Dejiny Nové Zámky 2025. 05. 20.

Aké boli cesty Ernesta Zmetáka?

V uplynulých dňoch ubehlo dvadsaťjeden rokov od náhleho odchodu novozámockého umelca Ernesta Zmetáka. Patrí medzi významné osobnosti slovenského súčasného umenia, bol príslušníkom generácie 1919 a zakladajúci členom Spolku umelcov a priateľov grafiky.

Štúdium zasiahli politické dôvody

Ernest Zmeták sa narodil 12. januára 1919 v Nových Zámkoch. Počiatky jeho výtvarného vzdelania získal ako 19- ročný v maliarskom a kresliarskom kurze Karola Hámosa v Komárne. V tom istom roku úspešne absolvoval prijímacie konanie na Akadémiu výtvarných umení v Prahe, štúdium musel prerušil z politických dôvodov. Napokon študoval na Vysokej škole Výtvarných umení v Budapešti. V roku 1946 navštevoval oddelenie kreslenia a maľovania na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave.

V tom istom roku sa podieľal na založení Spolku umelcov a priateľov grafiky a neskôr sa stal jeho predsedom. V tomto období bola grafika v jeho tvorbe dominantná. V roku 1952 pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde bol asistentom významného slovenského maliara Ľudovíta Fullu. Získal množstvo ocenení, najvýznamnejšie z nich získal v roku 1958 v Benátkach.

Počas jeho kariéry mu bol udelený titul Zaslúžilý umelec a v roku 2004 Pribinov kríž II. triedy od prezidenta Slovenskej republiky.

Zaviedol techniku mozaiky

Svoje tvorivé úsilie realizoval okrem maľby, kresby a grafiky, v monumentálnych prácach do architektúry. Na Slovensku zaviedol techniku mozaiky, ktorú sám vykladal kostol v Rabči 1952 – 53, tympanón Primaciálneho paláca v Bratislave 1957 – 59.

Inšpirovalo ho Taliansko

V priebehu rokov 1947-2000 absolvoval celkovo sedemnásť ciest do Talianska. Počas pobytov sa venoval najmä kresbe, maľbe, akvarelám a navštívil množstvo galérii, múzeí a pamiatok. K srdcu mu prirástli dve miesta, na ktoré sa pravidelne vracal – ostrov Sicília a mesto Cefalú.

Talianske svetlo, architektúra a atmosféra miest hlboko ovplyvnili výstavbu jeho obrazového priestoru. Jeho maľby získali novú farebnú čistotu a geometrickú vyváženosť. Vo výtvarnom jazyku Zmetákovho plátna sa objavujú typické talianske motívy – prímorské mestá, námestia, mosty, pláže či slnečné pobrežia – vždy s dôrazom na kompozíciu a svetlo. Tieto diela sú svedectvom nielen jeho výtvarného majstrovstva, ale aj hlbokého vzťahu k krajine, ktorá ho inšpirovala takmer celý život.

V roku 2024 pripravila Galéria umenia v Nových Zámkoch výstavu s názvom Talianske cesty, ktorá predstavila výber z tejto línie jeho tvorby.

Založenie galérie v Nových Zámkoch

Pod jeho iniciatívou bola dňa 1. januára 1979 založená Galéria umenia v Nových Zámkoch. Jej prvým výstavným a administratívnym sídlom bola budova domu Služieb na prednádraží v blízkostí autobusovej stanice. O pár rokov neskôr získala priestory v zadnej časti budovy Mestského národného výboru, kde po rekonštrukcii priestorov dňa 21. novembra 1980 sprístupnila stálu expozíciu európskeho umenia 16. – 20. storočia. z daru Ernesta a Danice Zmetákových. Do týchto priestorov prešla aj administratíva a v roku 1986 tu bola zriadená pamätná izba Lajosa Kassáka.

V priebehu rokov galéria realizovala na viacerých miestach- vo Výstavnej sieni Prednádražie, vo výstavnej sieni BAR-oko a v CK Nové Zámky. V roku 2003 získala galéria vlastnú budovu na Bjorsonovej ulici, kam sa toho istého roku presťahovala aj jej administratíva. V januári 2004 boli sprístupnené jej priestory a stála expozícia 16.– 20. storočia. Galéria pravidelne organizuje niekoľko expozícii počas roka a rôzne podujatia pre širokú verejnosť.

Odkaz, ktorý pretrváva

Ernest Zmeták nezanechal len stovky výtvarných diel, ale aj jasne vyprofilovaný kultúrny odkaz. Svojím životom prepojil slovenské umenie s európskym priestorom, akademické prostredie s praxou a osobný zberateľský záujem s verejným prospechom. Jeho meno je dnes neodmysliteľne späté s Novými Zámkami – mestom, ktoré nielenže formovalo jeho začiatky, ale ktoré on sám obohatil o trvalé kultúrne hodnoty.

Zdroj titulnej fotografie:https://www.vtedy.sk/galeria/ernest-zmetak-maliar-grafik/0

Zdroje: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ernest_Zmeták