Oslavy 1. mája v socializme: Prípravy, povinnosť, kultúra

Začiatok mája je tradične spätý s majálesom a veselými oslavami. Táto- na prvý pohľad obyčajná tradícia- má hlboké korene v minulosti. Ulice boli zaplnené davmi ľudí, ktorí mávali vlajkami. Oslavy boli sprevádzané heslami, ktoré zneli, Každý, kto chce, môže budovať socialistickú vlasť prácou. Spočiatku- najmä na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia boli oslavy prirodzené. V nasledujúcich rokoch nadšenie postupne upadalo, prvý máj sa stal nadiktovaným a povinným sviatkom.
Pôvod sviatku
Prvý máj tradične patrí k sviatku práce. Uznesenie o jeho oslavách bolo ustanovené už v roku 1889 v Paríži ako reakcia na pamiatku štrajkov a demonštrácií robotníkov. 1.mája 1886 sa ulice amerického Chicaga zaplnili viac než 40- tisíc štrajkujúcimi, ktorí chceli dosiahnuť ustanovenie osemhodinového pracovného času. Štrajky pokračovali ešte následujúce dva dni, ale boli prerušené streľbou od polície. Pri tomto tragickom stretnutí vyhaslo šesť životov a viac než päťdesiat ôsob utrpelo vážne zranenia.
Československá tradícia stará viac než sto rokov
Sviatok sa v priebehu rokov začal sláviť aj v ostatných krajinách sveta, pričom neobišiel územie vtedajšieho Československa. Prvá oficiálna oslava sviatku prvého mája sa uskutočnila 1. mája 1919. V čase socializmu sa konali prvomájové oslavy, ktoré boli spojené s manifestáciou, sprievodmi a slovom vtedajších predstaviteľov vládnucej komustickej strany.
Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. V rokoch 1933-1938 boli aj vyjadrením protestu proti fašizmu a vojne. V období komunistického Slovenska boli často zneužívané na propagandu.
Ako oslavovali Nové Zámky? Nesmela chýbať poctivá príprava a výzdoba
Prípravy na prvomájové oslavy začínali už týždeň vopred na školách a v závodoch nácvikom program. Účasť bola povinnosťou, ospravedlniteľná bola iba práceneschopnosť. Okná a výklady museli byť vyzdobené aspoň vlajkami ČSSR a ZSSR. Častým zobrazovaným motívom boli aj holubice alebo portréty vtedajších komunistických funkcionárov.


Slávilo sa už od skorého rána
Oslavy 1. mája boli zahájené už o šiestej ráno spustením hlasnej dychovky. Sprievod prechádzal smerom od Hlavného námestia, v priebehu rokov po rôznych častiach mesta bola umiestnená tribúna s funkcionármi, najčastejšie na dnešnej Petofiho ulici, oproti poliklinike.
Večer pred samotným sprievodom sa uskutočňoval aj povinný lampionový sprievod, ktorý bol ukončený na verejnom priestranstve- neskôr na amfiteátri, kde pokračoval bohatým kultúrnym programom. Organizácia prebiehala bol vedením politických zložiek Okresným výborom Komunistickej strany Slovenska a zložkami národného frontu.

Uniformy boli povinné bez ohľadu na počasie
Skupinky pred tribúnou predviedli krátke kultúrny program. Každú zo skupín uviedol rečník na tribúne, ktorý ich predstavil. Čakanie na rad trvalo niekoľko hodín, vystupujúci stáli v bočných uličkách. Každý, kto mal k dispozícii uniformu- ako napríklad pioneri, ju musel mať povinne oblečenú a to bez ohľadu na počasie. Divákmi sprievodov boli najmä seniori a matky s deťmi. Závody predviedli zaujímavé kultúrne programy, ktorých súčasťou bola aj propagácia ich remesla a výrobkov.
V areáli Bernolákovho námestia sa nachádzali stánky s občerstvením. Na sprievod prichádzali aj účastnici z neďalekých obcí v okolí. Autobusy, ktorými prichádzali, boli odstavené v blízkosti Slovenskej ulice. Niektoré podniky organizovali aj vlastné oslavy.
Oslavy prvého mája, ako ich poznáme dnes, sa za tie roky už poriadne zmenili. Dychovku vymenila moderná hudba, vlajky a uniformy sú nahradené veselou náladou a kofolou. Aj keď dnes oslavy prvého mája vyzerajú inak, pre mnohých sú tieto spomienky stále živé – so všetkým, čo k tomu patrilo: od uniformy až po kofolu na Bernolákovom námestí.






Zdroje: wikipédia, NovéZámky24, SME- MY Nové Zámky, stvr.sk
Fotografie pochádzajú z webovej stránky nzalbum.sk