Čaro vodnej turistiky – inštruktorka Alena Piknová nám priblížila krásu aktívneho oddychu s morským kajakom!
Snáď všetky druhy športu sú pre naše telo aj dušu mimoriadne obohacujúce. Kľúčom je, aby si každý z nás našiel niečo, čo ho bude skutočne baviť a zaujímať. Pani Alena Piknová sa zamilovala do vodnej turistiky a v dnešnom rozhovore nám prezradí o tomto mimoriadne zaujímavom druhu športu aj niečo viac!
Čo vám ako prvé napadne, keď sa spomenie termín vodná turistika? Pani Alena Piknová, ktorá v tomto smere pôsobí ako inštruktorka, nám ju priblížila ako „cestovanie, plavba a spoznávanie krajiny z lodného plavidla (kanoe, kajak, čln, raft, loď a podobne).“ Tento zaujímavý typ turistiky sa pritom dá vykonávať na vodných hladinách riek a jazier, ale pokojne aj na mori.
Pani Alena býva v obci Zálesie, ktorá sa nachádza len 15 km od Bratislavy. Vo svojom voľnom čase rada vezme svoj morský kajak a vydá sa s ním na vody Malého Dunaja, ktorý popri obci preteká. Rovnako rada však s inými kajakármi vyráža až do Areálu divokej vody v Čuňove, prípadne aj na rieky za hranicami Slovenska. „Rada si idem zaplávať na jazerá v okolí. Počas roka chodím na turistiku, občas si zabehám,“ dodáva.
Ako sa vlastne pani Alena dostala k vodnej turistike? „So splavovaním sme začínali na požičaných raftoch na Hrone. Išli sme 2-3 rodiny s malými deťmi. Raz ročne v lete. Vtedy tam býva dosť málo vody, tak sme na viacerých miestach museli vystúpiť z raftov a ťahať ich cez vytŕčajúce kamene, potom nastúpiť v plytkej vode a pokračovať. Takéto splavy trvali 2-3 dni a celý rok sme na ne spomínali ako na veľké adrenalínové dobrodružstvo.“
Lásku k vodnej turistike zdieľa aj jej manžel. Spolu s ním a ďalšími kolegami zorganizovali firemný splav na nafukovacích Barakách a Pálavách na rakúskej rieke Salza. Týmto dobrodružstvom ich sprevádzali školení inštruktori na kajakoch. „Začali sme sa ich pýtať, ako by sme aj my mohli splavovať rieky na kajakoch. Povedali nám, že musíme ísť na kajakársky kurz cez vodácku cestovnú kanceláriu. A tak sme s manželom, našimi deťmi a jedným kolegom išli do Bosny a Hercegoviny na kurz kajakovania. Bolo to na predĺžený víkend. Boli sme nadšení.“
Po prvom kurze nasledovali mnohé ďalšie vodácke výlety a následne aj ďalšie kurzy, kde sa pani Alena dostala k mnohým novým znalostiam, ktoré jej pomohli zlepšovať kajakársku techniku. Počas týchto kurzov spoznala mnoho výborných ľudí – mnohí z nich sa stali jej priateľmi a dodnes s nimi chodieva na splavy. „Tento rok je už 14-ty odkedy som sa stala kajakárkou. Sú to roky nádherných výletov v horských oblastiach na priezračných riekach. Sú také čisté, že z nich môžeme piť vodu.“ Pani Alena takisto absolvovala aj viacero kurzov záchrany na vode, čo ju doviedlo k rozhodnutiu urobiť si akreditovaný kurz na inštruktorku vodnej turistiky. Ten pozostával z troch častí. Dve z nich boli zamerané skôr teoreticky, napr. na legislatívu, právny základ, anatómiu, fyziológiu, trénerstvo či prvú pomoc, pričom tretia časť bola praktická, venovaná technike jazdy, vedeniu skupiny na vode, záchrane a podaniu prvej pomoci.
