Mesto 2023. 06. 08.

Za hranicami Juhu: Kláštorný vlkolak, dinosaurie vajíčka a katov dom

Dnes vám prinášame ďalšie zaujímavé miesta naprieč celým Slovenskom, ktoré sa do pozornosti verejnosti dostali práve vďaka svojej záhadnej minulosti. Ak teda túžite po výlete s nádychom tajomna, možno práve dnes nájdete vhodnú inšpiráciu!

Tajomstvá a záhady lákajú pozornosť mnohých cestovateľov. Najmä za posledné roky sa naprieč celým svetom rozmohlo cestovanie za miestami s magickou či nadprirodzenou podstatou. Samozrejme, že ani Slovensko v tomto smere nezaostáva a záujemcom ponúka široký výber takýchto miest.

Vlkolak z opusteného kláštora

Starý kláštor Máriačalád, ktorý je tiež známy ako Mariánska Čeľaď sa nachádza neďaleko obcí Podhájska a Veľké Lovce. Nájsť ho môžete na samote v hustom lesnom poraste. Niektoré legendy hovoria, že jeho základy boli položené ešte počas doby bronzovej. Kedysi bol vo vlastníctve mníchov a nachádzali sa tam aj kúpele, záhrada či nemocnica. Do dnešného dňa sa z neho zachovali tri krídla kláštorných budov. Hoci sa objavilo v minulosti niekoľko návrhov na rekonštrukciu, nedostatok financií všetky plány prekazil.

Práve tento kláštor často nesie označenie ako najstrašidelnejšie miesto Slovenska. Povery hovoria, že miestni mnísi sa počas svojho zotrvania v kláštore nesprávali k okolitým obyvateľom priveľmi vľúdne. V okolí údajne bez stopy zmizlo niekoľko mladých žien, ktoré sa neskôr našli znásilnené alebo rovno zabité. Spôsobiť im to mali práve spomínaní mnísi. Iný príbeh však o týchto udalostiach hovorí v inom svetle – za týmito ohavnými činmi mali stáť miestni zbojníci, ktorí sa maskovali za mníchov.

Zo starej povesti vyplýva, že kláštor obýval hriešny opát, ktorý si k sebe podzemnými chodbami vodil mladé dievčatá, ktoré zneužil a následne pripravil o život. Jedného dňa mal stretnúť dvojicu, Teréziu a Imricha, ktorí mali krátko pred sobášom. Mladej neveste nahovoril, že sa pred svadbou musí vyspovedať, čo Teréziu stálo život. Ešte tej noci sa krutému opátovi prisnilo, že ho dievčina prekliala. Údajne sa z neho stal vlkolak, ktorý sa dodnes v tejto podobe potuluje po ruinách kláštora a zavíja na okolité dediny.

To, že s týmto miestom nie je niečo v poriadku, potvrdili už rôzne zdroje. Územie kláštora bolo niekoľkokrát preskúmané aj lovcami duchov. Práve oni tam mali počuť rôzne hlasy a kroky, ale aj vidieť tajomné postavy.

Dinosaurie vajíčka či dielo mimozemšťanov?

Ak sa ocitnete na hraniciach Česka a Slovenska, konkrétne v mestskej časti obce Čadca-Milošová, určite si nenechajte uisť svetový unikát – kamenné gule nazvané Megonky. Objavené boli ešte v 80. rokoch pri odstrele horniny v kameňolome Padyšák a v roku 2003 bolo toto územie vyhlásené za prírodnú pamiatku. Veľkosti jednotlivých kamenných gulí sa líšia, dosahujú približne od 10 do 300 centimetrov.

V skutočnosti ide o pieskovcové útvary, ktorých pôvod by mal siahať pravdepodobne do praveku pred 40 miliónmi rokov. Ich vznik je však aj po tak dlhom čase neznámy. Archeológovia ich preto radia k megalitickým záhadám. Niektorí dokonca veria, že ide o pozostatky dinosaurích vajíčok či dielo mimozemšťanov.

S teóriou o dinosaurích vajíčkach pracovali aj amatérski geológovia na Kysuciach, ktorí lokalitu dlho skúmali. Toto ich tvrdenie podporil aj vzácny objav, ktorý jedného dňa uskutočnili. Priamo na mieste odokryli kostru pravekého jaštera – mala 3 metre a išlo pravdepodobne o skutočné dinosaurie mláďa. K tomuto nálezu boli prizvaní aj profesionálni geológovia, ktorí však všetko spochybnili. Nesedel im totiž vek horniny, v ktorej bol nález objavený. Bol v rozpore s vekom samotných Megoniek, ktoré pochádzajú z geologicky mladšieho obdobia.

Tajomný Katov dom

Katov dom, ktorý je dnes už jedinou renesančnou budovou svojho typu v Trenčíne, postavili ešte v 16. storočí. Už z pomenovania tejto budovy je známe, že v nej býval miestny kat, ktorý uskutočňoval popravy neďaleko dolnej brány (dnešná mestská veža).

Povráva sa, že v tomto dome sa deje mnoho zvláštnych vecí – samé od seba sa tu hýbu ťažké predmety a z domu sa navyše ozýva čudné búchanie. V minulosti malo byť súčasťou tohto domu aj väzenie s poriadne temnou históriou. Konkrétna miestnosť, kde sa nadprirodzené javy odohrávajú, sa v súčasnosti nazýva Právo a spravodlivosť.

V roku 2006, keď miestnosť navštívilo 15 ľudí, sa odrazu rozhojdala ťažká klada na mučenie, visiaca na lanku na stene. Turistov to, samozrejme, vyľakalo a okamžite odišli. Všetci tvrdili, že stáli od kladky dostatočne ďaleko a určite sa jej nedotkli, aby ju rozhýbali. Podobná situácia sa opakovala ešte vraj dvakrát. Dom mal v minulosti navštíviť aj kňaz, ktorý povedal, že všetky tieto javy môžu súvisieť s dušami tam mučených väzňov.

Text: Bc. Stella Hamranová

Zdroj: slovander.sk