Za hranicami Juhu: Krehká krása zo srdca prírody – nenechajte si ujsť návštevu Motýlej záhrady!
Leto je stále v plnom prúde, bola by škoda presedieť ho doma. Aj preto sme sa vydali na návštevu atrakcie, ktorá prináša neopakovateľný zážitok a natoľko vytúžený pokoj, ktorý v našich hektických životoch často chýba.
S príchodom mesiaca jún sa otvorili brány aj do čarovnej Motýlej záhrady v Kostolnej pri Dunaji. Ak ste milovníkom prírody alebo nadšencom motýľov, nenechajte si uisť jedinečnú možnosť nazrieť priamo do ich života. Verte nám, nebudete ľutovať!
Motýle z celého sveta
Kým v minulom roku ste za Motýľou záhradou museli vycestovať do Kráľovej pri Senci, túto letnú sezónu zamierte rovno do Kostolnej pri Dunaji. V roku 2021 bola atrakcia súčasťou Včelárskej paseky, ktorú sme vám predstavili v nedávnom článku. Išlo o premiéru, ktorá mala návštevníkom predstaviť zázračný svet motýľov.
Prírodu a zvieratká milujúca rodina tento rok svoju jedinečnú atrakciu otvorila o niekoľko kilometrov ďalej. Ide o sezónnu prehliadku prekrásnych druhov motýľov z celého sveta, ktoré si návštevníci môžu vychutnať v príjemnom prostredí.
Po príchode na nás čakal menší oplotený priestor, ktorý prekypoval príjemnou a uvoľnenou atmosférou. Okrem nádherných motýľov, ktoré poletovali všade naokolo, sme sa pokochali aj rôznymi krásnymi druhmi kvetov, malým jazierkom a húsenicami, ktoré sa behom niekoľkých dní premenia na ďalšie čarokrásne motýle.
Oáza pokoja
Motýlia záhrada sa rozprestiera na ploche 144 metrov štvorcových. Priamo pred našimi očami tu žili motýle v rôznych životných cykloch. Od divoko poletujúcich všade naokolo, až po už spomínané húseničky pred zakuklením. Mnoho motýľov sa k návštevníkom správa veľmi zvedavo – neboja sa priletieť priamo k vám a chvíľu si na vás posedieť. Ak budete mať šťastie, môžete ich sledovať aj počas kŕmenia ako si hovejú na plátkoch šťavnatého ovocia.
Vaša návšteva vo vnútri nie je nijako časovo obmedzená. Ak chcete, môžete sa posadiť na jednu z lavičiek a len tak sa kochať viac ako 50-timi druhmi motýľov. Ako sme sa dozvedeli, medzi obľúbencov patrí čierno-modrý fešák z rodu Morfo, ktorý pochádza z tropických pralesov Strednej a Južnej Ameriky.
Zážitok spojený so vzdelaním
Hneď po vstupe do záhrady na nás čakala krásna informačná tabuľa, ktorá nás informovala o životnom cykle motýľa a takisto o všetkých druhoch, ktoré na nás čakali iba o niekoľko krokov ďalej. Od Tigra listového a Modrej vlny, cez Poštového motýľa a Perlového cisára, až po Arcivojvodu a Baječníka obyčajného, ale aj mnoho ďalších.
Ako sme sa dozvedeli, život motýľa sa začína v maličkom vajíčku – niekoľko sme ich mali možnosť vidieť aj na lístkoch rastliniek. Po vyliahnutí sú húseničky veľké iba niekoľko milimetrov a začínajú sa rýchlo kŕmiť. Po dovŕšení dospelosti si nájdu pokojné miesto na zakuklenie, aby sa tak mohli premeniť na čarokrásneho motýľa.
Hovorí sa, že práve vo vnútri kukly dochádza k jednej z najúžasnejších premien v rozľahlej zvieracej ríši. Z nenápadnej húseničky sa stane poletujúci krásavec, ktorý hýri rôznymi farbami. Táto krása však trvá len niekoľko týždňov, keďže väčšina dospelých jedincov sa dožíva iba dvoch až štyroch týždňov. Počas tohto krátkeho času má motýľ jedinú úlohu – nájsť si partnera a spáriť sa, aby mohol kolobeh motýlieho života pokračovať ďalej.
Motýlie osadenstvo na území Slovenska
Teplé letné dni sú neodmysliteľne spojené aj s divo poletujúcimi motýľmi, najmä teda na lúkach alebo v našich slnečných záhradkách chránených pred vetrom. No ak by ste si mysleli, že motýle sú len krásnou ozdobou našej prírody, veľmi by ste sa mýlili. Spadajú totiž do kategórie verných pomocníkov. Patria medzi opeľovače, podobne ako včely, čím prispievajú k bohatej úrode.
Vedeli ste, že na našom území žije viac ako 3 000 druhov motýľov? Malé, veľké, denné, nočné, biele i pestrofarebné – v prírode ich môžeme nájsť neúrekom. V záhradách môžeme najčastejšie naraziť na motýle mlynárikovité, napríklad ako sú mlynárik kapustový, mlynárik ovocný, či mlynárik repkový.
Dobre rozšírené na Slovensku sú aj motýle babôčkovité ako babôčka admirálska, babôčka pávooká, perlovce a očkáne. Na okvetných lístkoch ale môžeme zahliadnuť aj viacero druhov modráčikov a žltáčikov. Príjemnými návštevníkmi záhrad sú tiež vidlochvosty, napríklad vidlochvost ovocný.
Dúfame, že sme Vás našim článkom a fotografiami naladili na návštevu jedinečnej Motýlej záhrady. My sme si výlet užili, pokochali sme sa a trocha si od teplého dňa oddýchli pod rozprašovačmi priamo v spoločnosti plachých aj zvedavých motýľov. Ak sa pre návštevu rozhodnete aj Vy, môžete tak urobiť každý deň, vrátane sviatkov, od desiatej do osemnástej hodiny. Motýliky sa na vás budú tešiť až do konca septembra.
Text: Bc. Stella Hamranová
Zdroj: Motýlia Záhrada v Kostolnej pri Dunaji