Čo sa pani Alene na vodnej turistike natoľko páči? Podľa jej slov je výhľad na krajinu z jazera či rieky úplne iný. „Výnimočnosť je v tom, že ste v priestore vody. To je magické. Niektorí kajakári sa viac zameriavajú na zdokonaľovanie svojej techniky jazdy, zručností. Vyhľadávajú náročné rieky. Niektorí radi spoznávajú krajinu, ktorou prechádzajú na rieke.“ Na kajakárstve sa jej najväčšmi páči voda vo svojej podstate, teda aká je chladná, čistá, rýchla, priezračná, mäkká, silná, pohybujúca sa, očisťujúca, bublinkujúca. „Rada sa na ňu pozerám a počúvam ju, dotýkam sa jej. Rada sa pozerám na okolitú prírodu. Vážim si priateľstvo s ostatnými kajakármi, pomoc, dôveru a aktívny pohyb.“
Ak by sme sa chceli bližšie pozrieť na kajaky, zistili by sme, že existuje niekoľko rôznych druhov. Rozdeliť ich možno napr. podľa konštrukčného prevedenia, použitého materiálu či podľa účelu, ktorý by mali spĺňať. V čom je teda morský kajak, ktorý používa aj pani Alena špeciálny? „Morský kajak je dlhý približne 4 metre. Je stabilný a pomerne rýchly. Určený je na jazdu na rovnej/takmer rovnej vode. Na výber je viac druhov, ktoré sa odlišujú podľa zámeru použitia, výšky a hmotnosti kajakára, materiálu – plast, laminát. Vo väčšine z nich sú úložné priestory na jedlo a osobné veci. Zmestí sa tam aj stan, karimatka…“ vysvetľuje inštruktorka.
Záujemcovia o výlet morským kajakom musia spĺňať hlavne dve základné kritéria – musia vedieť plávať a nesmú sa báť vody. Podľa pani Aleny chodia ľudia na splav najradšej za pekného letného počasia, kedy sú pomerne teplé aj vody riek a jazier. Aby mali záujemcovia čo najlepší zážitok z vodnej turistiky alebo si vytvorili pozitívny vzťah k splavovaniu, potrebujú čo najlepšie podmienky. Preto je splavy ideálne organizovať od mája do septembra.
A aká je vlastne ideálna dĺžka splavu? „Niektorí ľudia si chcú splavovanie len vyskúšať, pre nich sú vhodné splavy na dve hodiny, napríklad na jazere alebo na pokojnej rieke (pri Bratislave je vhodný Malý Dunaj). Ak si splavovanie chcú viac užiť, precítiť atmosféru prírody, je dobré ísť na splav na 3-4 hodiny. Počas splavu si môžu urobiť prestávku, vystúpiť na breh.“
Práve vody Malého Dunaja poskytujú na viacerých miestach krásnu nedotknutú prírodu, ktorá má moc prilákať zvedavcov. „Malý Dunaj poskytuje na viacerých miestach nedotknutú prírodu. Sú tam labute, v tomto čase s krásnymi sivými mláďatami, o ktoré sa starajú obaja rodičia, takisto viac druhov kačiek, volavky. Môžeme vidieť bobry ako plávajú krížom cez rieku, alebo na brehu jedia trávu.“ Pani Alena jedným dychom dodáva, že pre začiatočníkov v splavovaní sú vhodné aj veľké jazerá, keďže aj tie dokážu byť poriadne zaujímavé.
Posledné roky vodnej turistike nepochybne prajú. Záujem o ňu sa zvýšil. Mnoho ľudí láka vyskúšať si splavovanie riek či jazier – niektorí si to chcú skúsiť iba raz, iní sa následne vracajú aspoň jedenkrát za sezónu. A kto má o tento druh športu najväčší záujem? Najviac uchádzačov pochádza spomedzi ľudí, ktorí „radi aktívne oddychujú, venujú sa inému športu, tancovaniu a podobne.“
Naprieč celým svetom by sme určite našli mnoho výnimočných a nádherných miest, ktoré by boli pre splav na morskom kajaku viac ako dokonalé. „Sú európske rieky, na ktorých som už dávnejšie nebola a rada by som na ne opäť išla. V lete sa chystám tak ako každý rok oboplaviť ostrov/ostrovy v Chorvátsku,“ hovorí pani Alena o svojich letných plánoch.
A čo by inštruktorka vodnej turistiky Alena Piknová na záver ešte odkázala našim čitateľom a potenciálnym záujemcom o tento šport? „Rada by som im dodala odvahu ísť na splav, no nie sami. Ak sú začiatočníci, je dôležité ísť s niekým skúseným. Kvôli bezpečnosti a aj vyššej atraktivite zvolenej trasy a zabezpečeniu vyššieho komfortu. Splavovanie je veľmi krásny zážitok.“
Pani Alene za rozhovor veľmi pekne ďakujeme a prajeme jej aj s rodinou a priateľmi ešte mnoho krásnych, zaujímavých a hlavne bezpečných splavov.
Rozhovor: Bc. Stella Hamranová
Foto: Alena Piknová