Top 10 zastávok na južnom Slovensku
Oblasť južného Slovenska ponúka nekonečno možností. Je preto ťažké si vybrať konkrétnu oblasť alebo miesta, ktoré stoja za navštívenie. My sme sa posnažili vybrať top 10 miest, ktoré stoja za povšimnutie a je len na Vás, pre ktoré z nich sa rozhodnete.
Pevnosť v Komárne
Komárňanský fortifikačný systém je dominantou nielen Komárna ale aj celého Slovenska. Ide o najväčší fortifikačný systém v štáte a tiež v rámci bývalého Uhorska. Výstavba pevnosti začala v roku 1546 na sútoku riek Dunaj a Váh a tak nadobudla významné strategické miesto. V roku 1663 sa k pôvodnej Starej pevnosti dobudovala tzv. Nová pevnosť, ktorá spĺňala významnú úlohu pri ofenzíve Osmanskej ríše. Naposledy bola pevnosť využívaná v roku 1968 Sovietskou armádou, kedy došlo k značnej devastácii komplexu. Stará a Nová pevnosť dnes patrí pod správu mesta Komárno, kedy došlo k značnej rekonštrukcii objektu.
Rímsky vojenský tábor v Iži
Ak patríte medzi milovníkov histórie, tak Iža je jednoznačne miestom pre Vás. Malá dedinka v blízkosti 7 kilometrov od Komárna ponúka, okrem svojich netradičných krojov aj pohľad na historické miesto: rímsky vojenský tábor. Leányvár alebo Dievčí hrad sa nachádza pri pobreží Dunaja oproti táboru Brigetio v Maďarsku. Tábor Kelemantia patril do rozsiahleho hraničného pevnostného systému limes Romanus, ktorý budovali Rimania na ochranu provincií proti útokom Germánov zo severu. Prvé vykopávky tu viedol rodák z Iže Dr. János Tóth-Kurucz začiatkom 20. storočia a Slovenská akadémia vied tu dodnes vedie výskum. Dodnes sa zachovali iba zvyšky základových múrov, ktorých značná časť padla za obeť ťažbe stavebného kameňa.
Štúrovo a výhľad na Ostrihom
Možno budú niektorí prekvapení, ale Štúrovo ponúka program minimálne na jeden víkend. Celodenný program zabezpečí Thermal resort Vadaš, ktorý ponúka 8 bazénov a 6 tobogánov, okrem toho aj zábavný park a kemping alebo penzióny. Symbolickým poznávacím znamením mesta je Most Márie Valérie, ktorý spája Slovensko s Maďarskom, aby tak preukazoval spojitosť oboch krajín a zároveň zjednodušil prepravu medzi Štúrovom a Ostrihomom. Hlavnou turistickou atrakciou tohto regiónu je práve ostrihomská Katedrála Panny Márie a svätého Vojtecha, ktorá je najväčšou cirkevnou stavbou v celom Maďarsku a paradoxne je na ňu najlepší výhľad práve zo Štúrova.
Thermal Corvinus Veľký Meder
Veľký Meder je príkladom toho, ako je možné efektívne využiť históriu mesta vo svoj prospech. Tematika s kráľom Matejom Korvínom je badateľná na každom rohu a je využitá aj v jednom z najvýznamnejších termálnych kúpalísk na južnom Slovensku. Okrem toho, že komplex ponúka vnútorné a vonkajšie priestory na relax a zábavu, okolie je prispôsobené najmä turistom. Ubytovanie je možné si zabezpečiť v bezprostrednej blízkosti kúpaliska a dopravu z vlakovej stanice na kúpalisko Vám môže zabezpečiť aj miestny cestný vláčik.
Vodné kaskády Zúgov a lesopark Berek v Nových Zámkoch
Na severovýchodnom okraji mesta v blízkosti rozsiahlej záhradkárskej osady sa nachádzajú vodné kaskády Zúgov. Rieka Nitra sa nad Zúgovom rozdeľuje na dve ramená, v mieste kaskád sa tieto ramená spájajú, takže kaskádovité vodopády sú zdvojené v tvare roztiahnutého písmena „V“. Slovko „zúgó“ v maď. opisuje zvuk hučiacej, padajúcej vody. Tok Nitry pokračuje východným a južným okrajom mesta, a popri lesoparku Berek mesto opúšťa. Názov Berek bol v stredovekej maďarčine používaný na označenie lesa, neskôr lesného územia, v súčasnosti sa v hovorovej reči nepoužíva.
