Staničná rómska kapela neodmysliteľne patrí k histórii novozámockej železničnej stanice (2. časť)
Novozámocké koľajnice za dlhé roky svojej existencie zažili toho veľmi veľa. Pamätajú si aj legendárnu rómsku kapelu. Po druhej svetovej vojne bohužiaľ úplne zanikla.
Počiatky rómskeho obyvateľstva v meste
Už od druhej polovice 18. storočia sa v meste usadzovali rómske rodiny. Prvé písomné zmienky o rómskom etniku v meste pochádzajú z rokov 1775-76. Písal sa rok 1782, keď sa v meste usadili Rómovia. Založili tzv. rómsku štvrť- péro, ktorá bola zdemolovaná v 60. rokoch dvadsiateho storočia.
V mestskej knihe je záznam v roku 1783, ktorí rozdeľuje Rómov do dvoch skupín. Prvú tvoria tzv. „noví mestskí sedliaci.“ Druhú skupinu tvorí trinásť rodín, ktoré boli zamestnané ako strihači oviec. Druhá skupina rodín bola v roku 1782 prijatá Ostrihomským arcibiskupstvom, aby boli zachránení pred popravou.
Rómska ľudová škola
Písal sa rok 1843, keď z iniciatívy ostrihomského arcibiskupstva vznikla v meste rómska ľudová škola. Fungovala v rokoch 1865-1868.
Pracovným zaradením bolo rómske etnikum zamerané hlavne na kováčske práce s príbuznými remeslami, ako napríklad zámočníctvo, klinčiarstvo, kotlárstvo. Živili sa aj vyrábaním vrtákov, či spracovaním hliny a tehly. Samostatnou pracovnou skupinou, ktorá bola podmienená spôsobom života, boli Rómovia, ktorí sa zaoberali najmä obchodovaním s hydinou, vajcami, s riadmi a železiarskym tovarom, ale aj so sviňami a koňmi. Rómovia vykupovali šatstvo a kosti.
Niektorí Rómovia vypomáhali pri sezónnych poľnohospodárskych prácach, ale koncom 19. storočia sa dominantou pre rómske etnikum stala práca v robotníckych profesiách v novovznikajúcom priemysle.
Rómski hudobníci
Nie nevýznamnú skupinu Rómov tvorili hudobníci. V roku 1854 žilo v Nových Zámkoch štyridsaťtri rómsky rodín s dvestoosemnástimi príslušníkmi, z ktorých bolo dvadsaťdva muzikantov. Koncom 19. storočia vo Viedni či v Budapešti, Londýne, Berlíne a Drážďanoch pôsobil novozámocký rómsky primáš Ľudovít Kolompár- Komlósi.
Od polovice 19. storočia sa stalo neodmysliteľnou súčasťou železničnej stanice v Nových Zámkoch vyprevádzanie a vítanie vlakov, o ktorú sa postarala staničná rómska kapela. Najčastejšie hrávala Rákocziho pochod. Tento zvyk zostal zachovaný až do konca prvej svetovej vojny.
Zvyk bol zakázaný iba počas Bachovho absolutizmu. Rómsku hudbu zakázali počas prvej svetovej vojny prichádzajúci českí úradníci. Táto tradícia bola ešte raz obnovená medzi rokmi 1938 až 1944. Po skončení druhej svetovej vojny staničná kapela bohužiaľ zanikla.
Kapela opradená legendami
O rómskej kapele koluje niekoľko legiend.
Jedna legenda hovorí že, jeden ostrihomský kanonik novozámockého pôvodu pred začatím teológie rád prikázal, aby hrali serenády. Vo svojom závete majetok odkázal novozámockým rómskym muzikantom, ktorým dal za úlohu, aby sa na novozámockej stanici vždy privítali a lúčili s cestujúcimi.
Podľa druhého príbehu po poľovačkách v okolí Nových Zámkoch prišli páni oslavovať do mesta. Keďže mali radi rómsku muziku, veľa krát si zažiadali primáša. Na jednej slávnosti hrala najznámejšia kapela pod vedením Ľudovíta Komlósa Kolompára. Jeden pán však chcel, aby ho Rómovia odprevadili až k vlaku. Staničná rómska kapela mu hrala až do jeho odchodu. Keďže sa táto hudba páčila aj ostatným, hádzali Rómom peniaze.
Podľa tretej legendy známy africký cestovateľ Samuel Teleki začul rómsku muziku pri návrate domov vlakom cez Nové Zámky. Pozrel sa z okna a uvidel Rómov, ktorí práve hrali v reštaurácii. Potešil sa, že po dlhých rokoch strávených v cudzine konečne počuje domáce melódie. Rozhodol sa, že založí nadáciu, z peňazí ktorej určitú sumu dostala kapela, ktorá vítala cestujúcich.
O novozámockých muzikantoch sa šírili aj ďalšie chýry. Keď cez mesto cestoval perzský šach, začul, ako na jeho počesť zahrali perzskú hymnu. Ďalšia legenda hovorí, že dokonca aj kráľovná Sissi počas cesty cez Nové Zámky bola veľmi dojatá rómskou muzikou.
Nová budova železničnej stanice v Nových Zámkoch železničnej stanice v Nových Zámkoch je aj po rokoch fungovania veľmi obľúbenou. Nové Zámky sú jedným z mála miest, ktoré sa môže pýšiť nádhernou železničnou stanicou. Budova železničnej stanice bola dokonca nedávno vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku!
Železničná stanica v Nových Zámkoch za roky svojej existencie zažila toho veľa! Viac zaujímavostí z jej histórie si môžete prečítať v našich ďalších článkoch!
Zdroj: wikipedia.sk, novezamkyfotoalbum.sk