Za hranicami Juhu: Čaro slovenskej zelene – ktoré záhrady, parky a arboréta by ste určite mali navštíviť?
Život bez prírody si snáď nikto z nás nevie a ani nechce predstaviť. Sme s ňou nerozlučne prepojení od samých začiatkov našej existencie a zjavne preto nás to k nej neustále ťahá. Najmä v dnešnej rušnej a unáhlenej dobe, kedy sa oddych v prírode stáva skutočnou vzácnosťou.
Územie Slovenska nám ponúka nádhernú prírodu v mnohých rôznych podobách. Nájdeme tu veľa krásnych parkov, botanických záhrad či arborét, ktoré vás na chvíľu prenesú do úplne iného sveta. Poďme sa spoločne na niektoré z nich pozrieť.
Ako to vlastne je?
Viete, aký je rozdiel medzi parkom, botanickou záhradou a arborétom? Ak nie, nemajte strach. Práve tu a teraz si v skratke povieme, čím sa odlišujú:
Park alebo sad je väčšia umelo vytvorená zelená otvorená plocha určená na rekreáciu a prechádzky. Neslúži pritom výhradne na psychohygienu, ale ponúka aj estetickú či kultúrnu funkciu. Najčastejšie je plný trávnatých plôch, stromov, rôznych chodníčkov, kvetinových záhonov a jazierok. Dokonca aj parky môžeme členiť a to na väčšiu záhradu, ktorá je typická pre parky, a ľudový park, vyskytujúci sa najmä v mestách.
Botanické záhrady a arboréta nie sú primárne určené na rekreáciu. Práve naopak, vznikajú na účely pestovania rastlín z domova aj zo zahraničia, ktoré sú typicky usporiadané podľa geografických či botanických celkov.
Arborétum môžeme označiť ako špeciálnu botanickú záhradu, ktorá slúži na výskum a štúdium rastlín, drevín a kvetov. V niektorých prípadoch môže byť arborétum vyhradené len pre určité odrody. Príkladom je pinetum, arborétum, v ktorom rastú výhradne borovicorasty. Návštevníkov arborét určite poteší, že sa v nich kladie dôraz aj na záhradnú architektúru. Často v nich sú prítomné rôzne druhy opeľovačov, motýľov a operencov.
Ideálne parky na relax
Mestský park v Nitre – kúsok krásnej prírody s mnohými formami zábavy môžete nájsť skutočne len na skok od historického centra mesta. Pôvodný Park na Sihoti bol obľúbeným výletným miestom obyvateľov už pred 200 rokmi. Ten dnešný sa rozprestiera medzi meandrujúcou riekou Nitra a Nitrianskym hradom. Návštevníci tu môžu nájsť mnohé atrakcie pre deti ako ihriská či bludisko, ale takisto gazdovstvo so zvieratkami či danieliu voliéru.
Sad Janka Kráľa – založený bol na pravom brehu Dunaja medzi rokmi 1774 až 1776. Sad Janka Kráľa sa môže pýšiť titulom najstarší verejný park v strednej Európe, pričom je označovaný aj za jeden z najstarších stredoeurópskych parkov vôbec. Nájsť ho môžete v bratislavskej Petržalke medzi Starým mostom a Novým mostom. V súčasnosti sú pre park charakteristické tzv. veľkoplošné prírodné interiéry. Mnoho vzácnych stromov dopĺňa najrôznejšia drobná architektúra. Typické pre Sad Janka Kráľa sú oddelené malé priestory kruhovitého tvaru ozdobené prvkami zverokruhu. Najvýznamnejším architektonickým prvkom je jedinečný záhradný altánok, ktorý bol pôvodne vežou františkánskeho kostola. V srdci sadu môžu návštevníci nájsť aj sochu samotného Janka Kráľa.
Park pri kaštieli Betliar – ak by ste sa chceli vybrať niekam ďalej, podľa mnohých je okolie kaštieľa Betliar ideálnym miestom na krásnu prechádzku. Nájdete tu rovno niekoľko jazierok, systémy kanálov miestneho potoka a dokonca aj umelý vodopád. Za ním sa nachádza malá jaskyňa, v ktorej výstrední majitelia kedysi chovali ľadové medvede. Zároveň môžete v parku obdivovať i historické stavby, napríklad kamennú Hermesovu studňu. Impozantnou zastávkou je aj rotunda, ktorá sa v minulosti využívala ako archív a knižnica.
Nádych exotiky v botanickej záhrade
Zaujímavosťou hneď na začiatok je, že na Slovensku máme len 5 botanických záhrad – v Bratislave, Banskej Štiavnici, Košiciach, Tatranskej Lomnici a Nitre. Návštevníci tu môžu nájsť aj exotické živočíchy, ako napríklad hady, korytnačky a jaštery.
Botanická záhrada pri SPU v Nitre – aj jedna z nitrianskych univerzít má svoju vlastnú botanickú záhradu, ktorá plní všetky tri najdôležitejšie úlohy, t.j. didaktickú, vedeckovýskumnú a kultúrno- výchovnú. Zároveň má aj špecifické postavenie medzi botanickými záhradami a arborétami na Slovensku, pretože plní aj funkciu tzv. agrobotanickej záhrady. Na svoje si tu určite prídu všetci milovníci domácich aj exotických kvetov, ale takisto ľudia obľubujúci prechádzky krásne upraveným parkom či prehliadky skleníkových expozícií približujúcich fascinujúci svet trópov, subtrópov a púští. Okrem rastlín tu navyše možno vzhliadnuť i množstvo exotických živočíchov.