Vodné dielo Gabčíkovo
Vodné dielo bolo budované od roku 1977, pôvodne ako vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na základe medzinárodnej zmluvy z roku 1977 a predovšetkým s cieľom zabrániť pravidelným záplavám v tejto oblasti (napr. 1954 a 1965). Maďarsko v máji/novembri roku 1989 jednostranne a bez toho, aby to oznámilo, ukončilo práce na stavbe svojej časti, čím donútilo Česko-Slovensko od novembra 1991 realizovať len časť diela pri Bratislave v pozmenenej podobe. Toto dielo bolo uvedené do prevádzky v októbri 1992. Elektráreň vodného diela prevádzkovali Slovenské elektrárne do roku 2015.
Skalné obydlia v Brhlovciach
Komplex skalných obydlí vtesaných do tufu, nachádzajúcich sa niekoľko kilometrov východne od Levíc v obci Brhlovce, je unikátom na celom území Slovenska. Skalné obydlia, ktoré možno nájsť najmä v uličke Šurda, pochádzajú z 18. až 20. storočia. Niektoré sa dodnes používajú na bývanie, iné slúžia ako vínne pivnice alebo hospodárske priestory. Medzi zaujímavé exponáty ľudového múzea patria kamenárske nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár.
Adrenalín a zábava v Orechovej Potôni
Spoznávanie nových miest nemusí byť len o múzeách a prírode. Dobrým príkladom je napríklad Orechová Potôň, kde si na svoje prídu nielen rodiny s deťmi, ale aj milovníci rýchlych áut a adrenalínu. Navštíviť tu môžete napríklad Malkia Park, kde môžete podporiť zachránené zvieratká z cirkusov a od súkromníkov. Cez víkend tu môžete zažiť napríklad aj komentované kŕmenie šeliem alebo kopytníkov. Neďaleko Malkia Parku sa nachádza Slovakia ring, kde si môžete dopriať dávku adrenalínu v podobe motokár, školy šmyku alebo závode na svojom či závodnom aute. V areáli je tiež dostupné aj Vojenské múzeum, kde môžete nahliadnuť to priestorov s tankami či autami z druhej svetovej vojny.
Za Karolom Duchoňom do Galanty
Galanta, okrem historických budov, ponúka aj poctu Karolovi Duchoňovi v podobe pamätnej izby, ktorá slúži ako stála expozícia. Karol Duchoň sa narodil v Galante v roku 1950, a tam aj vyrastal, až kým neodišiel študovať na strojnícku priemyslovku do Partizánskeho. Bolo to želanie jeho otca, riaditeľa strojárenského učilišťa v Galante, ktorý nechcel, aby sa jeho jediný syn stal „komediantom“. Karol Duchoň hudobný talent zdedil po mame, ktorá ho vždy podporovala a zastala sa ho aj vtedy, keď mu otec rozrúbal jeho prvú gitaru.
V spojení s prírodou na Veľkolélskom ostrove
Veľkolélsky ostrov nesie meno podľa blízkej osady Veľký Lél, ktorá bola nazvaná podľa maďarského vojvodcu Lehela alebo Léla, popraveného v Nemecku v 10. storočí. Osada Veľký Lél aj ostrov samotný sú dnes súčasťou obce Zlatná na Ostrove (Csallóközaranyos). Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1094, keď sa spomína ako Locus Aureus. Všetky tri názvy nám napovedajú, že sa tu už v dávnych časoch získavalo zlato. Dnes tam už síce zlato nenájdete, ale jednoznačne stojí za to si pozrieť pasúce sa kopytníky, ovce a kozy alebo si užiť plavbu kajakom na ramene Dunaja.
My sme tento príspevok obmedzili na 10 zastávok, ale južné Slovensko jednoznačne ponúka viacero zastávok. Zaujímavé sú aj centrá jednotlivých miest alebo lokálne podniky alebo malé firmy. Pre rôzny video obsah z našich ciest po južnom Slovensku sledujte aj náš youtube kanál alebo sociálne siete ako Facebook a Instagram.