Balzam pre telo aj dušu – inštruktorka Nordic walkingu z Komárna nám priblížila čaro tohto moderného športu!
S príchodom príjemného jarného počasia narastá aj prirodzená potreba tráviť viac času v prírode, ktorá poskytuje nekonečné možnosti zábavy a spôsoby na trávenie voľného času. Zaujímavou alternatívou športovej aktivity (nielen) na jarnom slniečku, môže byť aj pomerne mladý druh športu, tzv. Nordic walking.
Severská chôdza, ako sa názov športu doslova prekladá, vznikla vo Fínsku v tridsiatych rokoch ako letná tréningová metóda pre bežcov na lyžiach. Postupne sa z tohto športu zrodilo aj niekoľko ďalších, medzi nimi Nordic Blading, Nordic Snowshoeing, Nordic Cruising, Nordic Running, Nordic Winter Walking a ďalšie.
Čím je ale tento šport taký zaujímavý? Na to sme sa opýtali pani Marty Szabóovej z Komárna, ktorá mala k pohybu blízko už odmalička: „Naučila som a korčuľovať, plávať a v škole som mala vždy rada telesnú výchovu. Nikdy som sa však žiadnemu športu nevenovala profesionálne.“ To jej ale nebránilo v tom, aby si rôzne pohybové aktivity užívala počas celého roka. Svoju lásku k prírode počas leta utužovala turistikou, ktorú počas zimných mesiacov vymenila za lyžovanie.
A čo sa teda skutočne ukrýva pod pojmami Nordic walking či severská chôdza? Pani Marta nám prezradila, že je to „ozdravno-pohybová aktivita vhodná pre každého kto má rád pohyb vonku. Nezáleží na veku, ani telesnej zdatnosti. Dá sa robiť všade a v každom ročnom období. Je to chôdza so špeciálnymi paličkami, ktoré sa podstatne líšia od turistických. Namiesto obyčajného pútka, ako majú napríklad aj lyžiarske palice, majú tzv. rukavičku. Bez tej sa nordic walking robiť nedá, pretože práve ona umožňuje dodržiavať správnu techniku, pri ktorej sa väčšia časť pohybu ruky deje za telom.“
Mali by sme však mať na pamäti, že nordic walking nie je čisto len o chodení. Ide o kombináciu hneď niekoľkých aktivít, ktoré zahŕňajú cvičenie, strečing a takisto rôznorodé zábavné hry, ktoré pomáhajú precvičovať a trénovať mozog či odbúravať nahromadený stres.
Pani Marta chôdzu s paličkami objavila pred viac ako desiatimi rokmi. No v tej dobe ešte netušila, čo v skutočnosti nordic walking je. „Pôvodne som začala s paličkami trekovými a chodila som si posvojom. Nordic walking som objavila náhodou. Bola som na dovolenke na Štrbskom plese, keď sa tam konali majstrovstvá Slovenska a Európy v tomto športe. Tam som pochopila, že je to niečo úplne iné.“ Novoobjavený šport ju zaujal najmä svojou všestrannosťou a faktom, že ho môže vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek, sama ale aj s priateľmi. „Okrem paličiek nepotrebujem nič špeciálne. Všetci máme doma obyčajné, pohodlné oblečenie a športové topánky. Ja mám napríklad veľkú výhodu, že bývam blízko pri Váhu, a tak môžem byť za 5 minút na hrádzi. Chodievam bežne štyrikrát do týždňa pravidelne okolo 6 km. Začínala som sama, teraz sa už pripájajú aj dievčatá (niekedy aj páni), ktoré boli u mňa na kurzoch a to ma veľmi teší.“
Ako teda môžeme vidieť, mladý fínsky šport nie je cudzí ani Slovákom, ktorí milujú pobyt v prírode spojený s príjemnými a zábavnými športovými aktivitami. „V Komárne už máme vybudovanú menšiu walkerskú komunitu, ktorá spolu komunikuje vo Facebookovej skupine. S absolventmi kurzov si tu dohadujeme pravidelné tzv. walkovačky – spoločné tréningy.“
Úžasná partia a pozitívne naladení ľudia – práve toto pani Marte napadne ako prvé, keď sa spomenie nordic walking. „Medzi walkermi, ako sa vyznávači tejto aktivity sami nazývajú, je vždy dobrá nálada. Nikto nerieši kto si, z akého prostredia si prišiel.“ O príjemnú atmosféru teda núdza skutočne nie je, keďže všetci sa snažia vzájomne si pomáhať a vychádzať si v ústrety, aby sa tento šport podarilo rozšíriť medzi ďalších potenciálnych záujemcov. „Mne osobne priniesla táto aktivita do života veľa pozitívneho a množstvo dobrých priateľov, za čo som vďačná,“ dodáva jedným dychom.