Botanická záhrada Univerzity Komenského – naše hlavné mesto ponúka veľké množstvo rôznych možností. Nájdeme tu aj našu najstaršiu botanickú záhradu, ktorá bola založená v roku 1942. O jej prosperovanie sa stará Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského. Záhrada sa môže pýšiť až 5 000 rôznymi druhmi rastlín. Najväčšou atrakciou je skleník tropických a subtropických rastlín, v ktorom sú umiestnené stovky kaktusov a paliem. O pozornosť návštevníkov sa uchádza aj 150 druhov ruží v miestnom rozáriu. Nájsť tu možno aj exotické rastliny ako banánovníky či kávovníky. Samotnou časťou je aj krásna japonská záhrada, pričom úsmev návštevníkom vyčaria aj jazierka s bohatým rastlinstvom a desiatkami pestrofarebných rýb.
Expozícia tatranskej prírody Tatranská Lomnica – pre tých z vás, ktorí sa toto leto chystáte do Vysokých Tatier, určite odporúčame návštevu krásnej expozície tatranskej prírody, ktorá sa nachádza na severovýchodnom okraji Tatranskej Lomnice pri Hoteli SOREA Titris. Návštevník tu môže vidieť 270 druhov tatranských rastlín osídľujúcich rôzne biotopy, niektoré si môže kúpiť v podobe sadeníc alebo semien. Nachádzajú sa tu taktiež aj malá geologická plocha, pamätné miesto venované tým, ktorí presadzovali a uskutočnili myšlienku Tatranského národného parku či niekoľko krásnych jazierok.
Čarokrásne arboréta naprieč Slovenskom
Podobne ako s botanickými záhradami, aj arborét máme na Slovensku 5, ktoré môžete navštíviť na miestach Mlyňany, Borová hora, Kysihýbeľ, Liptovský Hrádok a Ortáše.
Arborétum Kysihýbeľ pri Banskej Štiavnici – keď budete najbližšie v najromantickejšom meste na Slovensku, vyhraďte si čas aj na návštevu neďalekého Arboréta Kysihýbeľ. Slúži na skúmanie života a pestovania drevín. Po rokoch vysádzania a dopĺňania sa v arboréte usadilo 260 druhov drevín prevažne z mierneho pásma severnej pologule. Návštevníci tu môžu nájsť niekoľko desiatok cudzokrajných drevín, napríklad korkovník amurský, cyprušteky či sekvojovce. Dôležitou súčasťou arboréta je takisto aj medzinárodná fenologická záhrada. Tá má veľmi špecifickú úlohu – slúži ako aklimatizačný objekt pre ďalších 30 drevín.
Arborétum Mlyňany SAV – určite každý z nás už minimálne počul o arboréte v Tesárskych Mlyňanoch, ktoré sa pýši titulom najznámejšie arborétum Slovenska. Pre strednú Európu je unikátne aj vďaka tomu, že sa v ňom cudzokrajné rastliny podarilo veľmi úspešne aklimatizovať na naše prírodné podmienky. Viac ako 2 300 rastlín a drevín je rozčlenených do niekoľkých menších celkov: najstaršieho Ambrózyho parku, severoamerickej plochy, východoázijskej plochy, kórejskej plochy a najmladšej slovenskej plochy. Medzi najvzácnejšie kúsky patrí napr. viac ako 30-metrový sekvojovec mamutí a kvet s názvom zimokvet včasný. V dnešnej dobe spravuje tento krásny areál Slovenská akadémia vied. Najväčšie dominanty uvidíte počas hlavnej, takmer 5 km dlhej trasy, ktorá vedie cez všetky plochy.
Arborétum Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene – toto arborétum je výnimočné v celoeurópskom meradle sústreďovaním pôvodných druhov drevín v ich vnútrodruhovej a geografickej premenlivosti. Takisto sa tu nachádza aj najväčšia zbierka ruží na celom Slovensku – reprezentovaná viac ako 800 odrodami v počte takmer 4 000 kríkov s cieľom archivovať odrody ruží, ktoré boli vyšľachtené na území bývalého Rakúsko-Uhorska, Česka a Slovenska, ale aj ďalšie odolné odrody z iných krajín. Arborétum sa nachádza v povodí stredného Hrona, asi 3 km od centra Zvolena a je vedecko-pedagogickým pracoviskom Technickej univerzity vo Zvolene. Sústredených je tu takmer 500 druhov drevín – ich 1000 foriem, kultivarov a 1500 geografických pôvodov v počte viac ako 14 tisíc jedincov. Na svoje si tu prídu aj milovníci kaktusov, ktorí tu môžu nájsť 700 druhov kaktusov najmä z Mexika, Južnej Ameriky a rôznych sukulentov, ktoré sú umiestnené v skleníku.
Text: Bc. Stella Hamranová
Zdroj: slovander.sk medvedkudajlabku.sk visitbratislava.com slovenskycestovatel.sk vypadni.sk tatry.sk slovakia.travel