Ľudia 2020. 02. 20.

Divákovi otvárajú dvere k novým myšlienkam: Komárňanská blogerka o artovom filme

Rozmýšľal si už niekedy nad tým, že ťa už stereotypné filmy, ktoré vídaš bežne v kinách, nebavia? Artový film je možno to, čo hľadáš. V Komárne o ňom informácie nájdeme len ťažko a premietania tohto žánru sú taktiež zriedkavé. Blogerka Simona Sopiaková posúva do popredia túto formu umenia v našom regióne. Pýtali sme sa jej na samotný artový film a ako ho vníma u nás v Komárne.


Na začiatok, ako by ste artový film opísali laikovi?
Povedala by som, že je to formát, ktorý je náročnejší na pozeranie. Oproti tým americkým filmom v nich (obyčajne) nevystupujú známi herci, dokonca niekedy nie sú ani namaľovaní. Väčšinou sa v nich vyskytuje menej dialógov, než v komerčných filmoch, autori sa zameriavajú skôr na emócie… Človek sa nad nimi často musí aj zamyslieť, nemá všetko podávané priamo „na striebornom podnose“, čo môže byť vyčerpávajúce – v dobrom slova zmysle. Divákovi otvárajú dvere k novým myšlienkam, témam, kultúram.

CallMeByYourName2017 Divákovi otvárajú dvere k novým myšlienkam: Komárňanská blogerka o artovom filme
Milostný príbeh z leta 1983 zožal obrovský úspech. Zdroj: Wikimedia

Znamená to, že artové filmy sú určené pre náročnejšieho diváka. Aké vekové skupiny láka práve tento druh filmovej tvorby?
Nie je to nejako vekovo obmedzené, aj keď možno táto tvorba nie je určená pre deti. Na festivaloch artových filmov vídavam ľudí od dvadsiatnikov, študentov, až po šestdesiatnikov-sedemdesiatnikov, skúsených divákov. Stačí, keď je fanúšik dosť vnímavý na to, aby v diele našiel nejakú pridanú hodnotu.

Komárňanské kino ponúka aj tento filmový žáner. Nájdeme medzi nimi aj slovenskú artovú tvorbu, alebo len zahraničnú?
Dopyt, bohužiaľ, nie je až taký veľký, preto sa tento žáner v programe vyskytne len párkrát do roka. Slovenské artové filmy, ako také, sa neprebíjajú do popredia, preto aj u nás majú prvenstvo stále zahraničné filmy.

36a137c1f49c24a41401c5fa4e821418 Divákovi otvárajú dvere k novým myšlienkam: Komárňanská blogerka o artovom filme
Favoritka z dielne kontroverzného gréckeho režiséra Yorga Lanthima patrí medzi ťažšie diela, avšak je stále vhodné pre začiatočníkov. Zdroj: CSFD

Neďaleko, v Nových Zámkoch, sa priaznivci artových filmov môžu o žánri a nových dielach dozvedieť o čosi viac vďaka prednáškam a aj samotným premietaniam. Myslíte si, že v budúcnosti by mohlo niečo podobné vzniknúť aj u nás, v Komárne?
Dúfam, že áno. Ľudia v Komárne však nemajú až taký záujem o tento druh filmov ako v Zámkoch. Možno by to bolo treba vyskúšať a zorganizovať nejaké prednášky a premietania, risknúť to, zistiť, aký by to celé zožalo ohlas.

Ak by sa chcel niekto začať venovať artovému filmu, spomenuli ste, že je určený náročnejšiemu divákovi. Ako začať?
Odporučila by som pozerane „prechodníkov“ medzi artovou a komerčnou tvorbou, a samozrejme si zistiť niečo viac o žánri.
Sem radí filmy ako Call Me By Your Name (2017), či Lady Bird (2017).

Komárňanské kino v minulých rokoch ponúkalo z artovej tvorby:
2017 – Daj mi tvoje meno
2017 – Lady Bird
2017 – Thelma
2018 – Tiesňové volanie
2018 – Dogman
2018 – Favoritka 
2019 – Čo sme komu zase urobili

Simonu Sopiakovú a jej recenzie možte sledovať na jej Instagrame alebo na jej blogu, či facebooku.