Opomenuteľný nie je ani obrovský prínos pre zdravie, ktorý tento šport pri pravidelnom vykonávaní sľubuje. Ak totiž kráčate správnou technikou, zapájate počas neho až 90% všetkých svalov. Aj preto nie je žiadnym prekvapením, že tento šport pomáha riešiť a niekedy aj predchádzať mnohých druhom ochorení. Spomeňme napríklad srdcovo-cievne ochorenia, zvýšený cholesterol, nadváhu, ochorenia dýchacích ciest, diabetes, alergie, astmu, nízku imunitu, onkologické ochorenia, ochorenia pohybového aparátu a mnohé ďalšie.
Marta Szabóová sa však Nordic walkingu nevenuje len laicky, je certifikovanou inštruktorkou tohto moderného fínskeho športu. Prezradila nám, že na Slovensku zastrešuje certifikovanie inštruktorov Slovak Nordic Walking Association (Slovenská asociácia Nordic Walking). Táto asociácia zabezpečuje skutočne kvalitné inštruktorské vzdelanie, ktoré zabezpečuje najaktuálnejšími metódami. „Všetci inštruktori sú zároveň certifikovaní aj Svetovou akadémiou Moderného NW (WMNWA), so sídlom vo Fínsku. Informácie o týchto kurzoch a ďalších aktivitách môžu záujemcovia získať na stránke snwa.sk.“
„V poslednej dobe si ľudia začínajú uvedomovať, že pohyb je pre zdravie veľmi dôležitý a to platí pre všetky vekové skupiny. Mladí ľudia majú sedavé zamestnanie, trpia nedostatkom pohybu a bolesťami chrbtice.“ Práve tieto problémy privedú mnohých mladých záujemcov k vyskúšaniu nového športu v podobe severskej chôdze. Medzi častými záujemcami možno nájsť aj mamičky pred a po pôrode, ktoré si chcú vybudovať kondíciu, ale takisto sa mu venuje aj mnoho profesionálnych športovcov, ktorý ho majú v rámci kompenzačného tréningu.
„O naše kurzy majú však záujem aj skôr narodení. Uvedomujú si, že pohyb je život.“ Záujemcov v tejto vekovej kategórii pomáha presviedčať aj skutočnosť, že začať s týmto druhom športu skutočne nie je náročné. Navyše výsledky sa dostavujú pomerne rýchlo. „Na našich kurzoch je to ešte o to jednoduchšie, že požičanie paličiek majú v cene kurzu. Môžu si teda najprv vyskúšať, či im nordic walking sadne.“ Záujemcovia sa zároveň dozvedajú, čo je pri výbere a nastavení paličiek dôležité, aby si vedeli následne čo najlepšie vybrať. „Veľmi rada by som sa práci so seniormi venovala aj v budúcnosti, aby sme ich trošku rozhýbali, aby si zlepšili a predĺžili kvalitu života,“ dodáva pani Marta.
„Ľudia, ktorí majú trošku záujem o zdravý životný štýl, vedia o nordic walkingu a zapája sa ich stále viac a viac.“
„Robím kurzy v Komárne a Nových Zámkoch raz mesačne, alebo dohodou.“ Mínikurz pre záujemcov o tento šport trvá približne tri hodiny, počas ktorých sa účastníci naučia základy správnej techniky. Záujemcovia, ktorým by zdravotné problémy nedovolili vydržať až tri hodiny, prípadne pre seniorov vo veku 62+ majú možnosť využiť dvojhodinový kurz. „Počítame s tým, že na Dvojhodinovku potom prídu niekoľkokrát, aby si techniku upevnili,“ spresňuje inštruktorka.
„Výhodou nordic walkingu je, že ho môže robiť každý od detí až po seniorov, podľa svojich možností a schopností.“ Ďalšou nespornou výhodou tohto športu je, že ho možno vykonávať skutočne všade – v meste, prírode, na ihrisku, pláži aj v telocvični. Nezáleží dokonca ani na počasí, úplne postačí prísť vhodne a primerane oblečený. Ako pani Marta hovorí „neexistuje zlé počasie, len nesprávne oblečený walker.“ Tempo si pri športe môže zvoliť každý samostatne. No úplne najväčšou výhodou, ktorú sme už spomínali, je prínos pre naše zdravie. Inými slovami „nordic walking je balzam pre telo aj dušu.“
A čo by inštruktorka Nordic walkingu Marta Szabóová na záver ešte odkázala našim čitateľom a potenciálnym záujemcom o tento šport? „Našich čitateľov by som rada povzbudila, aby sa nebáli ozvať, ak majú akékoľvek otázky, rada poradím.“ Ako s mnohými inými športmi či aktivitami v živote, najťažšie je nájsť to prvotné odhodlanie a skutočne sa aj do konkrétnej činnosti pustiť. „Nordic walking priťahuje dobrých ľudí, preto netreba mať obavy ani z kurzu. Investícia do naučenia sa správnej techniky sa určite vráti. Netreba sa nechať odradiť, ak to nejde hneď na prvýkrát. Stačí odhodlanie, trochu trpezlivosti, určite to každý zvládne. Želám im veľa úspechov a radosť z pohybu!“
Rozhovor: Bc. Stella Hamranová
Foto: Marta Szabóová