Región 2024. 10. 08.

V Palárikove zlikvidovali hniezdo sršňa ázijského

PALÁRIKOVO. Štátna ochrana prírody (ŠOP) v spolupráci z odborníkmi v pondelok zlikvidovala prvé objavené hniezdo sršňa ázijského. Nachádzalo sa v Palárikove, kde jeho výskyt bol potvrdený minulý týždeň štátnou ochranou prírody.

Hniezdo sa nachádzalo vo výške 20 metrov a bolo veľké približne 80 centimetrov. Nálezy prípadných ďalších hniezd nie sú potvrdené, ich vyhľadávanie bude predmetom realizácie všetkých dohodnutých inštitúcii.

Výskyt invázneho sršňa bol prvýkrát ohlásený počas minulého týždňa, všimol si ho miestny hasič. „Sršeň ázijský je klasickým príkladom biologickej invázie. V roku 2004 sa objavil vo Francúzku a postupne prechádzal celou Európou. Rýchlosť invázie sa pohybuje v desiatkach až stovke kilometrov za rok. Keď sa vlani objavil v Českej republike a Maďarsku, už sme očakávali, že sa objaví aj u nás,“ uviedol dekan Prírodoveckej fakulty Univerzity Komenského Peter Fedor pre TASR.

Podľa odborníkov je jeseň optimálne obdobie na likvidáciu sršňa ázijského. Práve na jeseň vrcholí jeho početnosť, vo vnútri hniezda sa nachádza približne 5000 kráľovien, ktoré by na jar začali vytvárať nové kolónie. Každá z kráľovien dokáže naklásť až 15 000 vajíčok.

Objavený bol už minulý týždeň

Sršeň bol objavený ešte 28. septembra, kedy pracovníci z Centra biológie rastlín a biodiverzity objavili viaceré jedince sršňa ázijského v intraviláne obce Palárikov v okrese Nové Zámky. Svoje zistenia nahlásili Ministerstvu životného proestredia a Štátnej ochrane prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) prostredníctvom mobilnej aplikácie Zastav sršňa prepojenej na systém rýchleho varovania, ktorý spravuje ŠOP SR. Následne 30. septembra 2024 potvrdili výskyt sršňa pracovníci ŠOP SR v Banskej Bystrici.

Odborníci začali s hľadaním hniezda objavených jedincov sršňa ázijského rôznymi metódami (napr. trianguláciou. K tímu sa pripojil aj uznávaný odborník z Maďarskej univerzity poľnohospodárstva a prírodných vied Dr. Balázs Kolicz a Mgr. Helena Proková (Blesabee), ktorá vo Francúzsku opakovane hľadaním našla hniezda sršňov.

Na lokalizáciu bola použitá technológia, ktorá umožňuje sledovať pohyb hmyzu, a tým identifikovať hniezdo, čo je kľúčové proti boji inváznym druhom.

Mimoriadne nebezpečný hmyz

Sršeň ázijský, ktorý je o niečo menší než jeho európsky príbuzný, má výrazne žlté konce nôh a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým pásom na brušku.

Do zoznamu inváznych druhov bol zaradený z dôvodu vysokej hrozby pre pôvodné druhy opeľovačov, keďže včely tvoria až osemdesiat percent potravy druhu. Zároveň je nebezpečný najmä pre ľudí, ktorí sú alergickí na bodavý hmyz, no i pre ovocinárov, pretože spôsobuje škody aj na úrode ovocných drevín a vo viniciach.

ZDROJ: VEDA NA DOSAH, TASR