lúke. Družstvá sa zúčastnili aj na verejných cvičeniach v Nitre, Hlohovci.

Telovýchovné slávnosti v Zemnom

Písal sa 9. február 1936, keď bola založená Federácia proletárskej telovýchovy- Jednota proletárskej výchovy, ktorá sa skladala zo 72 členov. Bola vyhlásená zbierka, vďaka ktorej si mohli zaobstarať výstroj pre futbalistov a ďalšie potrebné vybavenie na činnosť jednoty.

Po vzniku FPT v Zemnom okresné vedenie usporiadalo v dňoch 29. a 30.mája 1936 veľké telovýchovné slávnosti, ktorých sa zúčastnilo množstvo športovcov z celého Južného Slovenska. Po prvom dni získali atléti obdiv a sympatie, preto ich každá z proletárskych rodín poskytla potrebné ubytovanie a stravu. Na druhý deň konania telovýchovných slávností, 30. mája 1936, sa uskutočnila veľká manifestácia so sprievodom, ktorej sa zúčastnila celá obec. Sprievod tvorilo viac ako dvetisíc účastníkov.

Na telovýchovných slávnostiach sa okrem športovcov v Nových Zámkov zúčastnili aj športovci z Bratislavy, ktorí predviedli ukážky jazdy na bicykli. Postupne sa proletárska činnosť rozšírila aj do ďalších okolitých obcí- podobné družstvá vznikali aj v Mužli, Dubníku, Tvrdošovciach a v Štúrove.

Pokračovanie nabudúce.

Práve ste dočítali prvý diel zo série historických článkov, ktorá bude venovaná dejinám športu v meste a v okolí počas života v Československu. Ďalšie články nájdete tu!

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jiří_František_Chaloupecký , https://izamky.sk/NZONLINE/docs/polstorocie.pdf

Bibiána